افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

درخواست عفو بین‌الملل برای انجام تحقیقات فوری در مورد حوادث نیجریا

سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای خواستار انجام تحقیقات فوری در مورد حوادث شهر زاریا در شمال نیجریا و ارجاع متهمان به سیستم قضایی شد.

 

به نقل از نشریه بلفاست‌تلگراف، جزئیات خشونت‌های چند روز اخیر در شهر زاریا در شمال نیجریا به آهستگی در حال آشکار شدن است، هرچند که سه ناحیه‌ای که در شمال این شهر هدف حمله قرار گرفته‌اند تا اواخر وقت روز سه‌شنبه محاصره بود و هیچ کسی اجازه نداشت که آنجا را ترک کرده و یا وارد آن شود.

 

عفو بین‌الملل نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تیراندازی به سوی اعضای جنبش اسلامی نیجریا در شهر زاریا «باید به سرعت مورد بررسی و تحقیق قرار بگیرد … و هرکسی که مسئول این کشتار خلاف قانونی بوده است باید به پیشگاه عدالت سپرده شود».

 

ام.کی. ابراهیم، مدیر سازمان عفو بین‌الملل در کشور نیجریا گفت: «با اینکه آمار نهایی قربانیان مشخص نیست، اما شکی وجود ندارد که تعداد بسیاری به خاطر اقدامات نظامیان جان خود را از دست داده‌اند».

 

این خونریزی یک ضربه دیگر به این پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا بود، کشوری که تجربه 6 سال شورش گروه تروریستی بوکوحرام را دارد.

 

ابراهیم موسی، سخنگوی جنبش اسلامی نیجریا اعلام کرد که عساکر اردوی این کشور روز دوشنبه حدود 200 جسد را از اطراف خانه (شیخ) ابراهیم زکزاکی، رهبر این گروه جمع‌آوری کردند. خود شیخ زکزاکی نیز به شدت زخمی شده است و از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست.

 

موسی افزود که صدها جسد در سردخانه قرار دارند. فعالان حقوق بشر عنوان داشته‌اند که صدها تن و یا شاید حدود یک هزار طی این حمله کشته شده‌اند.

 

چیدی اودینکالو، عضو کمیسیون حقوق بشر نیجریا نیز این حملات را «یک کشتار» توصیف کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار