افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 25 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

میزان نفوذ پاکستان بر شاخه های انشعابی طالبان چقدر است؟

پاکستان این توانایی را دارد که روی هر شاخه ای از طالبان کار کند. چرا که پاکستان و آی اس آی با تمام رهبران شاخه های مختلف آنان در ارتباط بوده است.
در کنار تلاش های حکومت برای کشانیدن طالبان به پای میز مذاکره، تغییر در اعضای شورای عالی صلح روند صلح را تند تر نخواهد کرد. این در حالی است که نشست چهارجانبه در کابل در حال برگزاری است. با درنظرداشت کارنامه شورای عالی صلح چه تغییراتی نیاز است تا این شورا کارآمدی بیشتری داشته باشد و دستاورد نشست های پیش رو و تغییرات در شورای عالی صلح چه میزان خواهد توانست تا رایزنی با طالبان را تسهیل نماید؟

داکتر محمداکرم عارفی استاد دانشگاه در برنامه «زاویه» گفت: گمان نمی رود که هیچ تغییری شورای عالی صلح را کارآمد بسازد چرا که جایگاه شورای عالی صلح، از ابتدا جایگاهی وزین نبوده است. چراکه مذاکرات صلح را باید مقام های اصلی دولت به پیش ببرند. این شورا بیشتر نقشی سمبولیک دارد.

وی، ادامه داد: نقش این شورا بیشتر نقش تبلیغی و تشویقی دارد تا بتواند افرادی رابرای پیوستن به پروسه صلح جذب کند. طالبانی که امروز در افغانستان وجود دارند،آمادگی این را ندارند که باتبلیغ و تشویق به صلح بپیوندند. یا باید یک مقابله نظامی جدی صورت بگیرد تا آنها به ناامیدی کامل برسند و یا اینکه وارد یک گفتگوی سیاسی جدی و رسمی شوند که آنها اهداف خود را برآورده تصور کنند و دست از جنگ بردارند.

داکتر عارفی، انتظارات از نشست چهارجانبه پیش رو و موضع طالبان را درمورد آن، چنین بیان کرد: در نشستی که پیش رو داریم خوب است که چهارطرف مذاکره به یک نقشه راه برای رسیدن به صلح برسند. بعد از اینکه این چهارطرف به یک جمع بندی رسمی رسیدند بایدباطالبان در ارتباط جدی قرار بگیرند و آنها را دعوت کنند تا در چارچوب مشخص شده وارد بحث و گفتگو شوند. تا هنوز که سه نشست از نشست های صلح می گذرد مشخص نیست موضع طالبان چه بوده است. آنها نه این نشست ها را رد کرده و نه از آن استقبالی کرده اند. این سکوت می تواند دو معنا را داشته باشد هم این معنا را برساند که طالبان به صلح بپیوندند وهم این معنارا می رساند که بسیار بی تفاوت هستند. همینکه آنها موضع رد را نپذیرفته اند روزنه امیدی است برای اینکه آنها گفتگوها را بپذیرند.

این استاد دانشگاه، در خصوص میزان نفوذ پاکستان بر طالبان اظهار کرد: تا زمانی که ملا عمر زنده بود پاکستان کنترل بسیار شدیدی بر طالبان داشت. گروه های مختلف آنان، شبکه حقانی و شورای کویته زیر نظر پاکستان اداره می شد. حالا انشعاباتی درون طالبان به وجود آمده است و سوال اینجاست که آیا شاخه های انشعابی، رابطه خود رابا پاکستان حفظ کرده اند یا خیر؟ و آیا پاکستان می تواند بر آنها نفوذ داشته باشد و آنها را به پروسه صلح بکشاند؟ پاکستان این توانایی را دارد که روی هر شاخه ای از طالبان کار کند. چرا که پاکستان و آی اس آی با تمام رهبران شاخه های مختلف آنان در ارتباط بوده است.

وی، در خصوص دلیل شدت جنگ در سال جاری با وجود جریان داشتن گفتگوهای صلح بیان داشت: بخشی از ناامنی هایی که از تابستان امسال توسط طالبان راه اندازی شد و ادامه یافت به این دلیل بود که پس از مرگ ملا عمر، رهبری جدید طالبان نقش خود را تثبیت کند و نشان دهد که با حکومت افغانستان و آمریکا صلح و سازش نکرده است و به آرمان ملا عمر که همیشه از جنگ و مبارزه سخن می گفت وفادار است. دلیل دوم این است که در یک مذاکره سیاسی، زمانی یک طرف می تواند خواست های خود را به طرف دیگر بقبولاند که دستاوردهای جغرافیایی و سیاسی مشخصی داشته باشد. طالبان در تلاش هستند که بتوانند برخی ولایات را در کنترل خود داشته باشند و ساحات جغرافیایی بیشتری راتصرف کنند و قلمرویی رادر اختیار بگیرند. در این صورت آنها می توانند از یک موضع قدرتمندتری با دولت افغانستان و با آمریکایی ها وارد گفتگو شوند. به همین دلیل جنگ در سال جاری شدت پیدا کرد.

داکتر عارفی، ر خصوص هدف طالبان از جنگ گفت: طالبان شدیداً آرزو دارند که بتوانند برخی قلمروها مانند قندوز و هلمند را به دست آورند. هلمند در واقع شاهرگ کل غرب و جنوب افغانستان به حساب می آید. طالبان بازهم تلاش خود را ادامه خواهند داد که بتوانند یک مرکز ولایت را به دست آورند یا یک ولسوالی را که شاهراه عمومی افغانستان از آن گذر می کند به دست آورند، یقینا این کار را انجام خواهند داد و بعد از آن به گفتگو می نشینند. تا زمانی که آنها به یک نوع ناامیدی نرسند که نمی توانند چنین عملیاتی را در افغانستان انجام دهند و موفق شوند، جنگ ادامه پیدا خواهد کرد.

استاد دانشگاه، در خصوص انتظاری که از نشست پیش رو می رود گفت: انتطار این است که چهار طرف به یک جمع بندی برسند و زمان واقعی را برای گفتگو با طالبان اعلام کنند. اگر آنها به این نتیجه برسند که همچنان نیاز به نشست های بیشتری برای گفتگو میان خود دارند مشخص می شود که گفتگوها برای صلح جدی گرفته نمی شود و ما در اتلاف وقت به سر می بریم. همانطور که در سه نشستی که گذشت، هیچ نتیجه ای وجود نداشت و هیچ تصمیم گیری در آن گرفته نشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار