افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

عادی شدن نقض قوانین در ولسی جرگه!

مجلس نمایندگان و عادی شدن نقض قوانین

در جلسه امروز پارلمان که به ریاست عبدالرئوف ابراهیمی برگزار شد، برخی از نمایندگان به نقض ماده هفتادوپنجم قانون اصول وظایف ولسی جرگه توسط رئیس پارلمان اعتراض کردند.
پس از این اعتراض تعدادی از نمایندگان از جمله داکتر رمضان بشردوست مجلس را ترک کردند.
درماده هفتاد و پنجم قانون اصول وظایف ولسی جرگه آمده است: “از هرکمیسیون دایمی یک نفر واز هرگروپ پارلمانی یک نفر بعد از ثبت نام از طریق هیئت اداری جرگه میتوانند از وزراء وبقیة ذوات مندرج فقرة (11و 12) ماده شصت وچهارم قانون اساسی سوالات تخصصی مختصر نموده وجواب دریافت نمایند.”
داکتر رمضان بشردوست پس از ترک جلسه امروز، در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدای افغان (آوا) گفت: “آقای ابراهیمی یک بام و دو هوا میکند، یعنی اینکه نمایندگان را اجازه سئوال تخصصی از بعضی کاندید وزراء میدهد و از دیگر وزیران دیگر مثل کاندیدهای امروز، نمیدهد. ”
بشر دوست افزود: “اسنادی که توسط خود این کاندیدها به ما فرستاده شده، تناقض در آنها دیده میشوند، مثلا کسی در بین آنها داریم که نزد ما دیپلوم معرفی شده، در حالیکه وی میگوید من سامع(از راه دور) درس خواندم و حضوردر پوهنتون نداشتم. کسی دیگری را داریم که ادعا میکند که مدرک یکی ازدانشگاه‌های خارج را دارد، اما وی به زبان آن مملکت هیچ تکلم نمیتواند! چطور میشه که یک انسان در یک کشور محصل باشد، اما نتواند به زبان آن آشنایی داشته باشد؟ سند کسی دیگری را داریم که درسال 1367 داخل پوهنتون شده، اما در سند دیگر فراغت از پوهنتون وی در سال 1385 میباشد. آیا جوابی معقول یا غیر معقول برای سوال های ما نداشت باشند؟”
نماینده مردم کابل تصریح کرد: تظاهر در بین نماینده ها بسیار است، بعضی ازاین نماینده ها با من در خصوص نقض ماده 75 قانونی اصول وظایف داخلی ولسی جرگه هم عقیده بودند، اما متاسفانه درهنگام رأی دهی رای اعتماد یا عدم آنرا دادند، مصلحت در این بود که باید مثل من مجلس را ترک میکردند.
عبدالطیف پدرام یک تن دیگر از نمایندگان معترض مجلس امروز، به صدای افغان(آوا) چنین گفت: این بار دوم یا سوم است که آقای ابراهیمی سبب نقض قانون اصول وظایف داخلی میشود، بار اول نمایندگان را نگذاشت که راجع به پیمان راهبردی امریکا و افغانستان غورکرده، سئوال های تخصصی شود. بار دوم کاندید وزراء، بدون رئیس جمهور یا معاونین وی در مجلس حضور پیدا کردند و این بار سوم است که با عث نقص قانون میشود، ما از کارکرد های وی شاکی بوده و برکناری وی را به بحث می‌کشانیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار