افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

استراتژی هژمونیک آمریکا از خاور میانه تا آسیای میانه

بخش اول

ـ 1ـ

استراتژی هژمونیک مطلق آمریکا یک پدیده ی پسا کمونیسم است که به دهه نود بازمی گردد. در این برهه زمانی، جهان ازسيستم دو قطبي به سيستم تک قطبی عبور کرد وسایه سهمگین سلطه آمریکا  تا امتداد آسیای میانه گسترش یافت.هر چند، توان نظامي روسيه به عنوان يک ابر قدرت نظامي سر جايش بود، امادر عرصه اقتصادي روسيه نمي توانست هماورد آمريکا باشد. پس از فروپاشي شوروي، آمريکا با همه توانش کوشيد خلأ پديد آمده ي ناشي از فروپاشي شوروي را در جهان به سرعت پر نمايد. از اين رو، در پي سرنگوني رژيم نجيب در افغانستان، تجزيه يوگوسلاوي، تصرف عراق، حضور در آسياي ميانه و مانند آن برآمد. در واقع، يک نوع پاليسي پيشتاز(forward) را پیشه خود ساخت، که تا هنوز بر آنست. بدینسان آمریکا سلطه خود را بر منطقه نهادینه ساخت. اینک آمریکا آنچنان بر خاور میانه بساط افکنده است که خودش را میراث دار این اقلیم می خواند. وآنچنان بردولت های سن وسال رفته ی عربی دراین حوزه جغرافیای چیره شده است که کمتر تصمیم سیاسی در خاورمیانه گرفته می شود که بعدی از ابعاد آن به منافع آمریکا بر نگردد. رد پای آمریکا در مسائل بسیار جدی اعم از تنشهای نظامی، و انواع  تنشهای استراتژیک نظیر بحث ایران و آمریکا و همکاری های استراتژیک میان آمریکا و متحدان خاورمیانه ای این کشور قابل مشاهده است. لذا آمریکا یک بحث مهم برای خاورمیانه است و برای آمریکا هم خاورمیانه بسیار اهمیت دارد.

اهداف آمریکا درخاورمیانه به ابعاد گوناگون منافع این دولت در این منطقه استراتژیک مربوط می شود. تسلط به نفت جهان، تقا بل دلار و یورو، از پای در آوردن کشورهای نفت خیز مسلمان و تسلط برسایر منابع موجود در منطقهT اهداف اقتصادی آمریکا را تشکیل می دهند. یگانه هدف سیاسی آمریکا، مقا بله با اسلام انقلابی شیعی وجلوگیری از تکرار انقلاب ایران در حوزه پیرامونی ایران می باشد. تسلط سیاسی بر خاورمیانه،  تهدید و هشدار به گروه های سیاسی، نهادینه سازی پروسه نظام  تک قطبی جهان از جمله اهداف مهم سیاسی آمریکا به شمار می رود. تأمین امنیت اسرائیل، کاهش قدرت راهبردی ترکیه در منطقه، کاهش نفوذ روسیه در کشورهای آسیای میانه وقفقاز، نزدیکی به مرزهای کشورهای آفریقایی و شبه جزیره بخشی از استراتژی کلان آمریکا را تشکیل می دهد. ایجاد پایگاه های نظامی، ایجاد ارتش نوین در کشورهای منطقه به سبک غربی از پلان های استراتژیک نظامی آمریکاست. سپر قرار دادن نیروهای پاسدار صلح درکشورهای عراق و افغانستان و سایرکشور های خاور میانه جهت تأ مین توسعه فعالیت های جاسوسی در نزدیکی مرزهای قدرت های رقیب در منطقه، تهدید ایران اسلامی نیز جزوی از اهداف نظامی آمریکا تلقی می شود. تهی کردن منطقه از فرهنگ بومی، ترویج فرهنگ غربی، ایجاد روحیه عیاشی به جای عدالت خواهی درمیان جوانان مسلمان، جایگزینی حس مصرف گرایی و لذت های هوس انگیز به جای حس مذهبی، گسترش فحشا ومنکرات در کشور های اسلامی از جمله برنامه های فرهنگی آمریکا برای این مرز و بوم است. جذابیت نفت اما، از همه جاذبه های این منطقه برای آمریکا دلپذیر وحیاتی به نظر می رسد. ذخیره ی کلانی از نفت جهان در بستر خاورمیانه  آرمیده است. به رغم اکتشافات غنی نفتی در جهان، تا سال های متمادی هیچ منطقه دیگری نمی تواند جایگزین خاور میانه شود. نفت منطقه مهمترین عنصر حرکت صنایع مدرن غرب و آمریکاست. دنیای غرب به کمک همین ماده حیاتی توانسته است  به این سطح از رشد و رفاه نایل آید. گروه های تحقیقاتی ویژه انرژی در نهادهای تحقیقاتی آمریکا همواره وابستگی به نفت وارداتی را با امنیت ملی آمریکا در تقابل دانسته و خواستار محدودیت واردات نفت شده اند. آنها معتقدند که واردات نفتی آمریکا مستلزم خطرهای بالقوه ای مانند جنگ طولانی،‌ تهدیدهای تروریستی علیه نفتکش ها در دریاها وآبراه ها،‌ انقلاب های محلی،‌به قدرت رسیدن حکومت های تندرو افراطی درکشورهای نفتی،‌متحد شدن کشورهای تولید کننده نفت در یک کارتل قدرتمند نفتی و تحریم نفتی علیه برخی یا تمام مصرف کنندگان نفتی غرب خواهدشد. همچنین این احتمال وجود دارد که کشورهای نفتی ممکن است صنایع نفتی خود را به طور واقعی ملی کنند.

بی تردید، نفت خاورمیانه ارتباط مستقیمی با هژمونی آمریکا دارد. این کشور برای گسترش نفوذ سیاسی خود در جهان صنعتی، نیازمند آن است که همچنان کنترل راه های انتقال  نفت و تامین امنیت  آن را بر عهده داشته باشد. منابع انرژی، به ویژه نفت در افول یا صعود هژمونی ایالات متحده نقش اساسی دارد، بدین سبب، به هر میزانی که کنترل خاورمیانه به ویژه منطقه خلیج فارس در دستان آمریکا و هم پیمانانش باشد هژمونی رژیم سرمایه داری به سردمداری ایالات متحده بیش از پیش تثبیت خواهد شد.

http://boda.blogfa.com/

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار