افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 آوریل , 2014 لینک کوتاه خبر :

امنيت انتخابات، ناشي از تعامل طالبان با امريكا؟

در نتيجه ي سازش امريكا و طالبان در انتخابات گذشته افغانستان، صحنه سازي براي قوي نشان دادن نيروهاي افغانستانی صورت گرفته تا زمينه خروج آمريكايي ها از افغانستان مساعد گردد.
وحيد مژده آگاه مسايل سياسي در مصاحبه اي با جمهور در مورد اظهارات اخير جنرال حميد گل رييس اسبق استخبارات پاكستان مي گويد: مسايلي را جنرال حميد گل مطرح كرده قابل تامل است.

گفتني است كه جنرال حميد گل رييس اسبق استخبارات پاكستان در مصاحبه با يكي از تلويزيون هاي خصوصي پاكستان گفته است كه طالبان نمي خواستند تا انتخابات افغانستان را مختل سازند؛ ورنه آنان توانايي اين را داشتند تا انتخابات را حتا در كابل به چالش بكشند.

جنرال حميد گل همچنين اظهار داشته است كه بعد از خروج آمريكا، طالبان روي قدرت خواهند آمد و حكومت اسلامي شان را دوباره تاسيس خواهند كرد.

وحيد مژده ادامه داد: آقاي حميد گل با اين اظهارات اش مي خواهد بگويد كه يك نوع سازش و تعامل ميان طالبان و امريكا قبل از برگزاري انتخابات صورت گرفته است.
آقاي حميد گل مي خواهد به اين موضوع تاكيد كند كه انتخابات گذشته افغانستان در حقيقت يك نوع صحنه سازي شد كه نيروهاي افغانستانی را قوي نشان بدهد و به اين ترتيب، امريكايي ها براي خروج خود از افغانستان يك بهانه پيدا كنند.

وي افزود: امريكايي ها مي خواهند از افغانستان خارج شوند. حال در جستجوي بهانه هستند در مذاكراتي كه با طالبان داشتند؛ به نظر مي رسد كه خود آقاي حميد گل نيز در جريان برخي از همين مذاكرات بوده باشد. در آن مذاكرات طالبان قبول كردند كه پروسه انتخابات را مختل نخواهند ساخت.

به گفته ي اين آگاه مسايل سياسي؛ مسايلي كه آقاي حميد گل مطرح نموده قابل تامل است؛ چرا كه در بعضي ولسوالي هايي كه طالبان در آنجا قدرت داشتند و انتخابات در آن جا برگزار نشده؛ باشندگان آن ولسوالي ها با رفتن به مناطق ديگر راي دادند و طالبان هيچ گونه مزاحمتي براي آنان ايجاد نكرده است.

وي همچنين بيان داشت كه آقاي حميد گل، بر اساس معلومات و رابطه اي كه با استخبارات جهان دارد؛ به اين باور است كه هر كسي در نتيجه ي انتخابات به قدرت برسد؛ قرار داد امنيتي را امضا نخواهد كرد.

آقاي مژده خاطر نشان ساخت: سازشي ميان امريكا و طالبان قبل از انتخابات صورت گرفته تا قوت نيروهاي افغانستانی قوي جلوه داده شود و بدين ترتيب، امريكايي ها بگويند كه اگر قراردادي هم امضا نشود؛ امريكايي ها مي توانند از افغانستان خارج شوند و نگراني به وجود نمي آيد تا مردم امريكا هم به اين فكر شوند كه نيروهاي افغانستانی قوي هستند و توانايي دفاع از كشورشان را دارند و ضرورتي به حضور دوامدار آنان نيست. فقط وظيفه نظاميان آنان آموزش نيروهاي افغانستانی باشد.

اما نورالحق علومي آگاه مسايل سياسي و نظامي اين گفته هاي رييس اسبق استخبارات پاكستان را بي اساس و نادرست مي خواند.
آقاي علومي بيان داشت كه طالبان و حاميان آن تلاش و كوشش زيادي نمودند تا پروسه ي انتخابات را مختل و يا هم صدمات جدي به آن وارد سازند؛ اما موفق به اين كار نشدند.

به گفته ي وي؛ دستگيري صدها تروريست و هراس افكن، كشف و خنثا سازي صدها كيلوگرم مواد انفجاري و جلوگيري از صدها حمله ي تروريستي توسط نيروهاي امنيتي، نشان دهنده تلاش زياد طالبان و حاميان آن براي مختل ساختن انتخابات بوده است.

به باور آقاي علومي؛ آي اس آي پاكستان با تمامي برنامه هاي شومي كه براي مختل ساختن انتخابات داشت؛ در مقابل اراده قوي مردم افغانستان شكست خورده و حال با اين اظهار نظرات نادرست، به دنبال توجيه شكست شان هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار