افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 12 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

پايگاه‌هاي نظامي تاكنون هرگز كمكي به ايجاد ثبات در منطقه نكرده است

به نقل از ایسنا، فرستاده ويژه روسيه در افغانستان همچنين گفت: پايگاه‌هاي نظامي تاكنون هرگز كمكي به ايجاد ثبات در منطقه نكرده است و احتمال تحقق آن در آينده نيز بسيار كم است. در صورتي كه هدف و برنامه نهايي، ادامه حضور نيروهاي آمريكا در افغانستان باشد، اين طرح بي‌فايده است. فرستاده ويژه روسيه در افغانستان اعلام كرد، با وجود نگراني‌هايي درباره ايجاد هرج و مرج پس از خروج نيروهاي آمريكايي از افغانستان، كابل دو سال وقت دارد تا اين پيش‌بيني‌هاي حتمي را تغيير دهد.
به گزارش پايگاه خبري آر.تي روسيه، ضمير كابلوف، فرستاده ويژه روسيه در افغانستان مي‌گويد: كنفرانس بن 2 با هدف اطمينان دادن به مردم افغانستان بود كه آنها پس از سال 2014 تنها نخواهند ماند.
ضمير كابلوف افزود: جنبش طالبان كه در افغانستان بسيار گسترده است، خود در معرض حملات قرار دارد چرا كه اين گروه شبه نظامي تنها گروهي نيست كه با دولت‌هاي پاكستان و افغانستان مبارزه مي‌كند.
كنفرانس بُن 2 در خصوص آينده افغانستان نشان داد جامعه بين‌المللي با مردم و دولت افغانستان همگام است و براي كمك به اين كشور با هدف رهايي از تراژدي كنوني تمايل دارد.
در حال حاضر افغانستان شاهد حملات تروريستي و بمب گذاري‌هاي انتحاري است كه جان ده‌ها تن از غيرنظاميان در اين كشور را مي‌گيرد.
رهبران اروپايي در كنفرانس بُن 2 در خصوص تعهدات خود براي ارائه تمامي كمك‌هاي لازم به افغانستان تاكيد كردند.
فرستاده ويژه روسيه در افغانستان معتقد است تغيير برنامه خروج آمريكا از افغانستان براي همه مفيد نخواهد بود. اطلاع داريم كه آمريكايي‌ها برنامه‌هايي براي ايجاد تعدادي پايگاه نظامي در افغانستان براي استقرار نيروهايشان، دارند.

وي افزود: برنامه‌هاي واشنگتن پرسش‌هايي را در خصوص رهبري و نقش روسيه در منطقه شكل داده است. ما مي‌خواهيم تصوير واضحي از برنامه‌هاي آمريكا براي ايجاد تاسيسات و پايگاه‌هاي نظامي در افغانستان داشته باشيم.

فرستاده ويژه روسيه در افغانستان همچنين گفت: پايگاه‌هاي نظامي تاكنون هرگز كمكي به ايجاد ثبات در منطقه نكرده است و احتمال تحقق آن در آينده نيز بسيار كم است. در صورتي كه هدف و برنامه نهايي، ادامه حضور نيروهاي آمريكا در
” قدرت‌هاي نظامي در حال خروج از منطقه بايد پيش از هر چيزي به افغانستان براي ايجاد اقتصادي پايدار كمك كنند كه پاسخگوي نيازهاي اساسي اين كشور از جمله تامين امنيت باشد.“
افغانستان باشد، اين طرح بي‌فايده است.

وي در ادامه تصريح كرد: واقعا نمي‌توانيم متوجه هدف ايجاد پايگاه‌هاي آمريكا در افغانستان شويم چرا كه در صورتي كه 100 هزار نيروي نظامي آمريكايي و 50 هزار نيروي كمكي ناتو نتوانستند ثبات را در افغانستان برقرار سازند، نيروهايي كه (پس از اين) در افغانستان باقي بمانند، چگونه مي‌توانند چنين اقدامي را انجام دهند؟ ما واقعا خواهان پاسخي به اين پرسش هستيم.

وي ضمن يادآوري خروج نيروهاي شوروي سابق از افغانستان در سال 1989 گفت: تعداد نيروهايي كه در آن زمان از افغانستان خارج شدند، به گونه‌اي بود كه اين كشور توانايي تامين امنيت را داشت و مي‌توانست براي ساليان متمادي در مقابل حوادث ناهمگون در اين كشور، مقابله كند.

كابلوف افزود: با توجه به شرايط كنوني، اطمينان نداريم كه نيروها و پليس افغانستان توانايي لازم را براي برعهده گرفتن مسئوليت‌هاي امنيتي كشورشان داشته باشند.

وي با اشاره به اينكه خروج نيروهاي بين‌المللي بايد پس از ايجاد ارتشي مقتدر در افغانستان انجام شود، گفت: ما همواره تاكيد داريم كه هيچ نیروی نظامی غيرمنطقه‌اي نبايد در افغانستان براي مدت طولاني باقي بماند و در عين حال نمي‌خواهيم همه چيز ناقص و ناتمام به حال خود رها شود.

اين مقام ارشد روس همچنين تصريح كرد:‌ مساله ديگر مورد تاكيد روسيه اين است كه قدرت‌هاي نظامي در حال خروج از منطقه بايد پيش از هر چيزي به افغانستان براي ايجاد اقتصادي پايدار كمك كنند كه پاسخگوي نيازهاي اساسي اين كشور از جمله تامين امنيت باشد.

نماينده ويژه روسيه در افغانستان افزود: متاسفانه همانطور كه در حال حاضر شاهد آن هستيم، پليس ملي افغانستان و ارتش اين كشور توانايي كنترل كشور و برعهده گرفتن اختيارات مربوط به مسائل امنيتي را ندارند. اين مساله از اهميت بسزايي برخوردار است كه به حامد كرزي، رئيس جمهوري افغانستان كمك كنيم اردوی ملي تاسيس كند و اقتصاد را به گونه‌اي پايه‌ريزي كند كه پاسخگوي هزينه‌هاي افغانستان باشد.

كابلوف ضمن مقايسه زيرساخت‌هاي جديد در افغانستان پس از خروج نيروهاي شوروي سابق از اين كشور، با نتايج جنگ اخير افغانستان گفت: اگر اتفاقات همانگونه كه در حال حاضر هستند، ادامه يابند احتمال هرج و مرج در افغانستان وجود دارد اما باز جاي اميد هست كه زمان كافي براي اصلاح اشتباهات وجود دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار