افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 ژانویه , 2014 لینک کوتاه خبر :

ناکامی ها و چالش های دولت اوباما در سال 2013

هنگامی که ˈباراک اوباماˈ در سال 2008(1387) با سیاست ˈتغییرˈ در کاخ سفید ساکن شد، بساری بر این باور بودند که شاید با سیاست تغییر آمریکا بتواند از معضلات گسترده اقتصادی به صورت بحران مالی و سیاسی بویژه بحران سیاست خارجی خارج شود و اوباما در سخنرانی آغاز دوران ریاست جمهوری خود به شهروندان آمریکایی قول داد ˈرییس جمهوری بهتریˈ شود.

اوباما اگرچه توانست در دوره اول ریاست جمهوری خود (سال های 12-2008) تا حدودی ثبات را به جامعه آمریکا تزریق کند اما این ثبات به نحوی نتوانست در دور دوم (2012- تاکنون) تداوم داشته باشد و در حوزه هایی، دولت آمریکا دچار چالش هایی شد که بخشی از این چالش ها به ناکارآمدی دولت اوباما در حوزه سیاست داخلی و سیاست خارجی و بویژه در یک سال گذشته بازمی گردد. با توجه به این موضوع می توان کارنامه دولت اوباما را در سالی که گذشت یعنی سال 2013(92-1391) در حوزه های داخلی و خارجی مورد بررسی و واکاوی قرار داد.

** حوزه داخلی

—————-

در حوزه داخلی، دولت اوباما با دو چالش عمده در سال 2013 روبرو شد که از همان ابتدای آغاز این سال تاکنون نتوانسته بر آن فایق آید. اوباما در این سال افزایش خشونت ورزی و بهره گیری از سلاح گرم در حوزه عمومی و نیز افزایش اختلاف با کنگره را تجربه کرد.

– نخست اینکه آمریکا از جمله کشورهایی است که خشونت در آن طی سال های اخیر به دلیل آزادی حمل سلاح افزایش یافته و به دلیل همین آزادی، خشونت به بخشی از هویت این کشور تبدیل شده است. در این قالب، از همان اواخر سال 2012 (دی ماه 1391)، وقوع حادثه مدرسه ˈسندی هوکˈ شهر ˈنیوتاونˈ ایالت کانیتکت که به کشته شدن 26 نفر، شامل 20 دانش آموز و 6 نفر از کارکنان دبستان انجامید، جامعه و دولت آمریکا را تکان داد. در حالی که بسیاری به دنبال ایجاد آرامش بودند، روز دوشنبه 26 فروردین(15 آوریل 2013) نیز خبر وقوع انفجاری در شهر بوستون آمریکا که به کشته شدن سه تن و زخمی شدن176 نفر انجامید، جهان سیاست را بشدت زیر تاثیر خود قرار داد.

اگر به این پرونده، پرونده تبرئه ˈجورج زیمرمنˈ پلیس سفیدپوست آمریکایی را که یک نوجوان سیاهپوست را به قتل رسانده بود نیز اضافه کنیم متوجه خواهیم شد که تا چه میزان خشونت و خشونت ورزی در جامعه آمریکا رسوخ پیدا کرده است. این در حالی است که انجمن ملی سلاح آمریکا (NRA) بعنوان بزرگترین و قدرتمندترین لابی در درون ساختار تصمیم سازی و کنگره این کشور از قدرت بالایی برخوردار است و همواره تلاش کرده تا قوانین و مقررات مربوط به آزادی سلاح را کنترل کند.

در این قالب، هنگامی که پس از واقعه شهر نیوتاون باراک اوباما از اعمال محدودیت در حمل سلاح و بازنگری در قوانین مربوط به آن سخن به میان آورد بسیاری در واشنگتن و شهرهای دیگر این کشور علیه لغو و یا محدودیت این قانون تظاهرات کردند.

بر این اساس به نظر می رسد که گسترش خشونت هویتی و نهادینه شدن خشونت در درون جامعه آمریکا یکی از ناکامی های دولت اوباما در سال 2013 محسوب می شود که وی هنوز نتوانسته بر چالش های آن غلبه کند.

– دوم اینکه، دولت اوباما که از زمان روی کار آمدن در سال 2008 تاکنون با میراثی از مشکلات گسترده به لحاظ اقتصادی در داخل روبرو بوده، هنوز نتوانسته این مشکلات را با وجود اختلاف های گسترده سیاسی در کنگره به سرانجام مناسبی برساند. مشکلاتی که طیف مختلفی از توافق بر سر بودجه مالی سال 2013 آمریکا تا سیاست های بیمه درمانی را در برمی گیرد. در آخرین مورد از اختلاف میان دولت اوباما و کنگره و به ویژه مجلس نمایندگان، کاخ سفید از نخستین دقایق بامداد سه شنبه 9 مهر(1 اکتبر 2013) بخش هایی از دولت این کشور را تعطیل اعلام کرد.

در این تعطیلی حدود 800 هزار نفر از کارمندان بخش های غیرضروری دولت به خانه هایشان رفته و از حدود 3/1 میلیون نفر نیز در خواست شده تا بدون دستمزد بر سر کارهایشان حضور یابند. این تصمیم بعد از آن اتخاذ شد که مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در دست جمهوری خواهان است، لایحه بودجه دولت را رد کرد.

یکی از ناکامی های بزرگ دولت اوباما از سال 2008 یعنی زمانی که بر سر کار آمده است، کنترل بحران اقتصادی بوده و اوباما طی سال های گذشته هنوز نتوانسته بحران اقتصادی و فضای روانی ناشی از آن را کنترل نماید. در چنین شرایطی اختلاف میان رویکردهای اقتصادی دولت اوباما و کنگره آمریکا بیش از پیش نمود یافت که در نهایت این اختلاف به رد لایحه بودجه و تعطیلی دولت منجر شد.

** حوزه خارجی

—————–

دولت اوباما طی سال 2013ناکامی و شکست های مختلفی در عرصه بین المللی داشته اما شاید بتوان گفت مهمترین شکست واشنگتن را طی سال میلادی در حال پایان را رسوایی جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا موسوم به ˈان.اس.آˈ دانست.

– رسوایی جاسوسی

هنگامی که روزنامه انگلیسی گاردین در اواخر خرداد ماه 92، با پرده برداری از اقدام آژانس امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که این سازمان اطلاعات مربوط به مکالمات ده ها میلیون نفر از اتباع آمریکایی را ردیابی و جمع آوری کرده است، بسیاری از ناظران حوزه های امنیتی باور نداشتند که این طرح، تنها محدود به فضای داخل آمریکا باشد و ممکن است کشورها و مناطق دیگر جهان را نیز نشانه رفته باشد.

پس از این مساله بود که افشاگر اصلی این موضوع در گاردین یعنی ˈادوارد اسنودنˈ کارمند و پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا به سوژه خبری بسیاری از رسانه ها تبدیل و سپس با سر و صدای زیاد به روسیه پناهنده شد.

بر اساس اسناد منتشر شده اسنودن، مشخص شد که آژانس امنیت ملی آمریکا در چارچوب دستور اوباما، سال ها تلفن های همراه و وسایل ارتباطی میلیون ها آمریکایی و اروپایی را شنود می کرده است.

بعدها نام ˈآنگلا مرکلˈ صدراعظم آلمان و بسیاری از مقامهای اروپایی و کشورهای آمریکای لاتین نیز در فهرست شنود این آژانس مشخص شد.

شاید بتوان گفت نقطه اوج رسوایی جاسوسی دولت اوباما و انتقادها را می توان اعتراض دولت آلمان از وی دانست. دولت آلمان در دوم آبان 1392 در اقدامی بی سابقه سفیر آمریکا را احضار کرد و سپس سران کشورهای آمریکای لاتین و بویژه ˈدیلما روسفˈ رییس جمهور برزیل، در اجلاس اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی موسوم به ˈمرکوسورˈ از دولت اوباما بشدت انتقاد و حتی سفر خود به واشنگتن را لغو کرد.

**جمع بندی

————-

دولت بارک اوباما در حالی سال میلادی را به پایان می رساند که چالش ها و ناکامی های گستردهای در حوزه داخلی و خارجی از گسترش خشونت در داخل و افزایش اختلاف با کنگره تا رسوایی جاسوسی را تجربه کرده است.

این ناکامی ها بخشی ناشی از ناکارآمدی دولت اوباما در مدیریت بحران اقتصادی در داخل و نیز بخشی ناشی از ضعف در مدیریت چالش های خارجی است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار