افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 7 ژانویه , 2014 لینک کوتاه خبر :

امريكايي ها از محاكمه مشرف بيشترين سود را مي برند!

امريكا فرصت خوبي بدست آورده است كه دولت نواز شريف را ساقط كند و يك دولت مورد نظر خود را به كرسي بنشاند.

محاكمه پرويز مشرف رئيس جمهوري سابق پاكستان به اتهام خيانت به كشور همچنان تيتر اول روزنامه هاي پاكستان است. نامبرده چند روز پيش هنگام رفتن به دادگاه با عارضه قلبي مواجه و در بيمارستان بستري شد.
در اين رابطه ژنرال ميرزا اسلم بيگ فرمانده سابق ارتش پاكستان و رييس موسسه مستقل مطالعات راهبردي امنيت پاكستان اعتقاد دارد: اول بايد ديد چه تفكر و توطئه پشت محاكمه مشرف قرار دارد. اين كه در پاكستان تنها پرويز مشرف مجرم شناخته شده و به اتهام خيانت به كشور محاكمه شود، اين امر درست و جايز نيست.
در پاكستان خيلي ها قانون را نقض كرده و مرتكب جرم و جنايت شده اند . از سال ۱۹۵۶ گرفته تا سال ۱۹۹۹ افراد زيادي قانون را نقض و حكومت هاي نظامي را برپاكرده اند. هم چنين قضاتي هستند كه رژيم هاي نظامي را تحت نظريه ضرورت و اضطرار مشروعيت بخشيده اند و سياستمداران و دست اندركاران دولتي كه در رژيم هاي نظامي شامل شده و به آنها كمك كرده اند همه اينها مجرم هستند و بايد محاكمه شوند.
پس اولين اشتباه اينست كه نواز شريف نخست وزير پاكستان فقط يك نفر را آن هم بخاطر انتقام و خشم شخصي محاكمه مي كند. اين درست است كه مشرف به خاطر اقدامي كه در سال ۱۹۹۹ انجام داد و دولت منتخب را ساقط كرد و به خاطر ساير اقدامات غير قانوني بايد محاكمه مي شد ولي متاسفانه نامبرده فقطه به يك اتهام يعني به خاطر اهانت به قوه قضاييه در سال 2007 و اعلان وضعيت اضطراري محاكمه مي شود.
اين بدان معناست كه نواز شريف توپ را به زمين قوه قضاييه انداخته است و مي خواهد ببنيد كه قوه قضاييه با مشرف چه كار مي كند و عكس العمل ارتش در برابر اقدام قوه قضاييه چيست ؟
نواز شريف ديروز گفت، هم اكنون پرونده مشرف در دادگاه است و بايد ديد كه دادگاه چه تصميمي مي گيرد.  بنابراين ظاهرا قضيه در دست دادگاه است ولي در پشت اين محاكمه اهداف ديگري دنبال مي شود.
چند روز پيش مشرف هنگام رفتن به دادگاه با درد قلب مواجه و در بيمارستان بستري شد و الان بايد ديد كه راي دادگاه چيست. بيماري مشرف شديد نيست و او طي چند روز آينده بهبود يافته و مجبور است به دادگاه مراجعه كند چون دادگاه اصلا به او اجازه رفتن به بيرون از كشور را نمي دهد و حكومت هم اين كار را نمي كند. چون نمي تواند اين كار را بكند . پس تصميمي كه دولت گرفته است كه توپ را به زمين قوه قضاييه و دادگاه انداخته است اين امر به مشكلات دولت افزوده و دولت در چاهي كه خود كنده است گرفتار شده است و محاكمه مشرف يك مرحله سختي است كه بايد ديد در آينده چه مي شود.
برخي شواهد نشان مي دهد كه تلاش هايي در كار است كه مي خواهند مشرف را به بهانه معالجه به بيرون از كشور منتقل كنند، احمد رضا قصوري وكيل مشرف گفته است، گزارش پرونده پزشكي و ازمايشهاي مشرف به انگلستان فرستاده شده است و بعد از توصيه دكترهاي انگلستان مشخص خواهد شد كه آيا مشرف نياز به عمل جراحي دارد يا نه و اين عمل در انگلستان انجام شود يا در پاكستان. هم چنين سفر وزير خارجه عربستان سعودي به پاكستان در همين بازه زماني صورت گرفته است .
در اين رابطه ژنرال اسلم بيگ معتقد است: تلاش وكلاء و لابي طرفدار مشرف همينست ولي از نظر ماده ششم قانون اساسي دادگاه به وي اجازه رفتن به خارج را نخواهد داد و با توجه به راي دادگاه دولت هم نمي تواند اين كار را بكند.
با اين حال وضعيت براي دولت مشكل و پيچيده تر خواهد شد و مشكل پاكستان به همان سو خواهد رفت كه مرسي رئيس جمهوري رفته است.
آنجا يك دولت قانوني را بركنار كردند و دولت نظامي حاكم شد . امريكا و عربستان و ژنرال سي سي هم از آن حمايت كردند. در تركيه هم اين نگراني وجود دارد كه دولت بركنار شده و دولت نظامي بر سر كار بيايد . بنابراين در كشورهايي كه دولت هاي احزاب مذهبي حاكم است تلاش بر اينست كه انها را ساقط كرده و به جاي آن دولت هاي نظامي حاكم كنند. در پاكستان هم به علت محاكمه مشرف وضعيت به همين سوء و سمت به پيش مي رود كه در نتيجه اين امر امريكا اين مشروعيت را بخود خواهد داد كه همانگونه كه در مصر نظاميان را به قدرت رساند در پاكستان هم اين تجربه را تكرار كند.  هم اكنون نشانه هاي اين وضعيت در پاكستان ديده مي شود.
وي همچنين در رابطه با سياست نواز شريف در اين مسير افزود :  در سال ۱۹۹۹ نواز شريف به علت اشتباه خود دولت را از دست داد.  او فكر مي كرد كه مي تواند اقتدار ارتش را زير قدرت خود در بياورد . ولي اين ممكن نه بود. شما مي دانيد كه قبل از آن آقاي نواز شريف، جهانگير كرامت را كه از افسران ارتش بود با روش خيلي بدي از مقام خود بركنار كرد و سپس سعي كرد .
مشرف فرمانده ارتش وقت را كه در سفر بود با رسوايي از مقام خود بركنار كند ولي ارتش كه يك اداره منظم مي باشد قدرت و اختيارات را در دست خود گرفت او نواز شريف را از كار بركنار كرد.
در آن زمان هم تصميم نواز شريف اشتباه بود و امروز هم تصميم نواز شريف در محاكمه مشرف اشتباه است و زمان دارد بر خلاف خواسته نواز شريف حركت مي كند .  راه درست اين بود كه مشرف را به يك كشور سوم مي فرستاد و خود را از شر او خلاص مي كرد . ولي جذبه انتقام بر او غالب شد و تصميم بر محاكمه مشرف گرفت.  اين محاكمه هم اكنون براي دولت به يك درد سر مبدل شده است و نواز شريف نه جاي رفتن دارد و نه پاي ماندن.
اين ژنرال برجسته اعتقاد دارد وقوع هرچيزي در پاكستان احتمال دارد، وي در رابطه با احتمال وقوع كودتا در كشور گفت :  هر تحولي كه در پاكستان بوجود مي آيد دست ها و اهداف خارجي در آن وجود دارد .
تاريخ پنجاه ساله ما شاهد اين ادعا است . امروز باز هم زمينه براي مداخله خارجي ها هموار مي شود. امريكا نمي خواهد در پاكستان يك دولت مردمي حاكم باشد . ترجيح امريكا دولت نظامي است چون با يك نفر و يك ژنرال مي تواند براحتي كنار بيايد تا با بيش از 300 نماينده پآرليمان و نمايندگان مردم. با توجه به همين وضعيت هم اكنون امريكا توجه خود را به ايران هم متمركز كرده است و ايران را كه در سي و چند سال گذشته همواره تحت فشار قرارداده و آن را دشمن خود مي دانست ، قصد دارد با آن دوستي كند اگر چه در ايجاد اين دوستي و آشتي نقش حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران هم جاي خود را دارد. ولي امريكا مي خواهد با توجه به وضعيت فعلي پاكستان يك راه متبادل و جايگزين پيدا كند . يعني راهي از افغانستان به ايران و از ايران به افغانستان. البته درميان ايران و پاكستان يك تفاوت عمده وجود دارد و آن اينكه امريكا در داخلي ايران هيچ نفوذ و مزدور ندارد ولي در پاكستان ريشه هاي امريكا خيلي قوي است و در ميان سياستمداران ، نظاميان ،دانشمندان و دست اندركاران دولت ما مزدوران و طرفداران زيادي را در سال هاي گذشته تهيه كرده است . با توجه به اين وضعيت امريكا نمي تواند پاكستان را از خود جدا كند و سعي خواهد كرد به هر شكلي كه شده نفوذ و سلطه خود را در پاكستان باقي نگه دارد. و براي ابقاي اين نفوذ راه و روش امريكا همان است كه در 50 سال گذشته از آن استفاده كرده است يعني ساقط كردن دولت هاي مردمي و آوردن دولتهاي نظامي .
اگر به خاطر داشته باشيد در سال 2007 كه بوش به پاكستان سفر كرده بود درسخنراني خود گفت كه مشرف مي داند كه در پاكستان انتخابات جه زماني و چگونه برگزار شود و قدرت از راه جمهوري انتقال يابد. يعني اينكه همانگونه كه مشرف نقشه كشيده بود و در سال دو هزار دو انتخابات را برگزار كرد و خود رييس جمهور شد در سال دو هزار وهفت هم اين وضعيت تكرار شد ولي در عمل كياني ارتش را از انتخابات دور نگه داشت و امريكا و مشرف در توطئه خود ناكام شدند و دولت مورد نظر امريكا در پاكستان به قدرت نرسيد. نتيجه اينكه در نقل و انتقال قدرت در پاكستان دخالت كشورهاي خارجي هميشه زياد بوده است .
اين حقيقت وجود دارد كه ژنرال سي سي هم عضو اخوان المسلمين بود و كلاه به سر كرده و امام جماعت مي شد. ولي ديديم كه چگونه توسط امريكا خريداري شد و تفكر او را كاملا تغيير دادند.
فرمانده ارتش پاكستان نه مرهون منت و احسان نواز شريف است و نه كدام كشور خارجي . او فرمانده ارتش پاكستان است و به فكر عزت و جايگاه ارتش است و همانگونه كه وضعيت تغيير مي كند افكار هم تغيير مي كند .
چه كسي مي دانست كه وقتي ذوالفقار علي بوتو، ژنرال ضياء الحق را فرمانده ارتش كرد و فكر كرد كه اين يك فرد ساده و مومن است كه در سياست دخالت نمي كند و فقط به نماز روزه خود مي انديشد، يك روز ضد بوتو كودتا كرده و قدرت را از او بگيرد.  اين درحاليست كه ژنرال ضياء الحق به قران سوگند ياد كرده بود كه به بوتو وفادار بماند. يا مثلا نواز شريف در زمان حكومت خود مشرف را به فرماندهي ارتش منصوب كرد، علي رغم اينكه چهار ژنرال ارشد تر از او موجود بودند ولي نواز شريف مشرف را ترجيح داد ولي در آينده همين مشرف دولت نواز شريف را ساقط كرد.
وي در پايان تاكيد كرد حل اين مشكل تنها يك راه دارد، كه متاسفانه عكس العملي كه تاكنون دولت داشته است نشان مي دهد كه دولت به سوي اين راه حل به پيش نمي رود. راه حل اينست كه اسم مشرف از افراد ممنوع الخروج ( اي سي ال) خارج شود و مشرف به يك كشور ديگر برود، ولي دولت تاكنون به درخواست هاي مكرر مشرف براي خروج از كشور پاسخ مثبت نداده است . در آخرين تلاش همسر مشرف هم چنين دادخواستي داده بود كه از سوي دولت رد شد. چون اصلا دولت اختيار اين كار را ندارد و اين دادگاه است كه چنين اجازه را بدهد . يعني توپ الان در زمين دادگاه است و دادگاه هم با توجه به قانون اساسي نمي تواند چنين اجازه اي را به مشرف بدهد. بنابراين دولت گرفتار شده است. تنها راه رفتن مشرف از كشور است.
همان گونه كه علي اصف زرداري به حسين حقاني اجازه داد كه از كشور برود و غائله او را ختم كرد. نواز شريف هم بايد جذبه انتقام را كنار گذاشته و كاري بكند كه مشرف از كشور برود. ولي الان خيلي دير شده است و قانون دست و بال نواز شريف را بسته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار