افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

فرمان کرزی عملی نمی شود!!

اداره ی عالی مبارزه با فساد اداری فرمان رییس جمهور کرزی را برای مبارزه با فساد عملی نمی داند.

این اداره می گوید تا زمانی که تغییرات در کابینه به وجود نیاید و نیز افراد متهم به فساد محاکمه نشوند، عملی شدن این فرمان با چالش هایی همراه خواهد بود.

هرچند اداره ی عالی مبارزه با فساد اداری از فرمان اخیر رییس جمهور کرزی برای مبارزه با فساد استقبال می کند، اما عملی شدن آن را مشروط به قاطعیت افغانستان و برداشتن گام های عملی برای مجازات فسادپیشگان می داند.

آقای لودین یکی از راه های موفقیت مبارزه با فساد را تغییرات در کابینه ی آقای کرزی عنوان می کند و می گوید که بیش از یک صد و سی پرونده ی فساد اداری که در آن پرونده های مقام های ارشد نیز شامل بوده اند را به دادستانی کل فرستاده است.

رییس اداره ی عالی مبارزه با فساد اداری با توجه به گستردگی فساد اداری مهلت تعیین شده در فرمان رییس جمهور برای به وجود آمدن اصلاحات در نهادهای دولتی را ناچیز می داند و می گوید که برای کاهش پنجاه درصد فساد مالی به دو سال زمان نیاز است.

در این میان اتاق تجارت و صنایع فرمان رییس جمهور را برای اصلاح اداره اش یک مکانیزم کهنه دانسته می گوید که عملی شدن آن به دلیل آلوده بودن نهادهای دولتی به فساد غیرممکن خواهد بود.

پس از افزایش فشارهای جامعه ی جهانی بر انجام اصلاحات و مبارزه ی جدی با فساد اداری، رییس جمهور کرزی با صدور فرمانی به همه ادرات دولتی دستور داد تا روند اصلاحات اداری و نهادهای دولتی را در اولویت برنامه های کاری خود قرار دهند.

این فرمان رییس جمهور تمام نهادهای دولتی را مکلف می سازد تا در بخش های حکومت داری، مبارزه با فساد، حاکمیت قانون و خودکفایی اقتصادی گام های عملی را بردارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار