افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 3 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

تقویت داعش در افغانستان به نفع چه بازیگرانی است؟

داعش

در حالی که داعش در شامات نتوانست به دستاوردهای از پیش تعیین شده خود دست یابد و تا حدود زیادی تحت فشار نیروهای محور مقاومت قرار گرفته است، پیدایش و گسترش داعش در افغانستان این سوال را به ذهن متبادر می‌سازد که تقویت داعش در افغانستان به نفع چه بازیگرانی خواهد بود؟

الوقت در گزارشی آورده است اساسا داعش افغانستان با داعش عربی و داعش شامات، تفاوت اساسی دارد. در اوایل سال 93 بود که داعش برای اولین بار تحرکات خود را در آچین در 35 کیلومتری جنوب جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار آغاز کرد و سپس وُلسوالی شینوار و 18 قریه از جمله «ده سرک»، «پیخی نرگسه»، «شدل بازار»، «میدانک» و … را در اطراف اچین تصرف کرد. داعشی که عمدتا در وُلسوالی اچین پایگاه دارد، همان مهاجرینی هستند که از حدود پنج سال پیش و پس از عملیات‌های نظامی توسط نیروهای امنیتی پاکستان در مناطق «اورکزی» و «خیبر ایجنسی»، به آن سوی سرحدات یعنی جنوب افغانستان پناه آوردند. در واقع ریشه اصلی داعش افغانستان، اکثرا از نیروهای طالبان پاکستانی هستند که از سرحد دیورند گذشته و وارد خاک افغانستان شده‌اند.

ایجاد مدارس خصوصی و مدارس حوزوی طی 5 سال گذشته (عمدتا در وُلسوالی کوت در ننگرهار) به نوعی موجب تقویت روابط مردم با طالبان پاکستانی شده است. حدود 2500 دانش‌آموز پسر و 1700 دانش‌آموز دختر در مدارس وُلسوالی کوت در حال تحصیل‌اند. در واقع به مرور زمان و با توجه به جذابیت‌های داعش برای مهاجرین طالبان پاکستانی، آنان به داعش پیوستند و همین امر نیز موجب بروز اختلافاتی بین داعش و طالبان شد. زیرا با افزایش تحرکات و فعالیت‌های داعش، سلفی‌هایی از ولایات کنر، نورستان، بدخشان و کندز و … جذب داعش در اچین ننگرهار می‌شدند و اعلام مرگ ملاعمر از یکسو و سپس کشته شدن ملااختر منصور از سوی دیگر، موجب تقویت جبهه داعش و تضعیف طالبان می‌شد. لازم به ذکر است که مناطق جنوبی افغانستان و ننگرهار به دلیل نزدیکی به سرحد و دسترسی آسان به تجهیزات و کمک‌های ارسالی از طریق پاکستان، نیز برای آموزش و تجهیز داعش، بسیار مناسب است و برخی از اقوام و قبایل پشتون نیز با داعش همسویی و همکاری دارند. به هر حال این گروه‌های افراطی با حمایت برخی سرویس‌های اطلاعاتی غربی‌- عربی، از برند و نام داعش برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کند. مهمترین بازیگرانی که در حمایت از داعش در افغانستان نفع می‌برند، امریکا و غرب و پاکستان و عربستان است.

– شاید امریکا و ناتو وانمود کنند که در ظهور داعش و گسترش آن دخالت چندانی نداشته‌اند، اما تجربه ثابت کرده است که غربی‌ها موج‌سوار خوبی هستند و از هر پدیده و جریانی به نفع خود بهره‌برداری می‌کنند. برای غرب فرقی نمی‌کند طالبان باشد یا القاعده، داعش باشد یا شبکه حقانی و … . مهم اینست که در درجه اول منافعش توسط این گروه‌های افراطی – تروریستی تهدید نشود، و در درجه دوم بتواند از این گروه‌ها به نحو احسن و بر علیه کشورهای مخالف حضور ناتو استفاده کند. خاصتاً که برخی از مقامات و بزرگان محلی در ولایت «ننگرهار» در دیدار با حامد کرزی رییس جمهور سابق افغانستان گفته‌اند که طیارات بی پیلوت امریکایی مخالفان داعش و برخی از طالبان ضد این گروه تروریستی را هدف قرار می‌دهند و در ماه‌های گذشته، «پیر قمرالدین صاحب» که از مخالفان داعش بود، توسط حملات هوایی کشته شد. هم‌چنین گزارش‌ها در مورد جابجایی شبانه نیروهای داعش توسط طیارات ناشناس وجود دارد.

– در خصوص نفع پاکستان از حضور داعش در افغانستان باید گفت که این بازیگر منطقوی، همواره از گروه‌های افراطی تندرو برای رسیدن به مقاصد خود استفاده کرده است و به همین جهت امریکایی‌ها از حداقل 10 سال پیش به این امر پی بردند که پاکستان با وجود متحد امریکا بودن در مبارزه با تروریزم، از گروه‌های افراطی نظیر طالبان و شبکه حقانی حمایت و پشتیبانی مالی – تسلیحاتی کرده است و به نوعی در مبارزه با گروه‌های افراطی دوگانه عمل کرده است. اما پاکستان برای رهاسازی خود از این اتهام، عملیات ضرب عضب را در مناطق قبایلی و وزیرستان شمالی، خیبر ایجنسی و … شروع کرد و به نوعی گروه‌های افراطی طالبان پاکستانی و جنگجویان خارجی (که در آن از ملیت‌های مختلف نظیر ایغورها، تاجک، ازبک، قرقیز، چچنی و عرب افغان‌ها و … حضور داشتند) را به سمت افغانستان سوق داد. به همین جهت گروه‌هایی که به اسم داعش در ننگرهار اعلام وجود کردند، عمدتا طالبان پاکستانی و جنگجویان خارجی است و این گروه‌ها با اعلام بیعت با داعش و ابوبکر بغدادی به نوعی هم از حمایت‌های مالی و … برخوردار شده‌ و هم بطور غیرمستقیم سرویس‌های اطلاعاتی عربستان از آن پشتیبانی می‌کند. پس پاکستان برای فرار از اتهام حمایت از طالبان، از داعش در افغانستان استقبال خواهد کرد و هم عربستان وهابی از گروه‌های تروریستی داعش حمایت خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار