افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 30 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

پشت پرده ایتلاف نظامی ترکیه و قطر

ترکیه  قطر

 

یک روزنامه سعودی با اشاره به توافق نظامی دوحه و آنکارا و تشکیل ایتلاف دوجانبه گزارش داد که ترکیه و قطر با این اقدام قصد دارند ایتلاف موسوم به اسلامی سعودی‌ها را از بین ببرند.

ترکیه و قطر دو روز قبل اولین توافقنامه نظامی خود را امضاء کردند.

این توافقنامه نظامی در سفر «احمد داود اوغلو» نخست وزیر ترکیه به قطر و دیدار با «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر این کشور صورت گرفت.

روزنامه «العرب» چاپ لندن، با اشاره به این رویداد، می‌نویسد، ایتلافی را که عربستان سعودی به دنبال تشکیل آن در داخل کشورهای عربی است، ترکیه قصد دارد از کانال قطر آن را تخریب کند.

العرب ادامه می‌دهد، ناظران می‌گویند که اعلام این خبر درست چند روز بعد از نشست استانبول است که در آن «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه نتوانست اعتماد کشورهای اصلی عربی از جمله عربستان سعودی را جلب کند؛ زیرا ترکیه از یک سو سیاست‌های منطقوی تهران را محکوم می‌کند ولی در حقیقت روابط پیشرفته اقتصادی با آن دارد.

این روزنامه در چرایی این اقدام ترکیه می‌نویسد:‌ اعلام توافق نظامی آنکارا و دوحه در واقع پاسخ مستقیمی به عربستان است که امتیازات اقتصادی را که به مصر داد مشابه آن را به ترکیه نداد.

به گزارش این روزنامه، دوحه و آنکارا دیسِمبر گذشته اعلام کردند که ترکیه در قطر یک پایگاه نظامی تشکیل داده است. این مسئله تنها 24 ساعت پس از تشکیل ایتلاف موسوم به «اسلامی» توسط عربستان رخ داد که در واقع پیام مستقیمی به ریاض بود که این دو کشور در قبال ایتلاف اسلامی بی‌طرف هستند و ترجیح می‌دهند ایتلاف دوجانبه‌ داشته باشند.

ناظران نیز بر این باورند، اینکه ترکیه [با تشکیل ایتلاف با قطر] خطر می‌کند ممکن است تنها فرصت این کشور برای جلب اعتماد مجدد اعراب را از بین ببرد؛ زیرا کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بازار خوبی برای آنکارا هستند تا از این طریق بتواند از بحران اقتصادی خود رهایی یابد.

به گزارش العرب، این ناظران اما تعجب می‌کنند که چرا دوحه در پسِ ترکیه حرکت می‌کند؛ چرا که قطر در سال 2013 همچنان برگه گروه اخوان المسلمین را در برابر مصر حفظ کرد. این مسئله نیز فشارهای اعراب بر این کشور را در پی داشت و پس از آن دوحه متعهد شد که از نظر سیاسی و رسانه‌ای با قاهره آتش‌بس کند.

بنا بر این گزارش، منتقدان ایتلاف ترکیه و قطر بر این باورند که انکارا در این میان از دوحه بیشتر بهره‌ می‌برد؛ زیرا آنکارا قصد دارد دوحه را از عمق خود در میان کشورهای عربی کنار بکشد، خود را من‌حیث چتر سیاسی آن معرفی کند، و در سایه تحریم‌های روسیه، از قطر من‌حیث یک منبع گازی استفاده کند.

«مهند مبیضین» نویسنده اردنی بر این باور است که این توافقنامه دستاوردی برای ترکیه است. علاوه بر این، بر اساس نظریه عمق راهبردی داوود اوغلو، ترکیه مجددا در عرصه بین‌الملل حضور خواهد یافت. از سوی دیگر، این مسئله برای قطر نیز یک نمایش منطقوی از رهگذر ایتلاف‌های جدید است؛ خاصتاً اینکه تأثیر سیاسی این کشور کاهش یافته و از مسایل منطقوی تا حدودی کناره‌گیری کرده است.

العرب در پایان گزارش می‌دهد، حضور نظامی ترکیه در خاک قطر ممکن است مشکلات امنیتی را برای دوحه در پی داشته باشد. این مسئله ممکن است که به اختلاف با امریکا نیز منجر شود که هیچ گونه فعالیت نظامی رقیب را در نزدیکی پایگاه راهبردی «العدید» در این منطقه نمی‌پذیرد.

پایگاه نظامی العُدید در قطر قرار دارد. این پایگاه، مکانی است که نیروهای امریکایی در جنگ هوایی خود در عراق و سوریه علیه داعش و در راستای ایتلاف موسوم به ضد داعش به صورت بسیار گسترده از آن استفاده کرده‌اند و 8 هزار عسکر امریکایی و دهها طیاره نیروی هوایی امریکا را در خود جای داده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار