افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 20 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

افشاگری نماینده پارلمان درباره ی درگیری کوچی‌ها و هزاره‌ها

کوچی‌

صدیقه مبارز، نماینده مردم ولایت میدان وردک در پارلمان، با اشاره به چرایی ورود کوچی‌ها طی سال‌های گذشته در لوی ولسوالی‌های ولایت میدان وردک، پشت پرده درگیری کوچی‌ها و هزاره‌ها در «بهسود» را افشا کرد.

پس از شکست دولت طالبان در افغانستان، ولایت‌های مرکزی کشور از امنیت نسبی برخوردار بوده، اما برخی مناطق و لوی ولسوالی‌های ولایت «میدان وردک» در فصل بهار و تابستان میزبان درگیری‌های قومی است.

این درگیری‌ها بین قوم «هزاره» ساکنان محل و «کوچی» همه ساله در لوی ولسوالی‌های «مرکز بهسود»، «حصه اول بهسود» و «دایمیرداد» و در برخی موارد در مناطق سرحدی میدان وردک و غزنی رُخ می‌دهد.

در جریان این درگیری‌ها، صدها نفر از هر 2 طرف جان‌های خود را از دست می‌دهند، اما در اکثر موارد دولت هیچ اقدامی برای پایان این معضل نکرده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، این درگیری از سوی پاکستانی‌ها با استفاده از گروه‌های تروریستی مانند القاعده و طالبان در قالب قوم کوچی راه‌اندازی می‌شود.

پاکستانی‌ها جایگزین کوچی‌ها

«صدیقه مبارز» نماینده مردم ولایت میدان وردک در پارلمان، با اشاره به چرایی ورود کوچی‌ها طی سال‌های گذشته در لوی ولسوالی‌های ولایت میدان وردک، گفت: اساس این کار به ده‌ها سال پیش بر می‌گردد که یکی از پادشاهان افغانستان در آن زمان به کوچی‌ها اجازه استفاده از کوه‌ها و چراگاه‌های این مناطق را داده بود.

وی افزود: تا چند سال پیش همه ساله کوچی‌های حقیقی به لوی ولسوالی‌های ولایت میدان وردک بدون جنگ و درگیری آمده و در فضای برادری با هزاره‌ها می‌زیستند، اما طی سال‌های اخیر کوچی‌های حقیقی نه، بلکه پاکستانی‌ها که بیشتر مشمول گروه‌های تروریستی القاعده و طالبان هستند، به نام کوچی در این ولایت می‌آیند.

چگونگی نفوذ پاکستانی‌ها

این عضو پارلمان گفت: پاکستانی‌ها با استفاده از آمار محدود گوسفندان و همراه با برخی افغانستانی‌هایی که در پاکستان متولد و کلان شده به این ولایت آمده و اقدام به تفرقه‌افگنی بین هزاره‌ها و کوچی‌ها می‌کنند.

وی تصریح کرد: این کوچی‌ها و پاکستانی‌ها مسلح به تجهیزات سبک و سنگین نظامی هستند و همزمان با ورود در این مناطق اقدام به درگیری با ساکنان منطقه می‌کنند.

صدیقه مبارز اظهار داشت: اکنون همه معتقدند که جنگ بین هزاره‌ها و کوچی‌ها در لوی ولسوالی‌های هزاره‌نشین جریان دارد، در حالیکه جنگ اصلی بین هزاره‌ها و پاکستانی‌ها است.

قرآن و مساجد هم در آتش می‌سوزند

وی با اشاره به جنایاتی که پاکستانی‌ها در این مناطق کرده، گفت: پاکستانی‌ها و کوچی‌ها اقدام به تخریب زمین‌های زراعتی و کشتار مردم بی‌گناه کرده‌اند.

این نماینده مردم ولایت میدان وردک در پارلمان با بیان اینکه پاکستانی‌های حاضر در مناطق بهسود و دایمیرداد مسلمان نیستند، گفت: آنها همواره مساجد و حتی قرآن را آتش می‌زنند.

پاکستانی‌ها به دنبال تفرقه‌افگنی هستند

مبارز در پاسخ به این پرسش که چرا پاکستان در مناطق بهسود و دایمیرداد ولایت میدان وردک به درگیری با هزاره‌ها می‌پردازند، گفت: هدف اصلی پاکستانی‌ها ایجاد تفرقه بین اقوام افغانستان است.

وی افزود: به همین دلیل آنها با استفاده از برخی افغانستانی‌ها که سابقه زندگی در پاکستان دارند، به میدان وردک آمده و با همسویی با کوچی‌ها هزاره‌ها را از بین می‌برند تا آتش تفرقه بین این 2 قوم با هم برادر شعله‌ور شود.

این عضو پارلمان افغانستان با اشاره به چگونگی حضور این پاکستانی در مناطق مرکزی افغانستان گفت: با توجه به هم‌زبانی و هم‌نژادی برخی پاکستانی‌ها با افغانستانی‌ها، آنها از طریق ولایت‌های جنوبی به پایتخت آمده و از آنها وارد میدان وردک می‌شوند.

این در حالی است که جنگ و درگیری بین کوچی‌ها و هزاره‌ها در این اواخر شدت گرفته و بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها یک مسجد با چند جلد قرآن کریم و منازل مسکونی در جریان این درگیری‌ها در آتش سوخته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار