افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 5 می , 2014 لینک کوتاه خبر :

توطئه هاي آمريكا براي گسترش تروريسم در منطقه

بگزارش راديو پشتو از يكسو پنتاگون وزارت دفاع آمريكا در گزارشي كه در رابطه با تروريسم جهاني تهيه و انتشار يافته، گفته كه پاكستان اقدامات مناسبي ضد تروريسم انجام نمي دهد. بگفته اين گزارش مدارس ديني در مناطق قبايلي و بلوچستان باعث حملات ضد افغانستان و هندوستان است. در اين گزارش آمده، اگر چه در سال 2013 ميلادي القاعده در پاكستان ضعيف شده است ولي گروهكهاي وابسته به القاعده از قبيل طالبان پاكستان، لشكر جهنگوي، طالبان پنجاب به فعاليتهاي تروريستي در سال 2013 در اين كشور پرداخته اند و القاعده و شبكه حقاني در سال 2013 براي منافع آمريكا خطر ساز بودند .
از سوي ديگر وزارت خارجه آمريكا نيز طي گزارشي كه در رابطه با تروريسم درسال 2013 ميلادي منتشر كرده، هشدار داده است كه در جنگ سوريه نسل جديدي از ترويستها در حال توليد است و گروههاي وابسته به القاعده در جنگ سوريه دخيل هستند. در گزارش وزارت خارجه آمريكا آمده است، در سال 2013 ميلادي تروريسم 43 درصد افزايش يافته است. آمار حملات تروريستي در سال 2012ميلادي 6700 بوده در حاليكه در سال 2013 اين آمار 9700 مورد بوده است.
در اين گزارش وزارت خارجه آمريكا هشدار داده است حضور طالبان پاكستان و القاعده بر ضد منافع دو كشور آمريكا و پاكستان است. اين گزارش همچنين مي افزايد: بر اثر حملات تروريستي سال گذشته بيش از يك هزار غير نظامي و 475 نفر از نيروهاي امنيتي در پاكستان كشته شدند.اين گزارشات تنها از سوي وزارت خارجه و دفاع در اعتراض از پاكستان نبوده بلكه جيمز دوبينز نماينده ويژه آمريكا براي افغانستان و پاكستان و مشاور سابق اوباما در امور امنيت ملي آمريكا نيز طي سخناني در يك برنامه كنگره كه در خصوص افغانستان داير شده بود، گفت: روابط امريكا و پاكستان انتهايي وخيم خواهد داشت.
بگفته جيمز دوبينز نقش اسلام آباد در حل مشكل افغانستان خيلي مهم است كه منظور جيمز دوبينز اين بوده كه بخاطر انجام ندادن اقدامات مناسب در قبال تروريستها كه در پاكستان لانه كرده اند، واشنگتن از اسلام آباد رضايت ندارد و روابط دو كشور خيلي تحت تاثير قرار گرفته است.
حال با توجه به اين موضوع كه ارگانهاي مهم آمريكا درباره تروريسم بين المللي گزارشاتي تهيه و منتشر مي كنند و انگشت اتهام بسوي پاكستان مي گيرندو اين كشور را به باد انتقاد مي گيرند كه اقدامات لازم را در برابر تروريستها انجام نمي دهند، راديو پشتو دراين ارتباط نظر محمد حسن ولسمل يكي از رهبران جهادي و از نويسندگان معروف افغانستان را تلفني جويا شدكه در پاسخ گفت:اين جار و جنجال كه ارگانهاي مختلف آمريكا در رابطه با عدم همكاري مناسب پاكستان در مبارزه با تروريسم بپا كرده اند ، اشك تمساحي بيش نيست و فقط مي خواهند افكار عمومي خود را كه شديدا” با حضور نظاميانش در افغانستان مخالفند را فريب دهندو بارمسئوليت ادامه و گسترش تروريسم را بر عهده پاكستان بيندازند، اگر چه پاكستان نيز در اين بازي بزرگ كه بنام جنگ با تروريسم آغاز شده، بعنوان يك بازيچه مورد استفاده قرار مي گيرد.
اين رهبر جهادي افغانستان همچنين افزود: اگر وضعيت كمي قبل از 11 سپتامبر و كمي بعد از 11 سپتامبر با هم مقايسه شود بخوبي اين نتيجه بدست خواهد آمد كه تروريسم بعد از 11 سپتامبر چند برابر افزايش و گسترش يافته است پس آمريكا كه با شعار ريشه كن كردن تروريسم از افغانستان و پاكستان لشكر كشي كرد، بعد از 13 سال چه شد؟آيا ريشه كن شد يا خير؟ بگفته گزارش خود وزارت خارجه آمريكا، در جنگ سوريه نسل جديد از تروريستها نيز در حال توليد است. پس معلوم است كه آمريكا با ايجاد تروريسم و ناامني توسط گروهكهايي كه خودش خلقشان كرده، در حقيقت بدنبال اهداف بزرگتر و استعماري است.
بگفته محمد حسن ولسمل آمريكا و پاكستان هر دو در ايجاد تروريسم و ناامني در منطقه هماهنگ و شريك هستند. آمريكا بدنبال اهداف بزرگ از قبيل قبضه ثروتهاي زيرزميني خاورميانه و آسياي ميانه و در نهايت تجزيه كشورهاي منطقه و جلوگيري ازخطر ساز شدن چين و روسيه است. در اين ميان پاكستان نيز كه هميشه بعنوان يك سرباز غرب جهت حفظ منافع غرب فعاليت كرده است، مانند يك قطره چكان به او نيز كمكهاي مالي و نظامي داده مي شود .
ناگفته نماند اعزام طالبان و القاعده از وزيرستان شمالي به سوريه با هماهنگي كامل آمريكا و عربستان سعودي صورت گرفته است .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار