افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 18 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

هشدار سفیر سابق امریکا در کابل نسبت به ‘وضعیت افغانستان’ پس از 2014

زلمی خلیلزاد سفیر سابق امریکا در افغانستان در مقاله تازه ای که در نشریه “نشنل انترست” به چاپ رسیده، نسبت به پیامده های خروج نیروهای نظامی امریکا از افغانستان هشدار داده است.
خلیلزاد در مقاله زیر عنوان “چگونه می توان افغانستان را مصون نگهداشت” نوشته که هنوز ثبات واقعی در افغانستان برقرار نشده و خروج نیروهای نظامی امریکا از این کشور، نگران کننده است.
خلیلزاد در اوایل نظام کنونی و در زمان ریاست جمهوری بوش به عنوان سفیر امریکا در افغانستان کار کرده است.
او اصلاً شهروند افغانستان است و گفته می شود که در انتخابات ریاست جمهوری پیشروی افغانستان نیز کاندیدا خواهد بود.

سفیر پیشین امریکا گفته است:” وضعیت نا آرام امنیتی افغانستان ناشی از ضعف سیاست خارجی ایالات متحده امریکا است.
به عقیده او، هرچند در مورد این فرضیه ثبوتی وجود ندارد، اما شرایط و اوضاع سی سال گذشته در افغانستان دلیل روشن این مدعاست.
خلیلزاد نوشته است: “در چنین یک شرایط، بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده امریکا صدای کاهش دادن نیروهای امنیتی افغانستان را بلند کرده که به باور خیلی ها، این (خروج نیروها) تکرار تراژیدی سال های 1980 در افغانستان خواهد بود.”
افغانستان در سال های 1980 تا 1990 که به دهه نود مسمی است، شاهد خشونت های خونینی بود که در نتیجه آن میلیون نفر در جریان درگیری گروه های جهادی و نیروهای نظامی شوروی سابق، کشته و زخمی شدند.
به دنبال اوج گیری جنگ های داخلی زمینه مداخلات کشورهای همسایه در افغانستان فراهم شد و به این ترتیب، گروه به طالبان به همکاری های مستقیم پاکستان، روی کار آمد.
شماری از کشورهای منطقه از جمله روسیه نیز از خروج زود هنگام نیروهای نظامی بین المللی از افغانستان اظهار نگرانی کرده اند.

پیشتر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته بود که ناتو برای از بین بردن تروریزم به افغانستان آمده و باید تاپایان این مبارزه در این کشور باقی بماند.
به گفته وزیر امور خارجه روسیه، کشورهای عضو ناتو نباید افغانستان را به حال خود رها کنند؛ چرا که تروریزم و دهشت افکنی تا هنوز هم درجای خود باقی است.
سیاست های ناکارای امریکا
خلیلزاد در مقاله تازه خود نوشته است:” در جریان سال های 1980، سیاست مداران امریکایی به این باور بودند که شوروی باالاخره بر افغانستان مسلط می شود اما این برداشت ها غلط ثابت شد.”

به عقیده او، امریکا مفهوم قدرت دادن بنیادگرایان را بعد از خروج نیروهای نظامی شوروی از افغانستان محاسبه نکرد و به همین دلیل واشنگتن هنوزهم بهای این اشتباه خود را می پردازد.
سفیر سابق امریکا از سیاست های امریکا پس از حملات یازدهم سپتامبر 2011 و بعد از حضور نظامی در افغانستان به شدت انتقاد کرده است.
به نوشته سفیر سابق امریکا در کابل، بعد از سقوط رژیم طالبان، اداره بوش تصور می کرد که طالبان کاملاٌ از بین رفته است و دیگر خطر جدی متوجه دولت افغانستان نیست.
به عقیده او، این برداشت اداره بوش سبب شد تا طرح کاهش نیروی نظامی افغانستان مطرح شود و به این ترتیب طالبان یک بار دیگر در سال های 2005 و 2006  ظهور کنند.
نگرانی زلمی خلیلزاد سفیر سابق امریکا در کابل از پیامدهای خروج نیروهای بین المللی از افغانستان در حالی مطرح شده که رایان کراکر سفیر کنونی امریکا در کابل بر ادامه همکاری های این کشور با افغانستان تاکید کرده است.
کراکر پیشتر گفته بود که امضای سند همکاری های استراتژیک میان افغانستان و امریکا به این معناست که امریکا به تعهدات خود در قبال این کشور پا بند است.
او با اشاره به حادثه سال های 1990 در افغانستان تاکید کرد که امریکا به هیچ صورت اجازه تکرار حوادث دهه 90 در افغانستان را نمی دهد.
سفیر امریکا در کابل گفته بود که امریکا دیگر به خانه خود بر نمی گردد تا راه برای حضور شورشیان افراطی در افغانستان باز شود.

 

 

 

 

 

 

بخدی


 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار