افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

داعش از کجا تمویل میشود؟

معاون والی هلمند نامه ای سرگشاده در فیس بوک خود نوشته و در آن از رییس جمهور انتقاد کرده است و گفته است 90 سرباز در عرض دو روز در جنگ هلمند شهید شده اند اما هیچ اقدامی نمی شود. این در حالی است که رییس جمهور همزمان اعلام کرده است که در روند پروسه صلح با طالبان با خون مردم معامله نخواهد شد. آیا این اعتراض ها به گوش رییس جمهور می رسد؟ آیا هیچ ترتیب اثری برای آن خواهد داشت؟ منبع تمویل این گروه های تروریستی و جنگ افروز در هلمند چه کسانی است؟

 

محترم آصف وردک، تحلیلگر امور سیاسی و روزنامه نگار در برنامه خط کابل گفت: در این جنگ به سربازان ناتو حتی یک مرمی اصابت نکرد. در حالی که سربازان ما را مانند برگ درخت ریختند. افراد داعش که در جنگ هلمند جنگیدند کسانی بودند که در لباس کارگر از خارج از کشور وارد شدند. نه تانک داشتند و نه تقنگی بر دوش آنها بود. آنها از کجا تمویل شدند که جنگی به این شدت را به راه انداختند. این موضوع بسیار واشح و وروشن است که آنها از درون حمایت شدند. حکومت باید بداند که ما مردم افغانستان نادان نیستیم و این موضوعات را به خوبی درک می کنیم.

 

وی در خصوص نامه معاون والی هلمند اظهار کرد: چرا این معاون از والی هلمند انتقاد نمی کند و به وی اعتراض نمی کند. چرا کارهای وی را افشا نمی کند؟ چرا از کارهای سرپرست وزارت دفاع افشا نمی کند که به زور در این پست باقی مانده است و دو ماه تبدیل به یک سال شده است. این سرپرست دفاع که حالا این وزارت را به دست خود گرفته است در حالی که تمام نمایندگان مجلس وی را رد کرده اند، هشتصد میلیون دالر را در شورای صلح نوش جان خود کرده است، سر شهید ربانی را پرانده است و حالا می خواهد مردم افغانستان را قتل عام کند.

 

وردک در خصوص وجود فساد و بی ارادگی برای مبارزه با تروریزم گفت: فساد این حکومت را فراگرفته است. رحمت الله نبیل کسی بود که بالاترین رای را در مجلس نمایندگان در میان وزرا داشت. وی بعد از مدتی از حکومت رانده شد چرا که دشمن آی اس آی بود. این نشان می دهد که افراد خوب و کاری در این حکومت جایی ندارند بلکه کسانی در این حکومت جای دارند که بتوانند به خوبی به دشمنان خدمت کنند.

 

وردک تمویل گروه های داعش در افغانستان را توسط آمریکادانسته و گفت: ما با آمریکا پیمان امنیتی امضا کردیم اما آمریکا و فرماندهان ناتو اکنون فقط در کشور ما حضور دارند و فقط به ما خوش خبری می دهند که داعش در اینجا و داعش در آنجای افغانستان است و در جلال آباد پایگاه دارد.

 

وی افزود: با وجود این پیمان هیچ کاری علیه داعش نمی کنند. همه این موضوعات به ما می رساند و نشان می دهد که آی اس آی پاکستان، داعش و طالب و همه گروه های تروریستی که در افغانستان آمده اند همه از یک منبع تمویل می شوند. خارجی هایی که با ما پیمان امنیتی امضا کرده اند خود، آنها را تمویل می کنند و به نام این پیمان در افغانستان حضور دارند تا از منافع آنها دفاع کنند نه منافع ما.

 

وی منشا تمام ناامنی ها را آمریکا دانسته و گفت: آمریکایی ها در زمان جنگ افغانستان با روس ها از مجاهدین حمایت می کرد. بعد از آن تغییر سیاست داد و از طالبان حمایت کرد. حالا هم این طالبان تبدیل به داعش شده اند و از آنها حمایت می شود. افغان ها باید بدانند که فقط نام ها است که تغییر می کنند و منبع تمویل یکی است. منبع تمویل تمام ناامنی ها در افغانستان یکی است. آنها کمکی نیم بند به حکومت افغانستان می کنند و کمک اصلی و حمایت اصلی را از گروه های تروریستی برای رسیدن به اهداف شوم خود می کنند. پس باید بدانیم منبع تمویل داعش کسی جز آمریکا نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار