افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 27 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

عربستان با سرکوبگری داخلی بر شکست‌های منطقوی خود سرپوش می گذارد!

یک کارشناس عربستانی تاکید کرد که یورش نظامیان سعودی به ولایات شرقی عربستان نشان دهنده شکست‌های پی در پی و سنگین آنان در کشورهای منطقه است.

“شیخ محمد البحرانی” معارض سرشناس سعودی به یورش مجدد نیروهای آل سعودی به ولایات شرقی این خشور خاصتاً شهر العوامیه اشاره کرد و در این خصوص گفت: همانطور که اطلاع دارید رژیم آل سعود نتوانست کوچکترین موفقیتی در کشورهای مختلف منطقه همچون عراق، سوریه، یمن و لبنان به دست آورد از این رو تلاش می‌کند بر شدت اقدامات امنیتی در داخل کشور بیفزاید. آنان تلاش می‌کند با شدت بخشیدن به سرکوبگری‌های خود در ولایات شرقی بر شکست‌های منطقوی خود سرپوش بگذارند.

رییس ” مرکز الحرمین الاعلامی” افزود: مردم عربستان این سؤال ها را مطرح می‌کنند که در لبنان چه اتفاقی روی داده است، اوضاع در یمن چگونه است و وضعیت عراق به چه صورتی است؟ در مقابل آل سعود برای سرپوش گذاشتن بر شکست‌های خود بر شدت برخوردهای امنیتی با مردم می‌افزاید.

لشگرکشی آل سعود به العوامیه به معنی ناکامی آل سعود در منطقه است

این معارض عربستانی با تاکید بر شکست همه دخالت‌های آل سعود در کشورهای منطقه تصریح کرد:  امروز دیگر بر همگان آشکار است که هرگاه نیروهای سعودی به ولایات شرقی لشکرکشی می‌کنند به این معنی است که شکست‌های خارجی بسیار زیاد و سنگین شده‌اند، این مسئله تبدیل به یک معادله منطقی شده است هنگامی که رژیم اقدام به لشکرکشی به عوامیه می‌کند، همان‌گونه که در روزهای گذشته روی داد یعنی ناکامی های منطقوی آل سعود پی در پی و زیاد شده و شکست‌های سنگینی را متحمل شده‌اند.

تلاش آل سعودی برای منحرف کردن افکار عمومی داخلی

وی به تلاش آل سعود برای منحرف کردن افکار عمومی داخلی اشاره کرد و در این خصوص گفت: هنگامی که سعودی‌ها به منطقه العوامیه یورش می‌برند گویی قصد دارد به افکار عمومی عربستان تفهیم کنند که شیعیان دشمنان کشور هستند. دو روز قبل 32 نفر از ساکنان ولایات شرقی به اتهامات واهی محاکمه شدند، عنوان شده است که این افراد به اتهام جاسوسی برای یک کشور همسایه که البته منظورشان ایران است محاکمه می‌شوند. تنها هدف ال سعود از این اقدامات سرگرم کردن افکار عمومی داخلی و منحرف کردن نگاه‌ها از جنگ‌های خارجی و مصارف سرسام آور آن است. آنان همچنین قصد دارند علی رغم اطلاع همگان از تعداد بالای کشته‌های اردوی سعودی بر این مسئله سرپوش بگذارند. همچنین سعودی‌ها قصد دارند افکار عمومی را از مصارف بسیار هنگفتی که در عراق ، سوریه ، بحرین و لبنان صرف می شوند منحرف کنند، به طور خلاصه باید گفت که رژیم آل سعود می‌خواهد افکار عمومی داخلی را سرگرم امور جانبی کند.

کشته شدن یک شهروند عربستانی به دست نیروهای سعودی

او به کشته شدن یک شهروند عربستانی در یورش نیروهای امنیتی سعودی به العوامیه اشاره کرد و گفت: در حمله روزهای اخیر نیروهای سعودی به منطقه العوامیه یک شهروند عربستانی به قتل رسید و اخباری مبنی بر کشته شدن یک تبعه خارجی (احتمالاً هند یا پاکستان) نیز وجود دارد. تعداد زیادی از مردم نیز زخم برداشتند اما به دلیل ترس از بازداشت و شکنجه هنگام مراجعه به شفاخانه ‌های دولتی آمار دقیقی از آنان در دسترس نیست.

وضعیت ناگوار  اقتصادی و معیشتی مردم عربستان

شیخ محمد البحرانی در بخش دیگری از سخنان خود اوضاع اقتصادی عربستان را وخیم توصیف کرد و گفت: کشور ما به سوی تغییر کلان و تاریخی پیش می‌رود که تاج و تخت آل سعود را تهدید می‌کند، هم اکنون وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم بسیار سخت است، قیمت تمام کالاهای مصرفی و سوخت بشدت گران شده و وضعیت پرداخت حقوق کارمندان نیز نابسامان است. بر اساس اطلاعات رسیده حقوق کارمندان رسمی دولت در برخی اداره های دولتی از سه ماه گذشته تاکنون پرداخت نشده است. شرایط موجود در داخل عربستان باعث تسریع روند ایجاد تغییر در کشور خواهد شد و این امر قطعی بوده و تنها گذر زمان نیاز است.

وی در ادامه تاکید کرد: به تمام موارد ذکر شده باید اختلافات موجود میان خاندان پادشاهی آل سعود را نیز اضافه کرد، افرادی که صفحه شخصی “مجتهد” را دنبال می‌کنند از این اختلافات اطلاع می‌یابند، ما می‌پرسیم، احمد بن عبد العزیز، مقرن بن عبدالعزیز و بسیاری دیگر از ریش سفیدان خاندان آل سعود کجا هستند و چرا هیچ مشارکتی در تصمیم گیری‌های سیاسی کشور ندارند، هم اکنون تنها تصمیم گیران کشور محمد بن سلمان فرزند پادشاه و محمد بن نایف هستند که البته بن نایف نیز مشارکت چندانی در اداره کشور ندارد و هم اکنون تنها مشغول اعدام کردن مردم است و دست به اعدام شیخ نمر النمر زد.

کشور عربستان و کل منطقه در آستانه یک تغییر کلان

این کارشناس سعودی در پایان گفت: به شما بشارت می‌دهم که کشور عربستان و کل منطقه در آستانه یک تغییر بسیار کلان قرار دارد و طی چند ماه آینده شاهد این تغییرات خواهیم بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار