افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 18 جولای , 2014 لینک کوتاه خبر :

موتور كشتار انسانها را خاموش كنيد!

روز گذشته يك انفجار مرگبار جان قريب به صد تن را در بازاري در ولسوالي ارگون ولايت پكتيكا گرفت.

وزارت دفاع افغانستان اعلام‌كرد كه در انفجار صبح روز، سه‌شنبه، ٢٤ سرطان ، در ولسوالي ارگون ولايت پكتيكا در جنوب شرق افغانستان، ۸۹ تن كشته و ۴۲ نفر زخم برداشتند.  به گفته سخنگوي وزارت دفاع بيشتر ۸۹ جسدي كه از زير آوار بيرون آورده شده‌اند، زنان و كودكان بوده‌اند. طبق گذارشها اين ولسوالي هم مرز با وزيرستان پاكستان جاي كه شبكه حقاني فعاليت دارد مي باشد و در هفته هاي قبل نيز مهاجمان انتحاري تلاش كردند عزيزالله فرمانده محلي پليس كه نقش مهمي در تامين امنيت پكتيكا و مقابله با شبكه حقاني دارد را به قتل برسانند. متاسفانه در اين اواخر بار ديگر ترورها و بمب گذاري ها به هدف كشتار افراد بي گناه را شاهديم.

گروه هاي تروريستي با بي رحمي تمام موترهاي بمبگذاري شده را  براي هدف قرار دادن مقامات و مردم عادي منفجر مي سازند و اينگونه موتور كشتار انسانها را روشن نگاه مي دارند. غير نظامياني كه در اين حادثه جان باختند بازاريان و شهروندان عادي بودند كه مشغول خريد روزانه در بازار گران ماه رمضان افغانستان بودند. شاهدان عيني گفته اند راننده موتر حامل مواد منفجره پيش از انفجار با سرعت زياد در داخل شهر رانندگي كرده و با چند تن تصادف كرده بود. پليس اين خودرو را به دليل نقض قوانين ترافيكي، مورد تعقيب قرار مي‌دهد و راننده، خودرو را در داخل يك بازار مزدحم كه مشتريان زيادي براي خريداري عيد رمضان آمده بودند، منفجر مي‌كند.

كشتار غير نظاميان در افغانستان در يك دهه گذشته موجب نگراني جدي مردم افغانستان و دولت اين كشور بوده و زندگي را بر مردم سخت و تلخي كرده است. در ين سالها مخالفان مسلح هزاران شهروند غير نظامي افغانستان را در ميادين جنگ، حملات انتحاري، بمب گذاري كنار جاده اي، كشاندن جنگ به مناطق مسكوني و … به قتل رسانده اند. با وجود هشدارها و درخواستهاي مردم، مجامع بين المللي و دولت افغانستان مبني بر جلو گيري از كشتار افراد ملكي اين گروه هاي مسلح مخالف دولت نه تنها به كاهش اين تلفات اهتمام نداشته اند كه همچنان آمار تلفات غير نظاميان رو به افزايش است. متاسفانه ولايت هاي جنوبي افغانستان از ولايات نا امن كشور به شمار مي رود در برخي مناطق اين ولايات مخالفان مسلح دولت به صورت گسترده فعاليت  مي كنند. حملات انتحاري، كارگذاري ماين هاي كنارجاده اي و قتل هاي سازمان دهي شده از عوامل اصلي ناامني در اين مناطق است. براساس آمارهاي ارايه شده، در جريان چند سال گذشته، بيشترين آمار تلفات افراد ملكي در جنوب كشور، ناشي از انفجار هاي تروريستي بوده است.

گروه هاي مدعي اسلام و پيروي از آموزه هاي اين دين همواره سعي مي كنند با عنوان كرد جهاد عليه بيگانگان توجيهي براي اعمال ضد انساني خود دست و پا كنند اما با مراجعه به قران و ايات مباركه آن نمي توان توجيهي براي اعمال خرابكارانه اين گروه ها دست و پا كرد. در قرآن جهاد در هشت عنوان آمده است كه هيچ كدام اين موارد كشتار كودكان و زنان و مردان بي گناه را جايز نمي دانند و ما در قرآن چيزي بنام جهاد با كودكان سالخوردگان و افراد عادي و ملكي نداريم. اين درحاليست كه مخالفان مسلح بارها وبارها كودكان بي دفاع و زنان و مردان بي دفاع مسلمان را مورد هدف قرار داده و رو در رو به سمت آنان آتش گشوده اند.

اما پرسش مهم و اساسي اين است كه براستي چه توجيهي براي چنين اعمالي در متون ديني و اسلامي مي توان دست و پا كرد و اصولا جهاد در قران چه شرائطي دارد و آيا كشتار كودكان هم نوعي جهاد است و آن هم جهاد با كودكان؟! با توجه به آيات قرآن ما هشت نوع جهاد مي توانيم داشته باشيم كه در آيات مختلف يا آوري شده است. 1- جنگ با مشركان [توبه/36] 2- جنگ با كفار [همان/123] 3- جنگ با اهل كتاب [همان/29] 4- جنگ با منافقان [تحريم/9] 5- جنگ با اهل بغاوت [حجرات/ 9] 6- جنگ براي رهايي مستضعفان از ظلم حاكمان جور [نسا/75] 7و8- دفاع و مقابله به مثل در برابر هر گروهي كه قصد تعرض و جنايت را داشته باشند. در هيچ كدام از اين موارد در قرآن مجوزي براي كشتار كودكان و بي گناهان داده نشده است. حتي جهاد در برابر كفار، مشركان و اهل كتاب هم در صورتي نيست كه آنان با موافقت دولت اسلامي و در چارچوب قوانين آن كشور داخل كشور اسلامي و با توافق دولت اسلامي در آن كشور حضور داشته و زندگي كنند و ماليات بدهند. زيرا اين دسته مي شود كافر ذمي و جهاد مربوط به انان نمي شود.

به هر حال هرچه در قران و سنت اسلامي تعمق و غور شود هيچ مجوزي براي كشتار مردم بي گناه يافت نمي شود. بلكه آنان كه قوانين اسلامي را زير پا گذاشته و بر خلاف آنان كشتار مي كنند اهل بغاوت اند و بايد مسلمانان با اين گروه وارد جهاد شوند. در قرآن  به حقوق كودكان بسيار اهميت داده شده و همگان را از تجاوز به حقوق آنان منع كرده است چه رسد به اينكه آنانرا بكشند و حيات را از آنان سلب كند. قرآن  كريم مسلمانان را از كشتن فرزندانشان به خاطر فقر و املاق نهي مي كند و در آيه اي در سفارش حق و مال كودك يتيم آمده است، كه هرگز به مال يتيم نزديك مشويد (و در آن دخل و تصرف مكنيد) مگر آنكه راه خير و طريق بهتري – به نفع يتيم- مورد نظر داريد تا آنكه به حد بلوغ و رشد برسد. در آيه ي شريفه 82 سوره كهف، در آنجا كه حضرت خضر علت كارهاي خود را بر موسي (ع) منكشف ساخت، علت تعمير ديوار فروريخته را اين چنين بيان كرد: و اما آن ديوار از آن دو يتيم در آن شهر بود كه پدري صالح داشتند و زير آن گنجي براي آن دو نهفته بود، خدايت خواست تا به لطف خود آن اطفال به حد رشد و بلوغ برسند و خودشان گنج را استخراج كنند.

چنان كه واضح است قرآن مجيد به توجه به كودكان و حقوق كودكان بسيار اهميت داده است. و از آيات مذكور و ديگر آيات مشابه بر مي آيد كه خداوند كودكان و حقوق آنها و عدم ظلم به آنانرا مهم و مورد توجه قرار داده است. حتي اگر كودكان جرم يا خطايي مرتكب شوند، با توجه به آيات قرآن بيش از هر قشري نيازمند مدارا و رعايت مي باشند. اين است كه در قانون مجازات اسلامي براي كودكان تعزير فقط در جهت تاديب آنان، در نظر گرفته شده است نه بيش از ان. اكنونيي آيا در كشتار افراد بي گناه و كودكاني كه توسط طالبان در افغانستان انجام مي شود مجوز شرعي وجود دارد؟ آنچه كه در قرآن و سنت آمده است چنين مجوزي ديده نمي شود.

اگر كساني كه مرتكب چنين جنايت هاي تكان دهنده مي شوند از اعضاي گروه هاي مدعي جهاد در افغانستان نيستند بايد براي مردم واضح و روشن بيان شود تا مردم بدانند عاملين اصلي اين گونه جنايت هاي تكاند دهنده ضد بشري در افغانستان چه گروه هاي اند. بدون شك دشمنان اين آب و خاك و دشمنان ساكنان اين سرزمين چنين ظلم هاي نابخشودني را در حق شهروندان عادي اين كشور روا مي دارند. بايسته است دولت مردان بويژه نهادهاي امنيي بيش از پيش در تامين امنيت شهروندان جديت به خرج دهند اجازه ندهند اينگونه شهروندان كشور قرباني جنايت هاي تروريستي گردند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار