افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 20 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

افغانستان، با تمامی اعضای ناتو، موافقت نامه استراتژیک امضا می کند

همزمان با برگزاری نشست بین المللی شیکاگو در مورد آینده ماموریت ناتو در افغانستان، مقام ها در وزارت امور خارجه، از تلاش ها برای امضای سند همکاری های دراز مدت با کشورهای عضو ناتو خبر داده اند.
جانان موسی زی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (یکشنبه) در یک نشست خبری در کابل گفت که افغانستان بنا به درخواست کشورهای عضو پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) با تمامی این کشورها، سند همکاری های استراتژیک امضا خواهد کرد.
پیش از این کابل با شماری دیگر از کشورهای جهان از جمله امریکا، فرانسه و آلمان، موافقت نامه همکاری های استراتژیک امضا کرده است.

براساس موافقت نامه های امضا شده، این کشورها در امر همکاری های دراز مدت مالی و امنیتی با افغانستان تعهد سپرده اند.
موسی زی می گوید که رایزنی ها با برخی از این  کشورها از جمله ترکیه آغاز شده تا پیش نویس سند همکاری های استراتژیک آماده شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه، افزود که تا هنوز زمان دقیق امضای سند همکاری های استراتژیک میان افغانستان و اعضای ناتو مشخص نشده است.
او با اشاره به کمک های دزار مدت ترکیه با افغانستان گفت که ترکیه به عنوان یکی از کشورهای فعال منطقه، نقش تعیین کننده در زمینه پیشرفت و انکشاف افغانستان دارد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه شرایط افغانستان، تأثیر مستقیم بالای امنیت، صلح و ثبات منطقه و جهان دارد خاطر نشان کرد:  پس کمک های جامعه جهانی خیراتی برای مردم افغانستان نیست بلکه سرمایه گذاری ضروریست برای امنیت و ثبات افغانستان منطقه و جهان.

وی در جمع خبرنگاران با اشاره به نشست سران ناتو درشیکاگو، خاطر نشان کرد: طی ده سال گذشته مردم و دولت افغانستان بزرگترین قربانی ها را در مبارزه علیه تروریزم بین المللی متقبل شده اند.
وی افزود:ما ( افغانستان) در ده سال گذشته در خط مقدم مبارزه علیه تروریزم بین المللی بودیم و در ده سال آینده نیز در این خط مقدم قرار خواهیم داشت.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان خاطر نشان کرد: دولت کابل به مبارزه خود علیه تروریزم بین المللی در منطقه متعهد می باشد و این یکی از مهمترین تعهداتی است که افغانستان در ده سال گذشته داده و به آن را در ساحه عمل نشان داده است.

وی با بیان اینکه دولت کابل خود را به تقویت یک نظام دموکراتیک متعهد می داند، اظهار داشت: افغانستان یک دوست مطمئن، قابل اعتبار و استراتیژیک برای جامعه جهانی در این منطقه خواهد بود.

جانان موسی زی در ادامه این نشست خبری، تصریح کرد: تعهد دولت در راستای مبارزه با فساد، موضوعی نیست که ما بخاطر خوش ساختن جامعه جهانی روی آن تأکید کنیم،این یک درخواست مشروع و اساسی مردم افغانستان می باشد و به همین خاطر دولت به ادامه تلاش ها در راستای مبارزه با فساد، متعهد است.

 

 

 

 

 

بخدی- آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار