افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

برخوردار بودن دولت افغانستان ازحق “وتو” درخصوص اجرای عملیات‌های ویژه

“ایمل فیضی” اظهار داشت: پس از امضای این تفاهم نامه، تمامی عملیات‌های ویژه به رهبری نیروهای افغان انجام می‌شود و در صورتی که نیروهای خارجی نیز در آن شرکت داشته باشند، فقط نقش پشتیبانی دارند.

سخنگوی حامد کرزی گفت: با وجود آن که عملیات‌های شبانه و ویژه توسط کمیته مشترک نظامیان آمریکایی و افغان طرح‌ریزی می‌شود اما دولت افغانستان تنها مرجع تصمیم‌گیری درباره اجرای عملیات‌های ویژه است.

فیضی تصریح کرد: با امضای تفاهمنامه بین مقامات افغان و آمریکایی، دولت افغانستان در خصوص اجرای عملیات‌های ویژه از حق وتو برخوردار است.

این مقام دولتی افغانستان افزود: واگذاری مسئولیت کامل زندان‌ها به دولت افغانستان و رهبری عملیات‌های ویژه توسط نیروهای افغان، 2 موضوعی بود که سد راه امضای پیمان استراتژیک کابل- واشنگتن قرار داشت.

فیضی تصریح کرد: با رفع این 2 مانع، امیدوار هستیم که پیمان استراتژیک بین افغانستان و آمریکا تا قبل از برگزاری نشست “شیکاگو” امضا شود.

سند واگذاری مسئولیت عملیات‌های ویژه از نظامیان خارجی به نیروهای افغان روز گذشته بین “عبدالرحیم وردک” وزیر دفاع افغانستان و “جان آلن” فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان، در کابل به امضا رسید.

نشست شیکاگو در ماه می با حضور سران سازمان ناتو با محور موضوع افغانستان در آمریکا برگزار می‌شود.

2 هفته پیش نیز سند واگذاری مسئولیت‌های کامل زندان‌ها از خارجی‌ها به دولت افغانستان، بین مقامات افغان و آمریکایی به امضا رسید.

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار