افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 4 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

تاسیس بزرگترین مرکز علمی- اسلامی در کابل به چه منظور؟!

در حالی که نزدیک به 11 سال از برقراری نظام جدید در کشور می گذرد و در تمام این مدت، دولت سعودی، تنها دولتی بوده که با حضور کم رنگ خویش سهم چندانی در بازسازی زیر ساخت های افغانستان نگرفته و به نوعی پای خویش را از قضایای این کشور اسلامی، بیرون کشیده است، حال چه اتفاقی افتاده است که سران آل سعود، دل شان به حال مسلمانان بی بضاعت افغانستان سوخته و می خواهند دست به ساخت و ساز مرکز علمی- اسلامی در کابل بزنند که نظیرش در خاور میانه وجود ندارد؟!

سایت بی بی سی فارسی، اگر چه یک سایت معلوم الحال و شناخته شده ای است و بیشترینه هدفی جز ایجاد تفرقه و فاصله میان مسلمانان ندارد. اما این بار و نسبت به تصمیم سران آل سعود مبنی بر ساخت بزرگترین مرکز علمی- اسلامی در کابل، تا حدودی جانب انصاف و واقعیت را گرفته و حقایقی را در زمینه بازگو کرده است.

در ذیل به فرازهایی از گزارش بی بی سی اشاره شده و به تعقیب آن به واکاوی اصل قضیه پرداخته می شود:
“ساخت بزرگترین مرکز دینی در کابل به وسیله دولت عربستان سعودی به نگرانی هایی در میان بخش هایی از مردم افغانستان دامن زده است. نگرانی ها غالبا ناظر به افراطیتی است که گروه ها ي سلفی درکشورهاي مختلف اسلامی از شمال افر یقا تا آسیاي مرکزي و قفقاز از خود بروز داده اند. هجوم تبلیغاتی شدید بر مخالفان در آغاز و حذف فیزیکی آنان در پایان، از ویژگی هایی است که به باورمندانِ اعتقادات سلفی نسبت داده می شود.

عملکرد گروه هایی مانند سپاه صحابه در دوران طالبان در مناطقی از افغانستان از قبیل قتل عام شیعیان و حتی سنی هایی که در جبهه ي مخالف قرار داشتند و آتش زدن خانه ها و روستاها ي شان، از نظر منتقدان، نمونه هاي عملکرد گروه هاي سلفی شمرده می شود.

بی بی سی در پا یان می نویسد: آنچه این بدبینی را قوت می بخشد، این است که عربستان سعودي، برخلاف شماري از کشورهاي دور و نزدیک، هیچ کمک چشمگیري پس از سقوط طالبان در راستاي توسعه ي افغانستان و بازساز ي زیرساخت هاي آن نکرده و اکنون تنها گام مهمی که در نظر دارد، تاسیس یک مرکز د ینی است، که این امر با وجود هزاران مدرسه و نهاد آموزشی- مذهبی در افغانستان، در شمار اولویت هاي جامعه افغانی نیست”.
با آنکه هیچ سنخیتی با رسانه های غربی و به خصوص بی بی سی نداریم، اما با گزارش گزارشگر آن در زمینه خطر آفرین بودن ساخت این مرکز برای دولت و ملت افغانستان کاملاً موافقیم؛ چرا که امروز بر کسی پوشیده نیست که خاستگاه و محل پرورش نیروهای سلفی در قدم نخست عربستان و پس از آن کشور پاکستان است.
با تاسف، دو کشوری که یکی مدعی ام القرای جهان اسلام بوده و مرکز وحی درآن قراردارد و دیگری، عنوان مقدس جمهوری اسلامی را با خود یدک می کشد! اما تنها چیزی که در کارنامه فکری و عملی دولتمردان آنان مشاهده نمی شود، عمل به اسلام و تعالیم حیات بخش این آیین انسان ساز نسبت به سایر امت اسلامی است؛ چرا که یکی به پرورش و رشد وهابیت و نیروهای افراطی و سلفی، همت گماشته و آنان را به این و آن کشور اسلامی، جهت تخریب و کشتار سرزمین و ملل مسلمان، گسیل می دارد؛ آنهم وهابی هایی که به غیر از وهابیت و سلفیت، تمامی مسلمانان را مشرک و کافر دانسته و خون و مال آنان را هدر و مباح اعلام می کنند! و دیگری نیز با حمایت همه جانبه از تروریزم دولتی و طالبانی پاکستانی، امنیت و آرامش را از کشورهای اسلامی و منطقه سلب کرده است.

در این میان تعجب از مقامات و دولتمردان افغانستان است که با آنکه در طول این ده سال، سخت ترین ضربات و صدماتِ مهلک و جبران ناپذیر را از ناحیه همین افراطیت و تروریزم خارجی خورده اند، اینک و با چه دلیل و منطقی، اجازه ساخت بنایی را در قلب کشور می دهد که در دراز مدت، به مرکزی برای تبلیغ و ترویج وسیع و گسترده طریقه سلفی گری و افراطیت در افغانستان و منطقه، تبدیل خواهد شد؟!
اما اینکه سران آل سعود چرا در این مقطع زمانی اقدام به چنین پروژه ای خطرناکی می کنند نیز روشن است؛ مقامات سعودی، در راستای اهداف بلند مدت شان در منطقه، مدتی است که وارد بازی های منطقه ای شده اند. عربستان نیز چون ترکیه، سوریه و ایران، خواهان نقش برجسته تری در منطقه بوده و به نوعی به فکر احیای امپراتوری بزرگ اسلامی با محوریت خویش است.

در همین راستا است که با استفاده از فرصت، به تجهیز و تمویل نیروهای سلفی طرفدار خویش در سوریه، کوشیده است. عربستان در رقابت تنگاتنگ با ترکیه، به حمایت از شورشیان مسلح در سوریه برخاسته است تا در صورت شکست نظام بشار اسد و به قدرت رسیدن نیروهای مخالف دولت سوریه، این کشور را آرام آرام به سمت و سوی وهابی گری و سلفیت سوق دهد.

ایجاد و راه اندازی مرکزی وسیع و بزرگ، تحت عنوان مرکز علمی- اسلامی در افغانستان و آنهم در قلب پایتخت، به دولت عربستان و علمای دولتی وهابی کمک خواهد کرد تا از این مرکز و به کمک نیروهایی که در این مرکز، تربیه و تعلیم می شوند، به تبلیغات گسترده خویش علیه سایر مذاهب اسلامی، همت گمارند.
واقعیت آنست که این نگرانی و تشویش، در میان مردم افغانستان به وجود آمده است و شایسته نیست مقامات و دولتمردان کشور، در کنار سایر نگرانی های مردم، با موافقت با یک چنین پروژه های مشکوکی، به تشویش و نگرانی های بیشتر ذهنی و فکری مردم افغانستان، دامن بزنند. با درنظرداشت این حقیقت که در افغانستان، به اندازه کافی و شافی، مراکز دینی- مذهبی وجود دارد و اگر سران سعودی در واقع دل شان به حال مردم افغانستان سوخته و می خواهند کاری برای این ملت انجام بدهند، راه های بسیار و فراوانی برای این منظور وجود دارد و چرا مقاماتِ پول دار آل سعود، یکی از آن ها را امتحان نمی کنند؟!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار