افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

مجلس،فساد در دستگاه‌های امنیتی را عامل ناامنی‌ دانست…

مجلس نمایندگان اوضاع نگران کننده امنیت کشور را ناشی از فساد گسترده در سیستم پولیس و ارتش و سایر بخش‌های نظامی دانسته و عدم توجه حکومت به موضوع را در تشدید مشکلات فعلی مهم ارزیابی کرد.

مجلس امروز شنبه (۷ اسد) که بحث روی مشکلات امنیتی را در برنامه کاری خویش گرفته بود، افزون بر این، وجود مناقشات قومی و زبانی در کادر نیروهای نظامی را در این موضوع دخیل و به شدت نگران کننده خواند.

صادقی زاده نیلی؛ وکیل مردم دایکندی عنوان داشت:”ما نتوانستیم از لایه های نژادی و زبانی بیرون آییم، بله ما شعار می دهیم؛ اما هنوز در همان مرحله قرار داریم، همین مساله باعث ناکارآیی نیروهای امنیتی و تشدید مشکلات امنیتی کشور شده است”.

عبدالرحیم؛ نماینده مردم بادغیس نیز وجود فساد در کادر رهبری پولیس و ارتش افغانستان را گوشزد نمود و تصریح کرد که قاچاق، ترور و طالب سازی برنامه های مدونی است که برخی از مقامات بلندپایه این ارگان ها روی دست دارند.

وی گفت:”برنامه هایی غیرقانونی وجود دارد که با استفاده از حلقاتی که ظاهرا طالب خوانده می شود، توسط پولیس و اردو پیش برده می شود و این بسیار خطرناک است؛ با این وجود چطور ممکن است که وضعیت امنیت بهبود یابد؟!”.

این نماینده پیشنهاد نمود “جنایتکارانی” که در چوکات پولیس و سایر قطعات نظامی فعالیت دارند باید دست شان از وظیفه کوتاه گردد، سپس می توان وضعیت امنیت کشور را سامان داد.

بیشترین تاکید مجلس در این ارتباط، روی مبارزه با فساد در کادر امنیتی کشور بود که به گفته آنها این موضوع عمدتا در رفتار و اعمال منسوبین این نهادها بروز کرده است.

صالح محمد سلجوقی؛ عضو دیگر این اتاق، مشکل عمده را در عدم گزینش کارشناسانه، پیرامون استخدام و به کار گیری کسانی عنوان کرد که در نهادهای امنیتی وظیفه های مهم را اجرا می کنند.

او تصریح نمود:”آنها براساس گزینشی شایسته سالارانه انتخاب نشده اند و بر اساس زور و زر و امثالهم به مقام رسیده اند؛ این موضوع باعث گسست اعتماد میان دولت و مردم گردیده و ریشه ناامنی از همین نقطه نشات می گیرد”.

اما برخی از اعضای مجلس خواستار بحث‌هایی نظری و کاملا تخصصی در زمینه ریشه یابی مشکلات امنیتی، دلیل رشد آن و راهکارها پیرامون فاصله از آن شدند و این مقوله را با تشکیل کمیسیونی از سوی مجلس نمایندگان امکان پذیر دانستند.

تشدید نا امنی ها در کشور از آغاز سال جاری تاکنون اعتراضاتی را در مجلس خلق کرده است که پس از کشته شدن یکی از اعضای آن در سمنگان، این مساله رنگی جدی تر به خود گرفت. در ادامه ی این موضوع ، مجلس روز چهارشنبه هفته جاری را به منظور استجواب از مقامات امنیتی کشور به اضافه وزیر امور خارجه تعیین نموده است.
این در حالی است که در فرمان تازه رییس جمهور کرزی نیز با جدیت در مبارزه با فساد و ایجاد اصلاحات در دستگاه امنیتی کشور پرداخته شده است.

خبرگزاری جمهور

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار