افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 30 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

تاریخچه روابط کشورهای عرب خلیج فارس با اسراییل

اسراییل

روزنامه السفیر با اشاره به تاریخچه روابط کشورهای عرب خلیج فارس خاصتاً عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی تصریح کرد که دیگر روابط تل آویو با کشورهای عرب خلیج فارس از طریق میانجی‌ها یا طرف ثالث نیست بلکه به صورت مستقیم است.

روزنامه السفیر چاپ لبنان، با اشاره به تاریخچه روابط کشورهای عرب خلیج فارس خاصتاً عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی تاکید کرد که دیگر روابط تل آویو با کشورهای عرب خلیج فارس از طریق میانجی‌ها یا طرف ثالث نیست بلکه به صورت مستقیم است.

روزنامه السفیر تصریح کرد، روزنامه اسراییلی معاریو در گزارشی تحولات روابط اسراییل را با کشورهای عربی و در صدر آنها عربستان پیگیری کرد خاصتاً آنکه خبرهای زیادی درباره دیدارها و نشست ها بین نماینده گان اسراییلی و سعودی که در مناطق مختلف صورت می گیرد، نشر می شود.

خبرگزاری [امریکایی] بلومبرگ در چارچوب گزارشی که جون سال 2015 میلادی نشر کرد، نوشت، نماینده گانی از اسراییل و عربستان 5 بار نشست های محرمانه داشته‌اند و این نشست ها از آغاز سال 2014 میلادی در هند، ایتالیا و جمهوری چک آغاز شده و در این دیدارها درباره چالش های مشترک تل آویو و ریاض و دشمنی با ایران و ثبات منطقوی بحث و تبادل نظر شده است.

خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین چند هفته پیش گفته بود، ایران بیشتر از کارهای اسراییل، کشورهای خلیج فارس و ثبات را در خاورمیانه (غرب آسیا) تهدید می کند.

عبدالله الشمار، دیپلمات سعودی نیز به تازه گی به وال استریت ژورنال امریکا گفته است، «اگر من در عربستان تصمیم گیر بودم لحظه‌ای در همکاری با اسراییل در هر آنچه که به سیاست ایران هسته ای مربوط می شود، تردید نمی کردم.» این حرفی است که زئیف الکین از وزیران اسراییلی نیز با آن موافق است.

این گزارش همچنین از روابط اقتصادی محرمانه بین اسراییل و شماری از کشورهای خلیج فارس سخن گفته است. الیران ملفل از اعضای شرکت «بازارهای عربی» که به تاجاران اسراییلی برای تجارت در کشورهای عربی کمک می کند، گفته است: «همه چیز به صورت زیر زمینی است. انتشار آن تنها به شرکت های اسراییلی ضربه می زند. ما به صورت دائم برای پنهان نگه داشتن روابط بین اسراییل و کشورهای عربی تلاش می کنیم.»

ملفل افزود، برخلاف اوضاع گذشته دیگر روابط با کشورهای خلیج فارس از طریق میانجی ها یا طرف ثالث نیست بلکه به صورت مستقیم است. مثال آن نیز مغازه‌های لیف لفایف ملیاردر اسراییلی در نیویورک و لندن و دبی است. همچنین صدها اسراییلی از طریق شرکت هواپیمایی قطر ایرویز به شرق دور سفر می کنند و با گذرنامه‌های اسراییلی در میدان هوایی دوحه فرود می آیند.

با وجود همه آنچه که ظاهر و علنی شده است اما بیشتر روابط همچنان سرّی و محرمانه است. به تازه گی مجتهد، وبلاگ نویس سعودی نوشته است، عربستان از اسراییل از طریق آفریقای جنوبی، طیاره خریداری می کند. همچنین نشریه امریکایی آتلانتیک نوشت، اسراییل به عربستان پیشنهاد فروش سامانه های ضد موشکی گنبد آهنین را داده است تا به ریاض در جنگ ضد یمن کمک کند.

معاریو نوشته بود، ایهود باراک، نخست وزیر و [وزیر جنگ] سابق اسراییل در شرکت سیالوم تکنولوژیک سهام دارد که وسایل امنیتی به عربستان و سلطان نشین عمان می فروشد. همچنین شرکت رادوم که دستگاه های طیارات غیرنظامی را می سازد با یکی از کشورهای خلیج فارس همکاری می کند. ماتی کوخافی، تاجر اسراییلی -امریکایی نیز از طریق شرکت ای. جی. تی توافقنامه دفاعی سرحدی و حفر چاه را در یکی از کشورهای عرب خلیج فارس امضا کرده است و برخی منابع خارجی گفتند، دبی برای شناسایی مأموران موساد که محمود المبحوح [از رهبران حماس] را کشتند از وسایل امنیتی اسراییلی استفاده کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار