افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 21 آگوست , 2012 لینک کوتاه خبر :

حملۀ شورشیان بر هواپیمای جنرال دمپسی در پایگاه نظامی بگرام

هواپیمای مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحد امریکا درفرودگاه بگرام شام دوشنبه آماج یک حمله موشکی قرار گرفت.

آیسف در خبرنامۀ این رویداد را تأیید کرده است و افزوده است که شورشیان دوموشک را برمیدان هوایی بگرام شلیک کردند که یکی ازاین موشک ها برهواپیمای حامل مارتین دمپسی برخورد که درنتیجۀ دوخدمه این هواپیما زخمی شدند وزیان های نیزبه هواپیما وارد شد.

بربنیاد این گزارش آقای دمپسی ساعتی پیش از این رویداد دریک هواپیمای دیگربگرام را ترک کرده بود وازهمین روآسیبی به وی نرسیده است.

طالبان مسؤولیت این رویداد را برعهده گرفته اند و افزوده اند که دراین رویداد چند سرباز امریکایی کشته شده اند و نیز چندین هواپیمایی از بین رفته اند.

وی روزیک شنبه وارد افغانستان شد و با مقام های آیسف و افغان در بارۀ دیدارو گفتگو کرده است.

ازسوی دیگر وی حمله های نیروهای افغان برهمکاران خارجی شان یک مسأله بسیارجدی برای کابل- واشنگتن گفته است.

جنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحد امریکا گفته است که حمله های برخی از سربازان افغان بر همکاران خارجی شان هیچ تغییری را درراهبرد سپردن مسؤولیت های امنیتی به نیروهای افغان وبیرون شدن تدریجی نیروهای امریکایی تا پایان سال ۲۰۱۴ ازاین کشور به میان نخواهد آورد

جنرال دمپسی می افزاید که رهبران افغان برای جلوگیری ازحمله های نیروهای افغان برهمکاران خارجی شان آماده همکاری ها به گونۀ جدی استند.

جنرال مارتین دیمپسی گفته است: « برای نُخستین بار، من دریافتم که همتاهای افغان ما همانند ما دربارۀ حمله های نیروهای افغان برهمکاران خارجی شان نگران استند. پیش از این، ما برمقام های افغان فشار می آوردیم تا دراین باره کارهای بیشترانجام دهند.»

اقای دمپسی که با شبکه یی خبری فاکس نیوز گفتگو می کرد افزوده است که حمله های شماری از سربازان افغان بر همکاران خارجی شان در آستانه یی بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان اعتماد میان نیروهای افغان و خارجی را صدمه زده است.

جنرال دمپسی افزوده است: « یک درصدی وجود دارد که درواقع نفوذ شورشیان درنیروهای افغان است، اما یک در صد دیگربرخواسته ازانگیزه های شخصی وانگیزه های دیگراند. شما می دانید که این مردان جوان دربیش ازسی سال جنگ افغانستان بزرگ شده اند وهمه این ها این دشواری ها را به میان آورده اند، اما شما می دانید که ما این مشکل را حل خواهیم کر د، من مطمین هستم که رهبران نظامی وغیرنظامی افغان درک می کنند که لحظه کنونی تا چه اندازه برای ما مهم است.»

درهمین حال یک مقام دیگرناتو گفته است که این حمله ها درتاریخ ارتش امریکا بی پیشینه بوده اند و این حمله ها یک تهدید جدی به راهبرد ناتودرافغانستان است.

تازه ترین آمارهای ناتونشان می دهند که مسؤول سیزده درصد ازتلفات نیروهای خارجی ازآغازسال روان تاکنون نیروهای افغان بوده اند.

 

 

 

طلوع نیوز

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار