افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 7 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

نزديك شدن مجدد امريكا به طالبان

گزارشي به نقل از منابع اطلاعاتي پاكستان منتشر شده كه امريكا بار ديگر به طالبان نزديك شده و منتظر شرايط جديد طالبان مي باشد.

بنابراين به امريكا اين اطمينان داده شده است كه اگر طالبان به حاكميت بازگردد، در آن صورت مشكلات امريكايي ها در افغانستان حل خواهد شد .
از يك سو بحران ميان كابل و واشنگتن كه برسرپيمان امنيتي بخاطر خودداري رئيس جمهوري كرزي از امضاي اين پيمان بوجود آمده است، همچنان ادامه دارد و از سوي ديگر ترفندهاي امريكا جهت تحت فشار قرار دادن كرزي نيز روبه افزايش است.
در همين راستا آندرس فوگ راسموس دبيركل ناتو نيز تهديد كرد كه اگر اين پيمان امضا نشود، ناتو نميتواند نيروهاي خود را بعداز سال 2014 در افغانستان نگهدارد و به گفته او پروژه آموزش نيروهاي امنيتي افغانستان كه قرار است 8 الي 12 هزار نيروي اين سازمان در افغانستان بحضور خود ادامه دهند تحقق نمي يابد .
كشورهاي عضو ناتو نيز نسبت به وضعيت پيش آمده ابراز نگراني كرده و هشدار داده اند كه اگر كرزي پيمان امنيتي را امضا نكند، در آن صورت كمكهاي ميلياردي كه در كنفرانس شيكاگو وعده هاي آن داده شده است بخطر خواهد افتاد.
همچنين گزارشي به نقل از منابع اطلاعاتي پاكستان برعكس مطالب فوق منتشر شده است كه امريكا بار ديگر به طالبان نزديك شده است و منتظر شرايط جديد طالبان مي باشد. بنابراين به امريكا اين اطمينان داده شده است كه اگر طالبان به حاكميت بازگردد، در آن صورت مشكلات امريكايي ها در افغانستان حل خواهد شد .
هردوي اين مطالب در پي تهديد به خروج كليه نيروهاي خارجي از افغانستان و رفتن به سوي طالبان، فقط براي تحت فشار قرار دادن رئيس جمهور كرزي است تا پيمان را امضاء نمايد. اگرچه نواز شريف نخست وزير پاكستان در سفر اخيرش به كابل به رئيس جمهور كرزي اطمينان داد كه اسلام آباد در هر مرحله از پروسه صلح افغانستان حمايت خواهد كرد.
مطبوعات پاكستان به نقل از مقامات ارشد دولت پاكستان نيز گزارشهايي را منتشر كردند كه آقايان كرزي و نواز شريف درباره بازگشايي دفتر سياسي جديد براي طالبان در تركيه با عربستان سعودي نيز صحبت كرده اند، ولي از آنجا كه طالبان اصلي كه در صحنه نظامي افغانستان حضور دارند و مي جنگند قبلا نيز دفتر خود را در عربستان سعودي و تركيه بازگشايي كرده بودند، ممكن است گفتگوي آقايان كرزي و نواز شريف درمورد دفتر آندسته از طالبان صورت گرفته باشد كه در صحنه نظامي حضور ندارند و طالبان جدايي خود را از آنان قبلا اعلام كرده اند .
ناگفته نماند كه اگر امريكا نخواهد پاكستان نمي تواند در زمينه مذاكرات با طالبان بدون اجازه امريكا به تنهايي پرواز كند.
حقيقت امر اين است كه نسبت به افغانستان، پاكستان روابط بيشتري با آمريكا دارد. پس ميتوان گفت كه كرزي شديدا” تحت فشار امريكا با ترفندهاي مختلف قرار دارد كه در اين مورد برخي تحليلگران بر اين نظرند كه اگر كرزي به يك سري امتيازات شخصي از سوي امريكا دسترسي پيدا كند ممكن است پيمان را امضا كند ولي برخي ديگر نظر برعكس دارند و مي گويند كه آقاي كرزي كه اصل پيمان استراتژيك را سال گذشته امضاء كرده است و حالا در امضاي پيمان امنيتي كه اصل است ميخواهد خود را تبرئه كند و در صدد است كه اسمش در ليست خائنين به كشور در تاريخ ثبت شود و سعي ميكند كه امضاي اين پيمان را به رئيس جمهور آينده واگذار كند .
تهديدات امريكا نيز بيشتر جنبه تاكتيكي دارد و هيچ وقت كليه نيروهاي خود را از افغانستان خارج نمي كند و به شكل غير قانوني هم كه شده به حضور نظامي خود در افغانستان ادامه ميدهد، حالا اگر پيمان امنيتي امضاء شد يك شكل قانوني ميخواهد به حضور نظامي خود در افغانستان بدهد .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار