افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 فوریه , 2014 لینک کوتاه خبر :

تماسهاي مخفيانه كرزي با طالبان از حقيقت تا دروغ!

در فرايند ايجاد صلح اين امر ضروريست، اين واقعيت دارد، هرچند رسانه هاي غربي تلاش مي كنند كه اين موضوع را به شكل منفي و تبليغاتي جلوه دهند و مي گويند كه بدون اطلاع متحدان اين كار را انجام داده اند .

روزنامه امريكايي نيويورك تايمز بنقل از مقامات افغان و غربي نوشته كه حامد كرزي، رييس جمهور افغانستان بدون اطلاع متحدان خود براي دستيابي به توافق صلح با طالبان بطور مخفيانه تماس برقرار كرده وايمل فيضي سخنگوي وي نيز اين موضوع را تاييد كرده است، زوبير شفيقي، مدير مسئول روزنامه ويسا در كابل افغانستان در اين رابطه اعتقاد دارد، در اين هيچ ترديدي وجود ندارد كه 12 سال است طرفهاي مختلف منجمله امريكا و دولت كابل تلاش مي كنند كه با طالبان وارد مذاكره شوند، از يك طرف جنگ وجود داشته و از سوي ديگر تماسهاي مخفيانه نيز ادامه داشته و اين موضوع جديدي نيست.
اما زمانيكه كرزي بطور صريح به جامعه جهاني انتقاد كرد كه در برقراري صلح گامهاي جدي بر نمي دارد لذا طبيعي بود كه خود نيز دست بكار شود و با طالبان تماس برقرار كند. برقراري صلح و ثبات در افغانستان نياز افغانهاست و هر يك از رهبران افغانستان وظيفه دارند كه در جهت برقراري صلح گام بر دارند و ايمل فيضي نيز اين موضوع را تاييد كرده و اين واقعيت دارد، اگرچه رسانه هاي غربي تلاش مي كنند كه اين موضوع را به شكل منفي و تبليغاتي جلوه دهند و مي گويند كه بدون اطلاع متحدان اين كار را انجام داده اند .
واقعيت اينست كه متحدان همواره در راه تلاشهاي صلح، اخلال ايجاد كرده و اصلا اجازه نمي دهند كه دولت افغانستان روند صلح را در دست بگيرد. اينكه چنين تماسها نتيجه خواهد داد يا خير ؟ بايد عرض كنم كه در حال حاضر نمي توان بطور قاطع در اين باره چيزي گفت؛ چون سازمانهاي اطلاعاتي امريكا و پاكستان در اين قضييه دست دارند و باهم هماهنگ عمل مي كنند و در افغانستان استراتژي خاص خود را دارند كه اساس اين استراتژي، ادامه ناامني در افغانستان است. به اعتقاد بنده تلاشهاي كرزي براي تفاهم و صلح نتايج مثبتي دارد اما اينكه انتظار داشته باشيم با اين كار در افغانستان صلح دايمي برقرار شود، دشوار بنظر مي رسد .
وي در مورد دخيل بودن سازمانهاي اطلاعاتي امريكا و پاكستان در فرايند مذاكرات دولت افغان با فرماندهان طالبان افغان گفت، بنده آشكارا عرض مي كنم كه نجات افغانها جز با تفاهم بين افغان ها امكان پذير نيست، افغانها بايد متوجه شوند چه طالبان، چه حزب اسلامي و چه مقامات افغان يا ديگر رهبران سياسي، اگر آرمان و آرزوي افغانستان واحد و امن را دارند بايد يكديگر را تحمل و مشكلات خود را بدست خود حل كنند و در چارچوب اراده ديگران حركت نكنند؛ چون امروز نه فردا بالاخره تمام كساني كه با دولت كابل مي جنگند به اين نتيجه خواهند رسيد كه جز تفاهم راه ديگري وجود ندارد، همچنين در دولت نيز كسانيكه به هيچ عنوان صلح و مذاكره با طالبان را نمي خواهند به نتيجه مذكور خواهند رسيد. اما اگر اهداف شخصي و يا اهداف ديگري مدنظر داشته باشند، جنگ و درگيري همچنان ادامه خواهد داشت كه طراح اين برنامه، امريكا، قدرتهاي استعماري و اطلاعات پاكستان هستند.
وي در همين رابطه افزود، خود تحليلگران و نويسندگان پاكستاني بر اين نظرند كه پاكستان سياست منافقانه اي پيش گرفته است كه در افغانستان از طالبان حمايت و براي جنگ، زمينه را هموار مي كند اما در پاكستان با طالبان صلح و مذاكره مي كندكه اين موضع منافقانه نتيجه اي نخواهد داد.اگر سازمانهاي اطلاعاتي بخواهند در پاكستان با تروريستها مذاكره و در افغانستان به جنگ و كشتنار ادامه دهند، اين امر محال و امكان پذيرنيست؛ چون فكر نمي كنم طالبان پاكستان و افغانستان تفاوتهاي اساسي داشته باشند. بنظرم طالبان افغان و پاكستان از يك سرچشمه تمويل شده و اهداف مشتركي دارند، اگر امروز به بخشهاي مختلف تقسيم شده اند، برنامه و اهداف مشتركي دارند. اگر پاكستان مي خواهد كه مشكلات خود را با طالبان حل كند، بايدبراي حل مشكلات هم در پاكستان و هم در افغانستان، تلاشهاي خالصانه انجام دهد و درمعاملات و طرحهاي مخفيانه با آمريكا شريك نشود .
وي در رابطه با اين ابهام كه آيا طالبان افغانستان و پاكستان به دنبال برنامه امارت اسلامي بزرگ هستند و يا اينكه اهداف ديگري در سر دارند افزود، اين احساس و تفكر در ارتش پاكستان وجود دارد كه بايد يك دشمن قوي داشته باشد، اگرچه هند را بعنوان رقيب دارد اما براي اينكه تعيين سياست خارجي را نيز در كنترل داشته باشد، نياز به سياستهاي تعرضي و تهاجمي دارد. ارتش نيز در شصت سال گذشته همين خط مشي را پيش گرفته است. اگرچه دولت هاي سياسي پاكستان مخلصانه مي خواهند كه منطقه ارام شود حتي در افغانستان نيز خواهان امنيت هستند، اما گروههاي نظامي و اطلاعاتي مانع اين كار هستند. مقامات سياسي پاكستان بطور اشكار اعلام كرده اند كه در افغانستان عمق استراتژيك نمي خواهد اما سوال انجاست كه ارتش نيز همين را مي خواهد، اين سوال مهمي است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار