افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 نوامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

تأملي بر دستگيري لطيف الله محسود در افغانستان

اطلاعات افغانستان مي خواست از طريق اين فرمانده طالبان در ميان طالبان پاكستاني نفوذ كند

به گزارش اين پايگاه خبري، گرفتاري يكي از رهبران طالبان از سوي نيرو هاي امريكايي به ماجراي جديدي در روابط ميان افغانستان و ايالات متحده امريكا مبدل شده است.
لطيف الله محسود، يكي از رهبران طالبان پاكستاني چند هفته پيش در استان لوگر از سوي نيروهاي ويژۀ امريكايي دستگير شد.
روزنامۀ نيويورك تايمز از قول مقام هاي امريكايي نگاشته است كه اطلاعات افغانستان مي خواست از طريق اين فرمانده طالبان در ميان طالبان پاكستاني نفوذ كند.
ادارۀ امنيت ملي افغانستان پس از بازداشت محسود گفت كه اطلاعات افغانستان در دستگيري وي شريك نبوده است اما روزنامۀ نيويورك تايمز از قول ايمل فيضي، سخنگوي رياست جمهوري افغانستان نگاشته است كه آقاي محسود از مدتها قبل با ادارۀ امنيت ملي افغانستان تماس داشت.
به گفتۀ آقاي مژده، تحليلگر سياسي افغان “محسود با امنيت ملي افغانستان در ارتباط بوده است، زيرا اگر ارتباطي نبود، نمي توان به اين راحتي در درون افغانستان آزادانه رفت و آمد كرد. به نظر مي رسد كه امنيت ملي افغانستان نيز بيكار ننشسته و از حربۀ مشابه بر ضد پاكستان استفاده مي كند.”
در اين رابطه، فقير ودان، آگاه مسايل سياسي مي گويد كه تندروان چه طالبان پاكستاني و چه افغان، در مخالفت با حكومت افغانستان و ايالات متحده در منطقه  مشترك هستند.
به باور آقاي ودان در فضاي كنوني منطقه، اطلاعات افغانستان از هيچ لحاظ با اطلاعات منطقه به ويژه پاكستان كه حامي طالبان و ساير گروه هاي تندرو است، ياراي رويارويي و مقابله را ندارد.
روزنامۀ نيويورك تايمز از قول برخي مقام هاي افغان نگاشته است كه استفاده از گروه هاي مخرب در افغانستان پيشينه دارد و به گفتۀ آنان استفادۀ ابزاري از جنگ سالاران و گروه هاي هاي مسلح در افغانستان از سوي ايالات متحده نمونه اي از آن است.
نقش اطلاعات هند
برخي تحليلگران شاخه هايي از طالبان – اين گروه ساختۀ دست اطلاعات پاكستان- را از ادارۀ پاكستان خارج مي دانند. به گزارش برخي رسانه ها بيشتر از اطلاعات افغانستان، ادارۀ اطلاعات هند در نفوذ و كشاندن لطيف الله محسود به افغانستان دخيل مي باشد.
اما، اندر سود، استاد روابط بين الملل در دانشگاه جورج واشنگتن مي گويد آنگونه كه حكومت پاكستان از گروه هاي تروريستي پشتيباني مي كند، هند چنين رويكردي را مناسب نمي داند. از نظر وي ، شايد هند فعاليت هاي گستردۀ اطلاعاتي در درون پاكستان داشته باشد، اما هند هرگز استخدام طالبان را به عنوان روش ملموس و معقول براي ضديت با پاكستان نمي پندارد.”
طالبان در حالي دشمن مشترك براي افغانستان و پاكستان تلقي مي شوند كه اسلام آباد و كابل هر دو، در تلاش سازش و مصالحه با آن گروه است.
از سويي هم طالبان پاكستاني و افغان هر چند از رهگذر اهداف عملياتي از هم فاصله دارند، اما در روش نبرد مسير مشتركي را پيموده و طالبان پاكستاني خود را پايبند به ائتلاف با ملا محمد عمر، رهبر طالبان افغان مي دانند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار