- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

امریکا در پس پرده برکناری رییس جمهور قانونی برزیل

امریکا

یک رسانه روسی در ارزیابی بحران اخیر برزیل، با پلان سه موضوع تاکید کرده که امریکا در پس پرده برکناری دیلما روسف از ریاست جمهوری قرار داشت.

در ادامه تحلیل‌ها درباره بحران سیاسی اخیر در برزیل، برخی شواهد از دست داشتن مستقیم امریکا در موضوع برکناری دیلما روسف از ریاست جمهوری حکایت دارد.

به دنبال بحران بر سر آنچه تخطی دیلما روسف از وظایف ریاست جمهوری‌اش در برزیل خوانده شد، مشرانو جرگه برزیل در نهایت حکم به برکناری او از ریاست جمهوری داد.

به دنبال این حکم، «مایکل تمر» معاون ریاست جمهوری برزیل من‌حیث رییس‌جمهور موقت این کشور سوگند یاد کرد.

پس از آغاز ریاست جمهوری موقت «تمر»، سایت افشاگر ویکی‌لیکس اسنادی نشر کرد که بر مبنای آن نشان داده شده، او پیشتر «خبرچین سازمان اطلاعات امریکا» بود.

حالا راشا تودی در گزارشی از «سه نشانه مهم و اصلی» که نشان می‌دهد امریکا در «کودتای برزیل» دست داشته، خبر داده است.

در گزارش آمده است: «در حالی که تاریخ مدرن امریکای لاتین از نمونه‌های مستند و موثق از عملیات‌های امریکا برای سرنگونی رژیم‌های این منطقه مملو است، برخی می‌گویند که جنبش مردمی اعتراضات در برزیل، ناشی از بحران اقتصادی و فساد مالی بوده است اما شرح حال آنهایی که در مرکز تحولات اخیر، سرنخهایی درباره دست داشتن واشنگتن به دست می‌دهد».

راشا تودی سه موضوع را من‌حیث نشانه اصلی دست داشتن امریکا در تحولات اخیر برزیل را به این شرح ذکر کرده است:

1-از خبرچین امریکا تا رییس‌جمهور موقت برزیل

پس از آنکه مشخص شد مایکل تمر متحد قدیمی روسف و معاون سابق رییس‌جمهور برزیل من‌حیث رییس موقت دولت جانشین او خواهد شد، جزئیات تیره و تاری درباره اقدامات گذشته وی در ویکی لیکس نشر شد. اینکه او من‌حیث خبرچین سفارت واشنگتن کار کرده بود.

2-ارتباطات مشکوک و نزدیک رهبر استیضاح در سنا با امریکا

سناتور آلویسیو نونس که هم حزبی تمر در جنبش ملی دموکراتیک برزیل است و استیضاح و عزل روسف در سنا را رهبری کرد، تنها یکروز پس از این موضوع برای سفری سه روزه به واشنگتن آمد تا با مقامات امریکایی دیدار کند. او با برخی از افراد از قبیل اعضای کمیته روابط خارجی سنا، شرکت لابیگری گروه آلبرایت استونبریج که رییس آن مادلیت آلبرایت وزیر خارجه اسبق است و توماس شانون سفیر پیشین امریکا در برزیل دیدار کرد.

خود نونس(سناتور برزیلی) در ماجرای بحران جاسوسی بین برزیل و امریکا، بارها بر لزوم روابط نزدیکتر با امریکا تاکید کرده و سخن گفته بود.

3-سفیر با تجربه امریکا در امور کودتا

نه فقط سفیر سابق امریکا در برزیل، بلکه لیلینا آیالده سفیر کنونی تجربه اشتراک در سرنگونی دولتهای خارجی را داشته‌اند. آیالده قبل از آمدن به برزیل، در پاراگوئه و در آستانه کودتای سال 2012 سفیر بود.

از سوی دیگر، رییس‌جمهور ونزوئلا تاکید کرده که صحبت درباره اینکه سر نخ استیضاح و برکناری در برزیل، دست چه کسی است، نیازی به داشتن علوم بسیار پیچیده داشته باشد، ندارد.

نیکلاس مادورو گفته بود: «من شکی ندارم که پشت این کودتا، امریکا است».