افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 7 فوریه , 2014 لینک کوتاه خبر :

افغانستان در انتظار تصميم دستان پشت پرده كاخ سفيد

نظام امريكا از سوي برخي نهادها اداره مي شود، از لابي صهيونيستي گرفته تا سازمان جاسوسي امريكا و حكومت سايه در اين كشور، قدرت اصلي را در كنار دولت ظاهري در دست دارد.

باراك اوباما رييس جمهور امريكا از استراتژي خود در افغانستان دفاع و اعلام كرد كه امريكا مي خواهد براي چند سال آينده در منطقه بماند. اين درحاليست كه رابرت گيتس وزير دفاع سابق امريكا در كتاب خود كه در شرف چاپ است از سياست اوباما در افغانستان انتقاد كرده و افزوده است، اوباما به استراتژي خود هم اعتماد نداشت.
در اين رابطه وحيد مژده، سخنگوي جبهه افغانستان و مخالف پايگاه هاي امريكا در افغانستان، توضيحاتي به شر ح زير ارائه كرده است:
رابرت گيتس در كتاب خود نوشته است، مسائل زيادي درباره برخي كشورها از جمله پاكستان و افغانستان مطرح شده است كه البته در اين كشورها عكس العمل هاي نسبتا زيادي هم داشته است. درباره افغانستان در اين كتاب آمده است كه امريكا مي خواست كرزي رئيس جمهوري افغانستان را در سال ۲۰۰۹ ميلادي از كار بركنار كند ولي در اين كار شكست خورد. در همين رابطه عزيزا… لودين رئيس سابق كميسيون عفو افغانستان گفت، اين مساله درست و ادعاي گيتس را تلويحا تاييد كرد. داود علي نجفي هم گفت، هالبروك كه در آنزمان نماينده امريكا در امور افغانستان و پاكستان بود مرا به مرگ تهديد كرد. به نظر مي رسد در سال ۲۰۰۹ اين مساله مطرح بوده است.
اينكه گيتس مي گويد كه در آنزمان اوباما براي افغانستان استراتژي نداشت، بايد بگويم مساله افغانستان از بوش رئيس جمهوري پيشين آمريكا به اوباما به ارث رسيده بود و 30 هزار نيروي ديگر را هم به افغانستان اعزام كرد كه شايد وضعيت بهتر شود ولي اين امر اتفاق نيفتاد. به علاوه افسران و ژنرال هاي امريكا كه قبلا در عراق بودند در افغانستان در ماموريت خود شكست خوردند از جمله كريستال و غيره. بنابراين به نظر مي رسد مخالفان اوباما به ويژه جمهوري خواهان از سياست وي انتقاد كنند تا شايد در انتخابات آينده جلوي به قدرت رسيدن دموكرات ها را بگيرد. بنابراين دموكرات ها هم در پاسخ ادعاي رابرت گيتس گفته اند، خود او هم در ماموريت خود موفق نبود. به هر حال برخي مسائل كه در اين كتاب آمده و به رسانه رسيده است نشان مي دهد رابرت گيتس برخي از واقعيت ها را برملا ساخته است و شخصيت هاي افغانستان هم آن را تاييد كرده است.
رئيس آژانس خبري بست باستان در رابطه با تصميم گيرندگان اصلي سياست هاي امريكا نيز گفت: برخي كارشناسان عقيده دارند كه در امريكا سياست هاي اصلي از سوي ژنرال ها و متخصصان طراحي و تدوين مي شود و روساي جمهور فقط نقش اجرا كننده اين سياستها را دارند .واقعيت اينست كه نظام امريكا از سوي برخي نهادها اداره مي شود، از لابي صهيونيستي گرفته تا سازمان جاسوسي امريكا و حكومت سايه در اين كشور، قدرت اصلي را در كنار دولت ظاهري در دست دارد. البته ادعاهاي كه رابرت گيتس مطرح كرده عمدتا” درباره مسائلي است كه در صلاحيت و اختيار اوباماست، مثلا در اين كتاب آمده است كه نامبرده با حامد كرزي روابط خوبي نداشت و او را نمي پسنديد .اين يك نظر شخصي است كه يك نفر، نفر ديگر را دوست نداشته باشد و اين طبيعي است چون كرزي در زمان بوش در افغانستان به قدرت رسيده و مشكلات زيادي در افغانستان بوجود آمده است از جمله فساد اداري و اين مشكلات را دولت اوباما به ارث برده بود. به هر حال سياست هاي كلان در امريكا از سوي گروه هايي تدوين و طراحي مي شود كه حتي نامي از آنها برده نمي شود، گروه هايي كه قدرت اصلي را درامريكا در دست دارند.
وي در مورد ادامه حضور امريكا و آينده پيمان امنيتي نيز گفت، چه پيمان امنيتي امضاء شود و چه نشود امريكا قصد رفتن از افغانستان را ندارد. پايگاه هايي كه امريكا در افغانستان ساخته است، براي اين نيست كه آن را به دولت افغانستان واگذار كندو اين ادعا هم نادرست است كه امريكا فقط براي چند سال آينده در افغانستان مي ماند. موجوديت امريكا در افغانستان مانند ساير كشورها از جمله آلمان و ژاپن خواهد بود.
در اين كشورها هيچ نشانه اي از القاعده وجود ندارد و امريكا هم به خواسته دولت هاي اين كشورها توجه نمي كند و بيش از 60 سال است كه امريكا در اين كشور حضور دارد. بنابراين ماندن امريكا در افغانستان حتمي است.
اما اينكه آيا كرزي پيمان امنيتي را امضاء خواهد كرد يا نه، من فكر نمي كنم اين پيمان امضاء نشود و براي رئيس جمهوري آينده خواهد ماند، ولي مشكل عمده اينست كه آيا ممكن است در افغانستان انتخابات شفاف برگزار شود و در آن يك رئيس جمهوري كه نسبتا” مشروعيت داشته باشد به قدرت برسد؟ من فكر مي كنم اين امر ممكن نيست و به همين دليل امريكا تاكيد مي كند كه كرزي بايد اين پيمان را امضاء كند. از سوي ديگر نامزدهاي رياست جمهوري افغانستان مي گويند مذاكراتي كه با امريكا صورت گرفته است در زمان دولت كرزي و به وسيله وي صورت گرفته است بنابراين خود كرزي بايد پيمان امنيتي را امضاء كند. به هر حال من فكر نمي كنم كرزي اين پيمان را امضاء كند چون هنوز امريكائي ها براي امضاي پيمان امنيتي اظهار آمادگي نكرده اند.
يكي از مهمترين شروط برقراري صلح در افغانستان و آغاز مذاكرات صلح است، ولي تاكنون هيچ نشانه اي از آغاز مذاكرات امريكا با طالبان ديده نمي شود و برعكس تنور جنگ داغتر شده است و طالبان هم در عكس العمل امضاي پيمان گفته اند كه اگر يك نيروي خارجي هم در افغانستان باقي بماند اين به معناي اشغال افغانستان خواهد بود و ما به جنگ ادامه مي دهيم. بنابراين، اين يك تناقض بزرگ است كه امريكا ادعا مي كند كه مشكل ما با كرزي حل شده است ولي از سوي ديگر هيچ نشانه اي از مذاكرات صلح ديده نمي شود.
وي در پايان در رابطه با ارتباط انتخابات با موضوع امضا پيمان امنيتي نيز گفت : امريكا مي خواهد كه اگر كرزي اين پيمان را امضاء نكند در آينده انتخاباتي به شكلي باشد كه در نتيجه آن يك نفر مورد نظر امريكا به قدرت برسد كه با امريكا مشكل نداشته باشد و اين پيمان را امضاء كند. در بين تمام نامزدهاي رياست جمهوري، هر فرد مي گويد كه من در صورت پيروز شدن در انتخابات قرارداد را امضاء مي كنم .بنابراين امريكا از اين بابت نگراني ندارد ولي با اين كار مشكل امريكا باز هم حل نمي شود و جنگ در افغانستان ادامه پيدا خواهد كرد. مگر اينكه امريكا يك راه معقول بيابد. سخنگويان طالبان اعلام كرده اند كه اشتباه در اينست كه امريكا هر چيز را وارونه كرده است. يعني اول بايد در افغانستان آتش بس برقرار شود و سپس يك دولت موقت و انتقالي تشكيل شود و زمينه براي انتخابات هموار شود و هر دولتي كه در نتيجه اين انتخابات به قدرت برسد براي روابط آينده افغانستان با امريكا يا جهان تصميم خواهد گرفت، ولي الان كاملا امور برعكس است. يعني مساله برقراري صلح فراموش شده و امريكا نخست مي خواهد پيمان امضاء شود و سپس انتخابات و بعد از آن معلوم نيست كه تكليف برنامه صلح چگونه شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار