افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

نماینده‌گان مجلس: غنی در کار حکومت‌داری بسیار ناتوان است!

غنی

 

آگاهان می‌گویند که رییس‌جمهورغنی بیشتر سرگرم شرکت در برنامه‌های کوچک و سخنرانی در این برنامه‌ها است تا عملی‌ساختن تعهداتش. این آگاهان می‌گویند که رییس‌جمهور باید بیشتر وقت‌اش را در دفتر کارش و عملی‌سازی تعهداتش بگذراند.

 

شماری از آگاهان و اعضای مجلس نماینده‌گان رییس‌جمهورغنی را در کار حکومت‌داری بسیار ناتوان می‌دانند و می‌گویند که برای به‌چشم‌زدن مردم، بیشتر در برنامه‌هایی شرکت می‌کند که موقف‌اش ایجاب نمی‌کند.

 

بسیاری‌ها به این باوراستند که در برخی از حالت‌ها کار یک روز رییس جمهور شرکت و سخنرانی در یک مراسم کوچک است.

 

خلیل رومان، آگاه مسایل سیاسی می‌گوید: «چیزی که ما مشاهده می‌کنیم، نمایش‌ها است. بیشتر نشان دادن‌ها است به تلویزیون و امثال این‌ها است. گویا یک نوع محبوبیت کسب کند. باز این محبوبیت وقتی که پشتیبانی اجرایی نداشته باشد، از محبوبیت‌اش کاسته خواهد شد.»

 

یونس فکور، آگاه مسایل سیاسی می‌گوید: «ماسک می‌پوشد و می‌رود زباله‌های دریای کابل را پاک می‌کند. این یکی از نمونه‌های عاجزی یک رییس‌جمهور است که شهردار را مقرر نمی‌کنی. خودت می‌روی کثافات را پاک می‌کنی. این وقت را ضایع می‌سازد؛ در دیگر جای باز کار‌های زیادی مانده که باید انجام داده شوند.»

 

آگاهان می‌گویند که رییس‌جمهور تنها در سخن‌گفتن مهارت بسیار دارد؛ اما برای بهبود اوضاع تا کنون کار بنیادی انجام نداده است.

 

در این میان نماینده‌گان مردم نیز کارنامۀ رییس‌جمهور را به باد انتقاد می‌گیرند و می‌افزایند که رییس‌جمهور بیشتر سرگرم روزمره‌گی است.

 

رمضان بشردوست، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید: «سیاست‌گران افغانستان نه‌تنها امروز بل در طول تاریخ، این تجربه را دارند و این آگاهی را دارند که ملت را باید با حرف، با شعار، فریب بدهند و هر قدر که خاک و ریگ به چشم ملت انداخته شود، می‌اندازند. متأسفانه ملت بسیار ناوقت باور می‌کند و واکنش نشان می‌دهد.»

 

در هفتۀ پیش سخنرانی یک‌ساعته و پرکنده در مراسم بزرگ‌داشت از روز آزادی رسانه‌ها، رفتن به کمپ فینیکس و سخنرانی در میان معتادان، و سخنرانی در نشست اتحادیۀ اروپا زیر نام «راه مبارزه با فساد در افغانستان» از کارهای رییس‌جمهور است که بیشتر روزمره‌گی گفته شده‌است.

 

اما شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس‌جمهور در پاسخ می‌گوید: «در هفتۀ گذشته رییس‌جمهور برنامه‌های مشخصی درباره با مسایل مختلف داشت. نشست کابینه، شورای عالی مهاجران، شورای عالی اقتصاد، شورای عالی قضا، کمیسیون تدارکات ملی، میثاق شهروندی، از برنامه‌های بودند که زیر نظر رییس‌جمهور برگذار شدند. رییس‌جمهور در هفتۀ گذشته از طریق ویدیو کنفرانس با اعضای شورای ولایتی ۳۴ ولایت صحبت‌هایی داشتند.»

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار