افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

زندانهای مخفی آمریکا، نقض حاکمیت افغانستان

دولت افغانستان در روزهای اخیر به نیروهای امریکایی مستقر در کشور اولتیماتومی یک ماهه تعیین کرده است تا زندان بگرام را به دولت افغانستان تحویل دهد. طبق برخی گزارشات ارتش آمریکا در این پایگاه بیش از سه هزار زندانی را نگهداری می کند که بدون هیچگونه معیارهای پذیرفته شده بین المللی و بدور از نظارت نهادهای پرمدعای حقوق بشری زندانی شده اند. هر از چند گاهی که گزارشاتی از وضعیت درون این زندانها به بیرون درز می کند چهره حقیقی و خشونت طلب امریکا را برای همگان آشکار می سازد. گزارشاتی که از اوج بی حرمتی ارتش امریکا به حقوق اولیه بشری حکایت می کند.

حکایت های بسیار تکان دهنده ای از ظلم و جنایات آمریکایی ها در زندان های مخفی از زبان کسانی که به نوعی از این زندان ها رها شده اند نقل شده که خلاف تمام معیارهای بین المللی و ارزش های انسانی بوده است. بسیاری از کسانی که در این مکان ها زندانی هستند و مورد ظلم و ستم و شکنجه قرار می گیرند، تنها به ظن اینکه با مخالفان آمریکا همکاری داشته اند، دستگیر شده اند.
اکثر این زندانها هیچ چراغ و روشنایی و وسیله گرما زا ندارند. تمام تجهیزات این زندانها داشتن فقط یک سطل برای دستشویی، یک تکه حصیر کهنه و البته یک میله فولادی زنگ زده برای آویزان کردن زندانیان از آن، می باشد، بدون آنکه غذای حتی نامناسبی در اختیار آنها قرار دهند.
محرومیت از خواب به مدت سه روز، نگه داشتن طولانی در آب سرد بدون هیچ پوششی، لت وکوب های غیر معمول، استفاده از شوک الکتریکی، تهدید به تجاوز به همسر یا مادر، عدم دسترسی به وکیل، طولانی شدن زمان برگزاری دادگاه و … نمونه های بارزی از رفتارهای غیر انسانی نیروهای آمریکایی در قبال زندانیان افغان است.

حکومت افغانستان که بر طبق قانون اساسی این کشور موظف به پاسداری از حقوق شهروندان این کشور بوده و برای حمایت از کرامت و عزت ملت افغانستان سوگند یاد نموده است باید در برابر چنین جنایاتی که در خاک این کشور و توسط  بیگانگان در حق شهروندان افغان اعمال می گردد موضعی قاطع اتخاذ نماید. طبق برخی گزارشات ارتش ایالات متحده امریکا هم اکنون دارای بیش از  بیست زندان مخفی در نقاط مختلف افغانستان می باشد که این زندانها بدور از هر گونه نظارتی احداث گردیده و حتی بسیاری از کسانی که در طی سالیان اخیر در شمار مفقود شدگان می باشند یا در این زندانها نگهداری می شوند و یا حتی که می داند که بسیاری از آنان در زیر شکنجه های طاقت فرسای مامورین سازمان سیا در این زندانهای مخفی جان نباخته باشند، مفقودانی که تا ابد مفقود باقی خواهند ماند و چشمان منتظر بستگان خود را کماکان در انتظار نگاه خواهند داشت.

بنابراین متاسفانه امنیت مردم این کشور به جد از سوی نیروهای استخباراتی ارتش آمریکا در خطر می باشد. افرادی که به هیچ مرجعی پاسخگو نبوده و به طور کاملا خودسرانه ای به ارتکاب جنایات دست می زنند. خاطره تلخ زندان ابوغریب عراق کماکان در اذهان مردم زنده است که چگونه و در چه مقیاس وسیعی و با چه روشهای قرون وسطایی و ددمنشانه ای زندانیان این زندان مورد وحشیانه ترین بی حرمتیهای حتی جنسی نیز قرار می گرفتند. بنابراین دولت افغانستان موظف است تا برای درمان این درد ریشه ای، تدبیری بیندیشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار