افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

حامد کرزی در نشست خبری امروز در جاپان

محترم حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امروز در یک نشست خبری در انجمن ملی مطبوعات جاپان در شهر توکیو از تعهدات جامعه جهانی و همچنان میزبانی کنفرانس توکیو توسط جاپان و کمک های سخاوتمندانه آن کشور به افغانستان، اظهار امتنان و قدردانی نموده، صلح را برای افغانستان مهم خواند.

حامد کرزی با اشاره بر آغاز سفر بازسازی و انکشاف اقتصادی و سیاسی افغانستان در سال 2002 گفت که این سومین کنفرانس مهم برای افغانستان است که جاپان میزبانی آنرا به عهده دارد و من به نماینده گی از مردم افغانستان از حکومت و مردم جاپان تشکری می کنم.

رئیس جمهور گفت که در این کنفرانس جامعه جهانی بیشتر از 16 میلیارد دالر را برای چهار سال به افغانستان تعهد نمود و از تعهد مالی تمام کشور ها کمک کننده از جمله ایالات متحده امریکا، جاپان، آلمان، سویدن، استرالیا، هند، بانک انکشاف آسیایی، اتحادیه اروپا، پاکستان، بنگله دیش، قطر و سازمانهای بین المللی تشکری کرد.

حامد کرزی خاطرنشان کرده گفت که کنفرانس توکیو یکبار دیگر روشن ساخت که جامعه بین المللی از اراده مردم افغانستان مبنی بر زنده گی بهتر، کشور دارای نهاد های قوی و اقتصاد پایدار حمایت می کنند.

رئیس جمهور به پاسخ سوالی در مورد پروسه صلح گفت که این پروسه متشکل از دو جز مهم مصالحه و ادغام مجدد می باشد و امروز مسئولیت بزرگ ما را پس از کنفرانس توکیو تشکیل می دهد.

رئیس جمهور افزود: به تمام طالبان و دیگر مخالفین مسلح که می خواهند به زنده گی عادی برگردند، خوش آمدید می گویم و از آنها می خواهم تا به آزادی های که در قانون اساسی برای زن و مرد افغان داده شده، احترام بگذارند، از جنگ و خشونت دست بکشند و در بازسازی کشور سهیم شوند.

رئیس جمهور گفت: در کنار تلاش های ما بخاطر افغانستان قوی، دارای نهاد های بهتر و حکومت داری خوب، برای ما پروسه صلح از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

حامد کرزی در مورد مذاکرات با طالبان و رهایی زندانیان آنها از گوانتانامو، با اشاره به نشست دو هفته قبل که به ابتکار یکی از پوهنتون های شهر کیوتوی جاپان با حضور نماینده گان طالبان، حزب اسلامی و شورای عالی صلح در مورد حل مسئله صلح آمیز افغانستان راه اندازی شده بود گفت: این یک گام بسیار مهم بود زیرا برای اولین بار نماینده ارشد طالبان در آن اشتراک کرد و اعلام نمود که طالبان برای مذاکره با حکومت افغانستان علاقمند می باشند.

رئیس جمهور در مورد رهایی زندانیان طالبان از گوانتانامو گفت که ما از رهایی طالبان از زندان گوانتانامو حمایت می کنیم.

حامد کرزی در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه طالبان خروج نیرو های بین المللی را از افغانستان پیش شرطی برای مذاکرات صلح گذاشته اند گفت: نیروهای خارجی به هر صورت افغانستان را ترک می کنند. انتقال مسئولیت های امنیتی از نیرو های بین المللی به نیروهای افغان در مرحله سوم قرار دارد و در سال 2013 مسئولیت ها تماماً به حکومت افغانستان سپرده می شود و در سال 2014 تمام نیروهای خارجی از افغانستان خارج می شوند.

رئیس جمهور افزود که امضای سند های ستراتیژیک با امریکا و شماری از کشور های جهان مسئله جداگانه است و مربوط به روابط دو جانبه افغانستان و این کشور ها می باشد.

 

 

 

افغان یپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار