افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

ناکامی حکومت در تحقق وعده‌هایش/ رهبران تنها به ۶ درصد تعهداتشان عمل کرده اند!

رهبران

 

بررسی‌های صفحۀ انترنتی «گف‌متر» نشان می‌دهند که حکومت در ۵۶ در صد تعهداتش دربارۀ تامین امنیت هیچ کاری نکرده است و تنها به ۶ درصد این تعهدات رسیده‌گی کرده‌است.

 

آگاهان سیاسی و نماینده‌گان مجلس، حکومت را در عملی‌ساختن تعهداتش ناکام می‌دانند. بر بنیاد بررسی‌های سایت «گف‌مِتر»، حکومت در عملی‌ساختن تعهداتش دربارۀ تأمین صلح و امنیت تنها ۶ درسد موفق بوده‌است، اما آگاهان سیاسی می‌گویند که حکومت هیچ یک از تعهداتش را دربارۀ تأمین صلح و آوردن امنیت عملی‌نکرده‌است.

 

برقراری صلح از اولویت‌های حکومت وحدت ملی است، اما در بیش از یک‌ونیم سال اخیر هیچ بهبودی در این زمینه دیده نشده‌است.

 

بررسی‌های صفحۀ انترنتی «گف‌متر» نشان می‌دهند که حکومت در ۵۶ در صد تعهداتش دربارۀ تامین امنیت هیچ کاری نکرده است و تنها به ۶ درصد این تعهدات رسیده‌گی کرده‌است.

 

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس‌جمهور گفت: «حکومت افغانستان تعهد خود را به جهانیان نشان داد. حضور حکومت افغانستان در نشست چهارجانبه نشان از پای‌بندی افغانستان برای تأمین صلح پایدار در کشور است. همچنان حکومت افغانستان برای تأمین امنیت در افغانستان از تمام توان خود کار گرفته تا در برابر کسانی که دست به اعمال تروریستی می‌زنند، اقدام همه‌جانبه کند.»

 

غلام‌فاروق مجروح، عضو مجلس نماینده‌گان اظهار داشت: «حکومت در بخش صلح و امنیت نتواسته‌است کار چشم‌گیری انجام دهد. نتیجه‌اش را دیدیم که در افغانستان خون‌ریزی بیشتر شد و جنگ‌ها به شدت ادامه دارند. برنامۀ صلح کاملاً ناکام بود. نشست چهارجانبه به شکست انجامید. چیزی که مردم را اندکی امیدوار ساخته است، آن تعهدات جدیدی است که حکومت به ملت ارائه کرده‌است.»

 

تامین امنیت شاهراه‌ها از اولویت‌های رییس‌جمهور بود، اما در این زمینه هم هیچ بهبودی به میان نیامده‌است.

 

کدام عوامل سبب شده‌اند که حکومت نتواند وعده‌هایش را عملی سازد؟

 

صالح‌محمد صالح، عضو مجلس نماینده‌گان بیان داشت: «شورای که به نام صلح ساخته شده‌است، آن برای آوردن صلح نیست؛ بلکه آن یک پروژه است. اینان [اعضای شورای عالی صلح] که تنخواه دالری می‌گیرند، چرا یک قدم هم به خاطر آوردن صلح برنداشته‌اند؟ دولت مسؤولیت دارد که اگر یک طرف درِ صلح را باز می‌گذارد، از سوی دیگر باید از تمامیت ارضی و شهروندان کشور دعاع کند. صلح با عذر و زاری نمی‌شود! دولت باید جنگ‌جویان را شکست دهد تا آنان خود به صلح راضی شود.»

 

بر بنیاد این بررسی گف‌متر، وجود جنگ‌افزار غیرقانونی در افغانستان، منبع جنگ و بی‌ثباتی گفته شده‌است. رییس‌جمهورغنی در پیکارهای انتخاباتی‌اش وعده سپرده بود که این جنگ‌افزارها را گردآوری می‌کند، اما نه تنها این جنگ‌افزارها گردآوری نشدند، بل گزارش‌هایی وجود دارند که برای برخی‌از گروه‌ها جنگ‌افزار توزیع شده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار