افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 نوامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

داد و بيداد كرزي درلويه جرگه، زرگري بود!

كرزي كه ننگين و خطرناك بودن متن پيمان را احساس كرده نميخواست به تنهايي بار مسئوليت آن را بدوش بكشد، بنابراين لويه جرگه مشورتي را فراخواند تا تنها نباشد …

لويه جرگه مشورتي افغانستان با صدور يك قطعنامه 31 ماده اي، پيمان امنيتي با امريكا را به نفع افغانستان دانست و از كرزي، رئيس جمهور افغانستان خواست هرچه زودتر اين پيمان را امضا كند.
كرزي نيز در سخنان اختتاميه خود در لويه جرگه از امضاي سند پيمان امنيتي با امريكا امتناع كرد و گفت: تا شرايط او از سوي امريكا مبني برعدم ورود نيروهاي امريكايي به خانه هاي مردم بعداز سال 2014 ميلادي و برگزاري شفاف انتخابات رياست جمهوري افغانستان و ايجاد صلح سرتاسري اين كشور تحقق نيابد، پيمان را امضا نخواهد كرد .
اين سخنان كرزي، صبغت الله مجددي، رئيس لويه جرگه را به عكس العمل شديد واداشت. صبغت ا… مجددي گفت كه اگركرزي تا قبل از رسيدن سال جديد ميلادي پيمان امنيتي را امضاء نكند به عنوان اعتراض از افغانستان مهاجرت خواهد كرد كه اين عكس العمل مجددي كمك بزرگي بود به امريكاييها كه بصراحت اعلام كرده اند كه بايد قبل از سال جديد ميلادي ،پيمان بين كابل- واشنگتن امضا شود .
كارشناسان افغاني اظهارات كرزي را از چند زاويه مي نگرند؛ از يكسو براين باورند، كرزي كه ننگين و خطرناك بودن متن پيمان را احساس كرده نميخواست به تنهايي بار مسئوليت آن را بدوش بكشد، بنابراين لويه جرگه مشورتي را فراخواند تا تنها نباشد، درحالي كه از يكسو اصلا لويه جرگه غير قانوني بود و فقط براي مشورت فراخوانده شده بود و رئيس جمهور را ملزم نمي كرد كه تصميمش درباره پيمان امنيتي را عملي كند، يعني روي آن امضا كند و در نهايت اين پيمان به مجلس ملي مي رود و تصميم نهايي در آنجا اتخاذ خواهد شد، پس چه ضرورتي براي فراخوان لويه جرگه مشورتي بود.
از سوي ديگر 60 درصد افرادي كه دراين لويه جرگه دعوت شده بودند از مردم حمايت نمي كردند بلكه از سوي دولت بطور انتصابي دعوت شده بودند و بايد همان موضع را در لويه جرگه اتخاذ مي كردند كه دولت مي خواست. 10 در صد مخالفان هم براي اين دعوت شده بودند تا بتوانند تصميم لويه جرگه را دموكراتيك جلوه دهند و به آن مشروعيت ببخشند.
پس بنابرگفته هاي كارشناسان افغان و يا آن دسته از اعضاي لويه جرگه كه بعداز مطالعه متن پيمان امنيتي در اعتراض به آن، سالن لويه جرگه را ترك كردند مثل: محمد حسين وسمل ، حبيب الله رفيع و آصف دلاور، اين لويه جرگه يك خميه شب بازي بيش نبود .
دعواها و سخنان تند و تيز كرزي كه چه در افتتاحيه و چه در اختتاميه لويه جرگه ايراد كرد همه زرگري و تاكتيكي بود و كرزي عليرغم همه مخالفتهاوانتقادهايش از امريكا، از باراك اوباما،رئيس جمهور آمريكا در يك سفرغير منتظره در آستانه سال جديد ميلادي استقبال خواهد كرد و دركاخ رياست جمهوري افغانستان پيمان ننگين بلكه كاپيتولاسيون را با او امضاخواهد كرد كه باعث ادامه جنگ خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار