افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 نوامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

واكنش گروه‌هاي سياسي نسبت به قطعنامه لويه جرگه افغانستان

جرگه مشورتي با صدور قطعنامه‎اي از طرح توافقنامه امنيتي و دفاعي بين افغانستان و آمريكا حمايت كرد و از آقاي كرزي خواست كه اين توافقنامه را پيش از پايان سال جاري ميلادي امضا كند، اما آقاي كرزي امضاي آن را مشروط به تضمين آمريكا براي عدم “دخالت” انتخابات آينده رياست جمهوري كشورش كرد.

واكنش طالبان
طالبان قطعنامه لويه‌جرگه را ”بي‌ارزش” و اعضاي آنرا ”فروخته‌شده” خواندند. گروه طالبان تاييد توافقنامه امنيتي ميان افغانستان و آمريكا از سوي لويه‌جرگه مشورتي را محكوم كرده و قطعنامه لويه‌جرگه را “بي‎ارزش” خوانده و در اعلاميه‌اي با لحن تندي گفته است كه اين جرگه براي تامين منافع آمريكا برگزار شد.
اين گروه در اعلاميه خود نوشته كه همه كساني كه در اين جرگه شركت كردند، كارمندان دولتي و حقوق بگيران آمريكا بودند. گروه طالبان گفته كه امضاي قرارداد امنيتي بين افغانستان و آمريكا، صفوف جنگجويان اين گروه را فشرده تر مي‌كند و هشدار داده كه پايگاه‌هاي آمريكايي در افغانستان را به گورستان تبديل خواهد كرد.
پايان كار لويه‌جرگه مشورتي و اظهارات حامدكرزي رئيس جمهوري در مراسم اختتاميه آن، با واكنش‌هاي متفاوت گروه‌هاي سياسي مواجه شده است.
رئيس جمهوري افغانستان پس از تصويب توافقنامه افغانستان و آمريكا از سوي لويي جرگه  با زيركي گفت دو درخواست مشخص از آمريكا دارد. ”تامين صلح” و ”برگزاري انتخابات شفاف”. او يكبار ديگر گفت كه “تامين صلح در افغانستان ابتدا به دست آمريكايي‌ها است و بعد به دست پاكستاني‌ها.”
واكنش ائتلاف ملي افغانستان (مخالف)
ائتلاف ملي افغانستان يكي از گروه‌هاي اصلي اپوزيسيون دولت در واكنش به صدور قعطنامه لويه‌جرگه مشورتي گفته كه “جمع‌آوري ديدگاه‌هاي اعضاي جرگه يا نمايندگان مجلس در تغيير متن پيمان امنيتي بي‌تاثير است، چرا كه هر نوع ديدگاه و طرح جديد، مذاكرات جديدي را ايجاب مي‌كند.”
شوراي رهبري اين گروه مخالف دولت، از مرتبط كردن موافقتنامه امنيتي با مسئله انتخابات رياست جمهوري آينده انتقاد كرده و گفته كه “آقاي كرزي نبايد موضوعات منافع ملي و امضاي پيمان امنيتي را با مسئله انتخابات گره بزند.”
فاضل سانچاركي سخنگوي ائتلاف ملي در صفحه فيس بوك خود نوشته كه شوراي رهبري اين ائتلاف، موضع آقاي كرزي در قبال پيمان امنيتي با آمريكا را “سؤال برانگيز” دانسته و به عوض اين كه با مردم با “صداقت” سخن بگويد، با افكار عمومي با “ترفندهاي گمراه كننده برخورد كرده است”.
اعضاي ائتلاف ملي در نشست‎هاي لويه جرگه مشورتي شركت نكردند، چرا كه معتقدند اين جرگه مطابق تعريف قانون اساسي برگزار نشد و از سوي ديگر تاكيد دارند كه پيمان امنيتي بين افغانستان و آمريكا بايد از مجراهاي قانوني و با راه‌كارهاي معمول حقوقي مورد تاييد قرار گيرد.
واكنش حزب حق و عدالت ( موافق)
حزب حق و عدالت كه اعضاي آن در لويه جرگه حضور داشتند، از قعطنامه ۳۱ ماده اي جرگه حمايت كرده، اما از آقاي كرزي خواسته كه هر چه زودتر بايد توافقنامه امنيتي با آمريكا را امضا كند. آصف آشنا عضو هيئت رهبري اين حزب به بي‌بي‌سي گفت كه اين حزب امضاي اين توافقنامه تا پيش از پايان سال جاري ميلادي را “يك نياز ضروري براي تامين منافع ملي” افغانستان مي داند.
در قعطنامه پاياني لويه‌جرگه تصريح شده كه رئيس جمهوري افغانستان بايد اين پيمان را تا پايان سال جاري ميلادي امضا كند. همچنين صبغت الله مجددي رئيس جرگه تاكيد كرد: “رئيس جمهور به ما وعده بدهد كه اين قرارداد را به زودي امضا مي‌كند.”اما كرزي با هدف بهره گيري سياسي و زدوبند با آمريكايي ها بر سر امضاي اين قرارداد، اما و اگر آورده است.
محمد يوسف امين زازي، فعال جامعه مدني امضاي اين موافقتنامه را به سود افغانستان نمي داند، اما مي گويد كه رئيس جمهور كرزي از پيش خواستار امضاي اين سند بود و “اكنون با اين نمايش مي خواهد برف خود را بر بام مردم افغانستان بريزد” و ملت را مسوول آن بسازد.”
عبدالله عبدالله، رهبر اپوزيسيون در افغانستان، به خبرگزاري رويترز گفت كه قصد حامد كرزي از امضا نكردن اين توافقنامه ايجاد اهرم فشار است تا از اين طريق «تضمين‌هايي را در مورد حمايت از كانديداي مورد نظر خودش در انتخابات بعدي رياست‌ جمهوري» از طرف آمريكايي بگيرد.
خبرگزاري رويترز مي‌نويسد كه اپوزيسيون افغانستان و برخي ديگر بر اين باورند كه وي نگران اين است كه ايالات متحده و ديگر كشورهاي غربي در دوره بعدي انتخابات از كانديداهايي حمايت كنند كه مورد تأييد حامد كرزي نيستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار