افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 آوریل , 2014 لینک کوتاه خبر :

تقلب در انتخابات، از حقيقت تا شايعه

زبير شفيقي مدير مسول روزنامه ويسا چاپ كابل و نويسنده و تحليلگر افغان در رابطه با انتخابات رياست جمهوري افغانستان گفت، انتخابات افغانستان كه روز 5 آوريل برگزار شد، فصل نويني در تاريخ افغانستان گشود.
مردم افغانستان علي رغم تمام مشكلات فني و تهديدهاي امنيتي در اين انتخابات شركت كردند و اين نشان مي دهد كه مردم ما قدر و جايگاه امضاء وراي خود را مي دانند. به نظر من انتخابات فعلي نسبت به انتخابات گذشته افغانستان از چند ويژگي و امتياز برخوردارد بود. گرچه تقلب ها و تخلف هاي كوچكي هم داشت ولي يك پروسه كامياب و موفق بود. يكي از امتيازات اين پروسه افغاني بودن آن است؛ به گونه كه امنيت كامل اين پروسه را خود افغانها به عهده گرفته بودند و كميسيون انتخابات و شنيدن شكايات هم كاملا افغاني بود و حتي يك بيگانه در آن حضور نداشت. ملت به خواسته خود و بدون نفوذ بيگان به صندوق هاي راي رفتند و راي دادند.
وي در رابطه با شايعات مطرح شده در مورد تقلب انتخاباتي در برخي مناطق گفت، در مجموع، اين تقلب ها به همان اندازه است كه در كشورهاي اروپا و امريكا در انتخابات تقلب مي شود و شايد هم كمتر از آن. من مي توانم بگويم كه اين انتخابات در مجموع از نظر شفافيت در سطح انتخابات كشورهاي اروپا و يا شايد بالاتر از آن بود. تقلب در آن خيلي كم بود و هيچگاه نمي تواند مشروعيت انتخابات را زير سوال ببرد. هم اكنون كميسيون هاي انتخاباتي در حال بررسي شكايت هاي تقلب هستند تا آراي تقلبي را باطل اعلام كنند.
در ادامه وي همچنين در رابطه با نتيجه شمارش آراء و واكنش نامزدهاي شكست خورده نيز گفت، اين رئوف بودن نامزدها را نشان مي دهد كه به راي ملت احترام بگذارند. البته اگر كسي به دنبال بهانه گيري باشد در اين صورت مي توان در شفاف ترين انتخابات جهان هم مشكل و جنجال بوجود آورد. به نظر من اين احتمال ضعيف است كه نامزدها تقلب را بهانه قرار داده و در كشور جنجال و چالش بوجود بياورند. شركت مردم در انتخابات به حدي بود كه حتي كشورهاي اروپايي كه رابطه خوبي هم با افغانستان ندارد اعتراف كردند كه انتخابات خيلي مطلوب و حيرت آور بود و اين پروسه را موفق خواندند.
زبير شفيقي اعتقاد دارد، احتمال زيادي وجود دارد كه انتخابات به مرحله دوم كشيده شود، چون شركت مردم در انتخابات خيلي زياد بوده و حتي گفته مي شود كه حدودا” 7 ميليون نفر راي داده اند و به احتمال زياد در مرحله اول هيچ نامزدي نخواهد توانست بيش از پنجاه درصد به علاوه يك راي بدست آورد.
همچنين طبق شمارش اوليه پيش بيني مي شود كه، دكتر اشرف غني احمد زي بيشترين راي را بدست آورده باشد و در نوبت دوم دكتر عبدا… عبدا… باشد. البته فعلا چيزي نمي توان گفت و شايد يك نفر از آنها زلمي رسول باشد.
وي در پايان در رابطه با پيامدهاي احتمالي نتايج انتخاباتي گفت، افغانستان كشوري است كه متاسفانه درهاي چالش ها و ناامني ها به روي آن باز است ولي اين انتخابات به گونه اي بود كه ملت با بيشتر حد ممكن در آن شركت كردند و من فكر مي كنم اين عظمت و اقتدار مردم شايد اراده كساني را كه قصد جنجال آفريني دارند، كمرنگ كرده باشد.
گرچه اين اراده به كلي از بين نرفته است، متاسفانه دشمنان افغانستان زياد هستند و اراده هاي شومي دارند ولي شركت گسترده مردم در انتخابات را به فال نيك مي گيرم و افغان ها با اين شركت به جهانيان ثابت كردند كه مي توانند در برابر بحران ها با اراده قوي در يك صف بايستند و خدا كند اقتدار ملت باعث شود كه انتخابات در همين مرحله اول به نتيجه برسد.
همچنين در مورد چالش هاي پيش روي رئيس جمهور آينده كشور افغانستان و ديدگاه وي در برابر فشارهاي امريكا نيز گفت، بدون شك رئيس جمهور آينده كشوري را به ارث خواهد برد كه در آن مداخله هاي خارجي وجود دارد و در 13 سال گذشته كارهاي زيادي كه بايد، انجام نشده است. بايد پروژه هاي اقتصادي ايجاد كند.  متاسفانه در 13 سال گذشته افغانستان به يك كشور مصرفي تبدل شده است. اين كشور بايد به يك كشور توليدي مبدل شود. ما تمام امكانات و استعدادها را داريم و تنها به يك دولت و تيم مخلص نياز داريم. رئيس جمهور آينده بايد اين را درك كند كه افغانستان براساس شرايط خود دولت و نظام داشته باشد و براساس اصول خود عمل كند. خيلي سخت است كه رئيس جمهوري آينده بتواند اصولي را كه كرزي ترسيم كرده و سنگي را كه گذاشته، در معامله با امريكا از آن چشم پوشي كند.  رئيس جمهور آينده مجبور است بر اساس منافع ملي همان موضع را كه كرزي داشته اتخاذ كند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار