افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 25 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

ولسوالی‌های مرزی بدخشان در خطر فاجعۀ انسانی

بدخشان

اگر نهاد‌های مسؤول بی‌پروایی کنند، باشنده‌گان این ولسوالی‌ها با فاجعۀ انسانی روبه‌رو می‌شوند.
روستانشینان ولسوالی‌های مرزی بدخشان با کمود مواد غذایی روبه‌رو استند. شماری از باشنده‌گان پامیرات، که پس‌از ۲۷ روز پیاده‌رَوی از مرز چین خود را به مرکز بدخشان رسانیده‌اند، می‌گویند که باشنده‌گان این ولسوالی‌ها از بهر نبود مواد غذایی به خوردن گیاهان کوهی رو آورده‌اند.

آنان هشدار می‌دهند که اگر نهاد‌های مسؤول در این‌باره بی‌پروایی کنند، باشنده‌گان این ولسوالی‌ها با فاجعۀ انسانی روبه‌رو می‌شوند.

در همین حال، شورای ولایتی بدخشان می‌گویند که نبرد‌های اخیر راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌های زیباک، شغنان، اشکاشم و واخان را مسدود کرده‌است.

یک باشندۀ پامیرزمین می‌گوید: «احوال گرفتیم که مردم فعلاً علف می‌خورند. نیمی از علف را به مال‌شان می‌دهند، نیم دیگرش را خودشان می‌خورند. اگر دولت توجه نکند، ما به سه کشور هم‌مرز استیم و در یکی از کشور پناه می‌بریم.»

معاون شورای ولایتی بدخشان هشدار می‌دهد که اگر مقام‌های محلی بدخشان به باشنده‌گان این ولسوالی‌ها مواد غذایی نرسانند، فاجعۀ انسانی رخ خواهد داد.

طلب‌الدین قادری، معاون شورای ولایتی بدخشان می‌گوید: «بیشترین مواشی‌یی که در دست‌رس برادران قرغز ما بودند، از بین رفتند. بر این اساس مشکل پامیر، مشکل جدی است و اگر حکومت دست به کار نشود، یک فاجعۀ انسانی و تاریخی در پامیر رخ خواهد داد. »

درهمین حال والی بدخشان هرچند این مشکلات را می‌پذیرد؛ اما می‌گوید که به زودی به این مشکل باشنده ولسوالی‌های مرزی رسیده‌گی خواهد شد.

فیصل بیگزاد، والی بدخشان می‌گوید: «مواد غذایی که از فیض‌آباد بدخشان و مسیر بهارک به آنجا [ولسوالی‌های مرزی] می‌رود، در نتیجۀ مشکلات امنیتی چند روز محدود مسدود بود. حالا راه باز است و تجاران کالاهای شان را او طرف انتقال داده‌اند.

شورای ولایتی بدخشان میگویدکه راه‌ها مواصلاتی چند ولسوالی از یک ماه به‌این‌سود، به علت ناامنی‌ها و نبرد‌های اخیر بسته استند.

ولسوالی‌های شغنان، اشکاشم، زیباک و واخان از ولسوالی‌های مرزی بدخشان استند که از ۱۰ تا ۱۵ روز از شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان فاصله دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار