- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

كرزي پيروز ميدان است يا امريكا؟

امريكا با بن بستي مواجه است كه نمي تواند با طالبان مذاكرات را آغاز كند، اما كرزي مي گويد كه بايد اول مذاكره صلح اغاز شود …..

حامد كرزي رئيس جمهوري افغانستان در مصاحبه اختصاصي با يكي از شبكه هاي تلويزيوني درخصوص پيمان امنيتي با امريكا اظهاراتي مطرح كرده كه نشان مي دهد كرزي پيمان را امضا نخواهد كرد اما در عين حال گفته اگر هم پيمان امضا شود امريكا نبايد از افغانستان خواسته هايي داشته باشد.
وحيد مژده رئيس خبرگزاري بست بستان، در اين رابطه اينگونه اظهار نظرد كرد كه، كرزي روز بروز بيشتر بر مواضع خود پافشاري مي كند و از فشارهايي كه بر وي و مردم افغانستان وارد شده بودند، كاسته مي شود.
كرزي حرف دلش را زد و گفته كه هر رئيس جمهوري تلاش مي كند در پايان ماموريت خود نام نيك از خود به جاي بگذارد و من نمي خواهم پيماني را امضا كنم كه تاريخ درباره من قضاوت بدي داشته باشد و بنده پيمان را به اين شكل به نفع افغانستان نمي دانم .
دليل كرزي اينست اگر پيمان امضا شود اما جنگ و درگيري در كشور ادامه داشته باشد، معناي آن اين است كه اينست كه از اين پيمان افغان ها چيزي بدست نياورده اند، بنابراين بار ديگر موضع خود را تكرار كرد كه اول بايد امريكا تضمين برقراري صلح در افغانستان را بدهد.
از سوي ديگر امريكائي ها مي گويند كه ما قدرت جادويي نداريم كه در يك روز در افغانستان صلح برقرار كنيم. بر اساس برخي اطلاعات امريكا از طالبان خواسته كه توسط دفتر قطر با انها وارد مذاكره شود اما طالبان در پاسخ گفته كه به شرطي مذاكره مي كند كه دفتر قطر چنان كه بسته شده باز شود در غير اينصورت مذاكره نمي كند.
بنابراين امريكا با چنين بن بستي مواجه است كه نمي تواند با طالبان مذاكرات را آغاز كند، اما كرزي مي گويد كه بايد اول مذاكره صلح اغاز شود ،در حال حاضر كرزي به جاي رسيده است كه بازگشت امكان پذير نخواهد بود، لذا فكر كنم وضعيت فعلي ادامه پيدا خواهد كرد .
سخنگوي جبهه وحدت ملي افغانستان در رابطه با افرادي كه تمايل به امضا پيمان در زمان دولت كرزي را دارند، تاكيد كرد كه، افرادي چون سپنتا كه دست نشانده امريكا هستند مي خواهند كه كرزي پيمان را بدون قيد و شرط امضا كند به همين دليل بوده كه وي مدتي از كرزي ناراحت شد و رفت اما بعدا دوباره امد
سپنتا اكنون در موضع خود تغيير ايجاد كرده و بر اين نظر است كه امريكا بايد برخي شرايط افغانستان را قبول كند، در حالي كه قبلا بدون قيد و شرط مي خواست پيمان امضا شود.
اين كارشناس امور سياسي در رابطه با نقش پاكستان نيز اعلام كرد، اين موضوع بسيار پيچيده است كه ايا پاكستان عامل جرم يا خود يك قرباني است، اين يك مشكل بزرگ بين امريكا و افغانستان است .
مقامات پاكستاني مي گويند ما نيز قرباني هستيم و تروريزم وضعيت اين كشور را بسيار بحراني كرده و ما با مشكلات زيادي مواجه هستيم، اما بي اعتمادي كه بين كابل و اسلام اباد وجود دارد، باعث شده كه گفتگو بين دو كشور هيچگاه نتيجه مطلوبي نداشته باشد و پاكستان متهم مي شود كه در اين كشور مراكز تروريستي وجود دارد و مخالفان مسلح افغانستان از انجا حمايت مي شوند.
بنابراين امريكا بايد اين موضوع را روشن كند كه از پاكستان حمايت مي كند يا افغانستان.
اما بديهي است كه امريكا هيچگاه بخاطر افغانستان، پاكستان را رها نمي كند و طي 12 سال اين موضوع كاملا روشن شده است.
لذا اين تقاضا صحيح نيست مگر اينكه از اين موضوع به عنوان بهانه استفاده كند و بگويد كه چون امريكا با پاكستان برخورد لازم انجام نمي دهد، پس ما پيمان را امضا نمي كنيم .
“سرتاج عزيز مشاور امور خارجه و امنيتي پاكستان در واشنگتن گفته بود طالبان افغانستان با دولت فعلي وارد مذاكره نمي شود بلكه با دولت جديد گفتگو مي كند.”
به اعتقاد وي، اظهارات سرتاج عزيز صحيح نيستند چون طالبان نه فقط با دولت كرزي وارد مذاكره نمي شود، بلكه اگر دولت جديد با واشنگتن پيمان امنيتي را امضا كند، با دولت جديد افغانستان هم گفتگو نخواهد كرد بلكه جنگ ادامه خواهد داشت .
وي در پايان مصاحبه خود در رابطه با مذاكرات دولت پاكستان با طالبان نيز افزود، در پاكستان براي مذاكره با طالبان اين كشور از سوي نواز شريف نخست وزير پاكستان يك كميته چهار نفره تشكيل شده است. اما من فكر نمي كنم از طريق كميته چهار نفره در پاكستان صلح برقرار شود، شما مي دانيد كه بعد از تعيين كميته نيز در پاكستان برخي حملات صورت گرفت مثلا در بلوچستان وغيره، اما به نظرم در شرايط فعلي دولت نواز شريف تنها خواهان اتش بس است تا در شهرها انفجارها و حملات تروريستي صورت نگيرد تا وضعيت اقتصادي كشور بهبود يابد و بعدا” گفتگو و مذاكره به تدريج پيش برود و اگر اين كار نتيجه نداد، براي عمليات نظامي زمينه فراهم شود. بنابراين در شرايط فعلي نمي توان از كميته مذكور بيش از اين انتظار داشت.
بسيار دشوار است كه دولت پاكستان شرايط طالبان را قبول كند، البته در طالبان گروه هاي زيادي وجود دارد، طالبان پنجابي تا حدي طرفدار مذاكرات صلح هستند، اما طالباني كه از قبائل محسود و وزير هستند و هم اكنون در مناطق انها از سوي امريكا حملات ادامه دارد، شايد به اين موضوع براحتي تن ندهد، اما دولت پاكستان نيز از امريكا مي خواهد كه حملات هوايي خود را بر مناطق قبايلي پاكستان متوقف كند، اما توقف حملات در اختيار دولت اسلام اباد نيست و اين اولين خواسته طالبان پاكستاني است.