افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 19 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

مذاکره با طالبان ناکامی است نه پیروزی؟!

گفتگو با طالبان به هر عنوانی که باشد و در هر نقطه ای از جهان و به هربهانه ای که باشد، معنایش ناکامی مدیریت است.

این مطلب را امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان دریک گفتگوی ویژه با طلوع نیوز بیان کرد و افزود گفتگو با طالبان را مشروعیت بخشدن و ساحه قائل شدن به افراطیت مسلح است.

وی می گوید تا جایی که وی آگاهی دارد، پاکستانی ها و طالبان هیچ گونه علاقمندی به گفتگوهای احتمالی صلح و یا روند گفتگوهای قطر ندارند.

به باور امرالله صالح؛ درتشکیل طالبان، در اهداف و دربرنامه های بزرگشان، هیچ گونه تغییر بنیادی دیده نمی شود.

رییس پیشین امنیت ملی افزود که طالبان افراطیت مسلح را محکوم نکرده اند، ازخشونت دست نکشیده اند، جامعه کثرت گرا و تنوع ساختاری جامعه افغانستان را نمی پذیرند.

به گفته وی؛ رهبران طالبان از فشارهای نظامی ناتو در پاکستان مصون هستند و تأکید بر تطبیق اهداف خود دارند و بنا بر نرمشی که دولت افغانستان و ناتو از خود نشان می دهند، بسیار سوال ساده و اساسی به وجود می آید آقای گراسمن با ملا فلانی و فلانی در قطر ملاقات می کند، نمایندۀ ملت افغانستان دراین مذاکره کیست؟ به این خاطر تمام نیروهای که عدالت خواه هستند، در تفکر خود می خواهند که افغانستان یک جامعه مترقی باشد و هیچ گاهی بر زورگویی و میله تفنگ سر خم نکنند، این نیروها باید مستقیمأ شامل محاسبات بزرگ شوند.

آقای صالح می افزاید که دستاورد ملت افغانستان و کمک جامعۀ جهانی در کشور دولت است و ابتکار قطر نقش دولت افغانستان، روند دموکراسی باورمندی مردم را زیرشعاع قرارمی دهد.

این اظهارات در حالی بیان می شود که گزارشات حاکی از آن است که قرار است بزودی مقامات امریکایی و قطر درباره انتقال 5 رهبر زندانی طالبان از زندان گوانتانامو به دوحه فیصله نهایی کنند.

حال باید دید که طالبان چه خواهند کرد؟ آمریکا انتظار دارد که این گروه هراس افکنی جهانی را نکوهش کنند؛ از خشونت دست بردارند و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند. اما آیا طالبان که خود یک گروه تروریستی هستند چنین شرایط را خواهند پذیرفت؟!

از سوی دیگر طالبان هرگز حاضر به گفتگو با حکومت افغانستان نیستند. آنان در آخرین موضعگیری خود اعلام کردند که نمایندگان این گروه نه در هیچ جایی با اداره بی‌اختیار کابل گفتگو کرده‌اند و نه تا حالا تصمیمی به مذاکره با اداره کرزی دارند!!

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار