افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 30 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

اهداف غرب از دخالت نظامی در لیبیا

لیبیا

روزنامه الشرق الأوسط با انتشار تحلیلی به چرایی حمله نظامی غرب به لیبیا در روزهای آینده پرداخت.

طی روزهای گذشته تعدادی از مسئولان غربی از آماده گی کشورهایشان برای اعزام نیرو به لیبیا به منظور حمایت از «دولت آشتی ملی» این کشور به ریاست «فایز السراج» نخست وزیر این دولت و جلوگیری از سیطره گروه‌های افراطی و گسترش داعش در این کشور خبر دادند.

روزنامه سعودی «الشرق الأوسط» چاپ لندن، با انتشار مقاله‌ای به قلم «عثمان میغنی» به انگیزه‌های غرب از اعزام نیروی احتمالی به لیبیا پرداخت.

این روزنامه با رد حمایت غرب از دولت آشتی ملی من‌حیث انگیزه‌ای برای دخالت نظامی در این کشور و برقراری دموکراسی، می‌نویسد: برقراری نظام دموکراسی در لیبیا، آخرین هدف و دغدغه غرب خاصتاً بعد از تجربه «بهار عربی» است؛ بهار عربی‌ای که تصمیم‌‌گیران غرب را بر آن داشت تا علنا رژیم‌های دیکتاتوری دوست و رفیق را به هرج و مرج و خلأ قدرت ترجیح دهند.

بر اساس این گزارش، غرب از دخالت نظامی در لیبیا در پی 3 هدف است؛ نخست اینکه بتواند گسترش و قدرت‌ گیری داعش و القاعده را در کشوری نزدیک به سرحدات جنوبی اروپا توقف کند.

دوم اینکه غرب می‌خواهد از این طریق جلوی ورود مهاجران بگیرد و داستان ورود مهاجران از ترکیه به اروپا، در لیبیا تکرار نشود.

سوم اینکه غرب می‌خواهد با حمله به لیبیا، استخراج و صادرات نفت لیبیا از طرف گروه‌های مسلح و تکفیری را متوقف کند.

الشرق الاوسط می‌نویسد، کشورهای اروپایی برای ممانعت از ورود مهاجران لیبیا به اروپا، گشتی‌های دریایی از سواحل ترکیه گرفته تا نزدیک ساحل لیبیا ایجاد کرده‌اند و امریکا نیز به جمع این کشورها پیوسته است.

این روزنامه سعودی در پایان می‌نویسد: با این حال مشکلی بر سر راه غرب وجود دارد و آن اینکه دولت سراج از این می‌ترسد که از غرب درخواست دخالت نظامی کند؛ چرا که مخالفان سراج از این موضوع من‌حیث برگ برنده‌ای علیه او استفاده خواهند کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار