افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

جنرال به امریکا نمی رود…

دوستم

دفتر عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در مورد آقای دوستم را “بی‌اساس” و “غرض آلود” خوانده است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشته است که مقامات آمریکایی به دولت افغانستان اطلاع داده بودند که در صورت ارائه درخواست ویزا برای ژنرال دوستم، آن را رد خواهند کرد.

به نوشته نیویورک تایمز مقامات آمریکایی این پیام را تنها چند روز پیش از زمانی که قرار بود آقای دوستم در یک نشست ویژه سازمان ملل در نیویورک شرکت کند، به مقامات افغانستان فرستاده بودند.

عنایت‌الله فرهمند، رئیس دفتر معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در پیامی در فیسبوک خود نوشته است: “قرار بود این سفر انجام شود، اما ناآرامی‌های آقچه و قندوز باعث انصراف از این سفر مهم شد. دوستان ما از رسانه‌ها و دیگر هیئت همراه که عازم نیویورک بودند، شاهد هستند که تمامی آمادگی‌ها گرفته شده بود.”

نیویورک تایمز به نقل از دو منبع آمریکایی و افغان که از آنها نام نبرده، نوشته است: “دولت افغانستان برای جلوگیری از یک سرافکندگی عمومی، به صورت فوری و سری سفر آقای دوستم به آمریکا را لغو کرد.”

نیویورک تایمز نوشته که دولت اوباما افراد تحت فرمان ژنرال دوستم را مسئول کشتار صدها زندانی طالبان در سال ۲۰۰۱ می‌داند و معاون اول رئیس جمهوری افغانستان از نظر دولت آمریکا متهم به “جنایت جنگی” است.

نیویورک تایمز نوشته است که آمریکا در تلاش برای شکست طالبان، برای ایجاد دولتی در افغانستان تلاش کرده و پول پرداخته است که پر از “جنگسالاران” و “زورمندانی” است که رفتار “بی‌رحمانه” آنها به ایجاد جنبش شورشی طالبان در دهه ۱۹۹۰ منجر شد.

ژنرال دوستم از مهمترین رهبران جبهه مقاومت علیه طالبان در سال ۲۰۰۱ بود که در کنار نیروهای آمریکایی برای سقوط رژیم طالبان جنگید و اخیرا گفته است که او دوستان زیادی در آمریکا دارد و می‌خواهد از نزدیک در مورد مسایل افغانستان با آنها صحبت کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار