افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

راه کارهای برون رفت از ناامنی ها

اگر حکومت وحدت ملی واقعا می خواهد از این اوضاع بیرون شود، باید یک هماهنگی بسیار حقیقی و درست در بین بخش های امنیتی ایجاد کنند. از این سهل انگاری، از این پهلو زدن، از این غفلت ورزی و از تیم گرایی دست بردارد.

 

پایان سال 2015 از راه می رسد و این سال هزینه های سنگینی را برای افغانستان داشت. از سقوط قندوز تا جنگ های فرسایشی در هلمند و بدخشان و ده ها ولایت دیگر از جمله این هزینه ها بود. آمریکایی ها سال 2016 را نیز سالی پرجنگ برای افغانستان پیش بینی می کنند. وزیر دفاع آمریکا، سال جاری را سالی پرجنگ برای افغانستان پیش بینی می کند. وی پیروزی های طالبان را در برخی مناطق، نشانه خطری برای کشور ما می داند و اظهار می کند که داعش قصد دارد جلال آباد را پایگاه اصلی خود قرار دهد.

 

سید حسن شریفی بلخابی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «بازنگاه» گفت: در این شکی نیست که نیت کشورهای ابر قدرت در کشور ما چیزی جز استبداد و استعمار نبوده است. قصد آنها در منطقه به برده گرفتن امت های اسلامی و کشورهای جهان سوم بوده است اما اینک یک مقام ارشد آمریکا اظهار نگرانی می کند که در سال 2016 وضعیت افغانستان بدتر می شود. ما خود نیز این برداشت را داریم و به دلیل عوامل و عناصری که مشاهده می کنیم، متوجه می شویم که بعد از گذشت زمستان اوضاع به وخامت می رود.

وی در خصوص دلایل عدم امنیت در کشور اظهار کرد: درست است که آمریکا در اینجا جزو مقصرهای اصلی عدم امنیت است اما یک سری عوامل درونی وجود دارد که در امنیت آینده کشور بسیار تعیین کننده است. فقر و بیکاری، نبود کار و شغل، خود عوامل پنهانی هستند که در افغانستان جبهه مخالفان را قوی می سازد. امروز جوانانی که از درس فارغ می شوند بیکار هستند. عامل دیگر فساد گسترده در نظام است. متاسفانه در همه بخش های نظام از راس تا قاعده فساد بیداد می کند. فساد پیکر نظام ما را مریض ساخته است و این خود عامل دیگری است که تبلیغات و سنگر دشمن را تقویت می کند. حضور گروه های متعدد تروریستی در کشور نیز از عوامل ناامنی شدید است. اگر دیروز فقط طالب وجود داشت، امروز گروه ها و احزاب بسیار تندرو دیگر در کنار طالبان پیدا شده اند. حزب تحریک اسلامی، حزب النصره و از همه مهمتر پدیده جدیدی به نام داعش که خشن ترین و بی رحم ترین انسان ها را در خود جای داده است.

 

بلخابی در خصوص راه حل بیرون آمدن از ناامنی اظهار کرد: اگر حکومت وحدت ملی واقعا می خواهد از این اوضاع بیرون شود، باید یک هماهنگی بسیار حقیقی و درست در بین بخش های امنیتی ایجاد کنند. از این سهل انگاری، از این پهلو زدن، از این غفلت ورزی و از تیم گرایی دست بردارد تا نیروهای قوی ما با یک مدیریت واحد و با سازمان یافتگی بسیار خوب در صحنه حضور پیدا کنند.

این نماینده مجلس دولت را برای مبارزه با دشمن ضعیف و بی اراده می داند و می گوید: وقتی در یک نظام برنامه وجود داشته باشد، قاطعیت و اراده باشد توانایی دارد تا در برابر مشکلات بایستد. امروز مردم ما به این نتیجه و آمادگی رسیده اند که در برابر داعش بایستند و بسیج شوند اما برنامه دولت در این قسمت ضعیف است. هنگامی که در ولایت سرپل ولسوالی کوهستانات در حال سقوط بود. هرچه داد و فریاد زدیم حکومت هیچ ترتیب اثری نداد و ولسوالی سقوط کرد. وقتی چندین ولسوالی دیگر در این ولایت در حال سقوط بود مردم خود را آماده کردند و به دولت گفتند که شما به ما اسلحه دهید ما زیر نظارت امنیت و پولیس از منطقه خود دفاع می کنیم. بازهم دولت هیچ ترتیب اثری نداد و منطقه سقوط کرد. این نشان می دهد که مردم در کنار حکومت هستند و برای حفظ وطن حتی از جان خود می گذرند اما حکومت مشخص نیست چه کار می کند و اراده ای برای مبارزه جدی برای دهشت افکنی ندارد. امروز وزارت جنگ ما بی سرنوشت است، در وضعیت بسیار حساس کشور، رییس عمومی امنیت کشور با وجود کار خوب، رانده می شود، این عزل و نصب های سلیقه ای چیزهایی هستند که در جامعه تاثیر می گذارد. با این وضعیتی که ما داریم ممکن است با یک جنگ فرسایشی رو به رو باشیم.

 

بلخابی عامل اصلی سرازیر شدن داعش در کشور را غرب می داند و افزود: در این شکی نیست که غربی ها افراطیت و در راس داعش را به سمت آسیای میانه و جنوب آسیا انتقال می دهند. این یکی از سناریوهای بزرگ غربی ها است که یک پایگاه بسیار جدی در جایی مثل شرق افغانستان به وجود بیاورند تا آهسته آهسته گلوگاه های قدرت هایی مثل چین، روسیه هند و کشورهای آسیای میانه را بگیرند. در این شکی نیست و سناریویی از قبل تعیین شده است . حالا رهبران و مدیران افغانستان باید توانایی مقابله با این چالش را داشته باشند تا قربانی این سناریو نشوند.

 

وی اجماع منطقه ای را راه حل مبارزه با این چالش می داند و می گوید: اگر این توانمندی در رهبران ما باشد تا طبق شعاری که دادند اجماع منطقه ای را به دست آورند راه حل خوبی برای حل این چالش است. چرا که این حساسیت را هم کشورهای آسیای میانه، هم روس ها، هم چینی ها، هم هند، هم ایران و هم کشورهای قدرتمند شرقی درک کرده اند. این کشورها باید در کنار هم جمع شوند، اجماع منطقه ای را به وجود آورند تا یک جبهه واحد در برابر افراطیت و داعش در منطقه ایجاد شود. اگر اشرف غنی و عبدالله این اجماع را به وجود نیاورند و برای آن تلاش نکنند وضعیت کشور به سوی نگرانی حرکت می کند. متاسفانه چندین ماه است که رییس جمهور شعار این اجماع را سرداده است اما قدم هایی عملی در این قسمت برداشته نشده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار