افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 30 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

افغانستان تلاش دارد تا عضویت سازمان تجارت جهانی را کسب کند.

وزارت تجارت و صنایع ابراز امیدواری می کند که افغانستان تا سال 2014 میلادی عضویت سازمان تجارت جهانی را کسب کند.

ارایه پاسخ به برخی از سوالنامه های سازمان تجارت جهانی از سوی افغانستان، کار روی بهتر شدن پرداخت مالیات و زمینه سازی برای سرمایه گذاری بین المللی در کشور از کار های وزرات تجارت و صنایع اند که برای دریافت عضویت سازمان تجارت جهانی انجام می شوند.

وحیدالله غازی خیل سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی ابراز امیدواری کرد که افغانستان تا سال 2014 قادر به کسب عضویت سازمان تجارت جهانی شود:

« امید داریم که افغانستان تا سال 2014 عضویت سازمان تجارت جهانی را بگیرد، برخی از سوال های این سازمان را پاسخ داده ایم و کار های دیگر جریان دارند، افغانستان تمام سوال ها را جواب می دهد، سوال های مختلف از ما صورت گرفته است.
ما هم رقابت می کنیم و هم صادرات، در این کشور زمینه سرمایه گذاری زیاد مساعد است.»

سازمان تجارت جهانی 160 سوالنامه را جهت ارایه پاسخ افغانستان به این کشور سپرده است.

از سوی دیگر، داشتن قوانین خوب تجارتی، رقابتی کردن تولیدات داخلی با تولیدات کشورهای همسایه و منطقه، وضع تعرفه های پایین گمرکی و ایجاد سهولت برای سرمایه گذاری خارجی از شرط های عمده سازمان تجارت بین المللی برای پذیرش درخواست عضویت کشور ها به این سازمان است.

ارتقای سطح زنده گی، توسعه، تولید و تجارت و بهره برداری از منابع موجود در آن کشور از اهداف عمده سازمان تجارت بین المللی است.

اما سوال این جاست که آیا افغانستان توانایی برآورده ساختن این همه شرایط و اهداف سازمان تجارت جهانی را دارد؟

سیف الدین سیحون استاد پوهنځی اقتصاد پوهنتون کابل پاسخ می دهد:

« افغانستان در بخش تهیه مواد خام و مواد معدنی ارزش هایی را دارد، با این ارزش ها می تواند که وارد روند جهانی تجارت شود، اما سازمان تجارت جهانی ویژه گی های دیگری دارد، مثلاً پایین کردن تعرفه های تجارتی، مقررات زدایی و  پذیرفتن تجارت باز و آزاد، متاسفانه چنین فرصت ها و چنین امکانات در افغانستان  موجود نیست.»

افغانستان در سال های 2010 و 2011  گفتگو و مشوره را در مورد الحاق این کشور به  سازمان تجارت بین المللی با گروه های کاری این سازمان آغاز کرد.

گفته می شود که افغانستان در جریان روند الحاق به سازمان تجارت جهانی مکلف است تا قوانین تجارتی، سرمایه گذاری و سیستم گمرکی خود را مطابق به استندرد های بین المللی عیار سازد.

به باور شماری از اقتصاد دانان، رقابتی کردن تولیدات داخلی با تولیدات کشورهای همسایه و منطقه در شرایطی که گفته می شود آمار بیکاری در افغانستان رو به افزایش است، این کشور را با مشکل جدی رو به رو خواهد ساخت.

هر چند گفته می شود که پیوستن افغانستان به سازمان تجارت بین المللی، سرمایه گذاری در این کشور را سهل تر می سازد، اما شماری از کارشناسان می گویند، تا زمانی که افغانستان کشور مولد نگردد، پیوستن اش به این سازمان مفید نخواهد بود.

عضویت سازمان تجارت جهانی کار آسان نیست، کشور های مانند روسیه هند و پاکستان از سال ها به این طرف تلاش دارند تا عضویت این سازمان را کسب نمایند.

اما گفته می شود، موجودیت منابع طبیعی در افغانستان و قرار گرفتن این کشور در محور توجهء غرب، پیوستن اش به سازمان تجارت جهانی را آسانتر ساخته است.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار