افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 24 نوامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

لويه جرگه مشورتي واقعي يا تشريفاتي؟

آقاي كرزي از يكسو مي خواهد وانمود كند كه با اين پيمان موافق نيست و خود را تبرئه كند و از سوي ديگر امريكا را تحت فشار قرار مي دهد تا يك معامله با وي انجام دهد و كانديداي مورد نظر وي را در انتخابات رياست جمهوري به پيروزي برساند.

دولت مدعي است كه از هفده قشر (category) شامل مجلس ملي، مجلس سنا، شوراهاي ولايتي، علما، سران اقوام، شخصيتهاي برجسته، زنان، نهادهاي مدني، معلولان، تجار، صنعتگران، حقوقدانان، كانديداهاي رياست جمهوري و غيره كه 2500 نفر مي باشند حضور دارند، تا آخر روز جمعه 15 ماده از متن پيمان امنيتي را مورد بررسي قرار داده اند.
تعدادي از نمايندگان لويه جرگه مشورتي ضمن مخالفت با برخي مواد متن گفته اند كه بايد اين پيمان تعديل شود و اگر بدون تعديل اين پيمان به امضا برسد به ضرر افغانستان خواهد بود.
“سيد شريف” اهل استان لغمان كه به نمايندگي معلولين و خانواده هاي شهدا در اين جرگه شركت مي كند، مي گويد مصونيت قضايي برخلاف ارزشهاي ديني است و همچنين داراي مواردي است كه با ارزشهاي ديني و اسلامي در تضادند و بايد تعديل شوند. وي اين پيمان را به نفع كشورش نمي داند و مي افزايد هيچ ضمانتي حتي در نامه رئيس جمهور اوباما نيست كه واقعا اين پيمان به نفع افغانستان باشد و با ارزشهاي اسلامي در تضاد نباشد.
همچنين “مفتي عبدالرحمان” كه از استان بدخشان در لويه جرگه شركت كرده مي گويد مصونيت قضايي كه امريكا به دنبال آن است، دين اسلام را در حقيقت در يك سرزمين اسلامي كاملا زير سوال مي برد. همچنين عمليات و آزادي عمل براي نيروهاي امريكايي به استقلال و تماميت ارضي افغانستان ضرر مي رساند.
البته ناگفته نماند يك نفر از سوي شوراي علماي افغانستان كه در اين لويه جرگه شركت مي كند كه نخواست نامش فاش شود گفت وي حاضر نبود در اين لويه جرگه مشورتي شركت كند و شركت را براي خود عار و ننگ مي دانست. همچنين افزود از سوي شوراي علما براي اين شركت مجبور شده اند. به هرحال وي ضمن تشريح وضعيت داخلي لويه جرگه مشورتي اذعان داشت كه جرگه طوري مهندسي شده است كه در هركميته آن افراد انگشت شماري سخن مخالف بر زبان مي آورند و اكثريت اعضاي هر كميته از افراد عادي و بسيار ساده اند و هيچ نمي گويند و اصلا حرف زدن بلد نيستند چه برسد به اينكه در مورد يك متن كه از نظر حقوقي و دستوري پيچيدگيهاي خاص خود را دارد، اظهار نظر كنند.
وي همچنين در مورد اظهارات كرزي در سخنراني افتتاحيه خود كه در روز پنجشنبه ايراد كرد گفت اگر لويه جرگه مشورتي با اين پيمان توافق نيز انجام دهند وي آن را امضا نخواهد كرد بلكه بعد از برگزاري انتخابات توسط حكومت بعدي امضا خواهد شد،گفت كه اين حرف ها همه خيمه شب بازي است.
آقاي كرزي از يكسو مي خواهد وانمود كند كه با اين پيمان موافق نيست و خود را تبرئه كند و از سوي ديگر امريكا را تحت فشار قرار مي دهد تا يك معامله با وي انجام دهد و كانديداي مورد نظر وي را در انتخابات رياست جمهوري به پيروزي برساند.
وي در پاسخ به اين پرسش كه مگر نتيجه انتخابات رياست جمهوري از صندوقهاي راي بيرون نمي آيند گفت كه انتخابات گذشته افغانستان را اگر مورد بررسي قرار دهيم به اين پاسخ مي رسيم كه صندوقهاي راي بيشتر به شكل جعلي پر مي شوند و امريكا بايد آن را تائيد كند.
ناگفته نماند كه در تاريخ افغانستان لويه جرگه هايي كه از سوي حكومتها فراخوانده شده اند معمولا براي مشروعيت دادن به تصمصم دولتي بوده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار