افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 9 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

اداره زندان بگرام از نیروهای امریکایی به دولت کابل واگذار شد

بر اساس یک یادداشت تفاهم که به امضای عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان و جان آلن قوماندان نیروهای امریکایی رسید، اداره زندان بگرام در ولایت پروان به  دولت کابل واگذار شد.
عبدالرحیم وردک در مراسم امضای این یادداشت تفاهم گفت که این گامیست که بعد از سعی و تلاش پیگیر چندین ساله دولت کابل برداشته می شود و همچنان با برداشتن این گام یکی از مهمترین فیصله های لویه جرگه تاریخی عنعنوی ماه عقرب در مورد انتقال توقیفگاه پروان از نیروهای امریکایی به وزارت دفاع ملی، تحقق می یابد.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس مفادات این تفاهمنامه در چند روز آینده یک دگرجنرال شایسته و مسلکی اردوی ملی به صفت قوماندان جدید توقیفگاه پروان تعیین خواهد شد.
وزیر دفاع کشورمان تصریح کرد: قوماندان جدید توقیفگاه پروان علاوه بر عهده گیری اداره توقیفگاه موظف خواهد بود تا پروسه انتقال این توقیفگاه را از نیروهای امریکا به وزارت دفاع ملی افغانستان طی شش ماه آینده به صورت مکمل طبق مواد این تفاهمنامه عملی نماید.

به نقل از اطلاعیه  مطبوعاتی وزارت دفاع ملی، امریکا در این یادداشت تفاهم متعهد شده است تا مدت یک سال دیگر در بخش های تخنیکی و لوجستیکی در پیشبرد امور توقیفگاه پروان به دولت کابل کمک نماید.

وزیر دفاع کشورمان در ادامه سخنان خود اعلام کرد در ادامه مذاکرات با مقامات واشنگتن در مورد افغانی ساختن عملیات خاص در مطابقت با قانون اساسی افغانستان یک سند دیگر را نهایی و به امضاء برسانیم.
با امضای سند امروز و همچنان نهایی شدن موضوع عملیات خاص شرایط افغانستان برآورده شده و زمینه برای امضای سند مشارکت استراتیژیک بین جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده امریکا هموار خواهد شد.

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار