افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 25 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

از شعار تا عمل امریکا در گفتگوهای صلح…

صلح

آگاهان سیاسی حرف‌های امریکا در بخش صلح افغانستان را شعارپراگنی دانسته و گفتند که با توقف‌یافتن این گفت‌وگوها و شدت‌گرفتن نبردها میان طالبان و نیروهای دولتی، این کشور نیز سکوت کرده است.

به باور این افراد امریکا بیشتر از افغانستان متوجه خواست‌های پاکستان است و با این وضع خشونت‌ها در افغانستان کاهش نخواهند یافت.

با کشیده‌شدن پای نماینده گان ایالات متحده امریکا و دیگر کشورها به گفت‌وگوهای صلح دولت افغانستان خوشبینی‌های بسیاری در افغانستان ایجاد شدند. اما با رد گفت‌وگوهای صلح از سوی طالبان و اعلام عملیات‌های بهاری طالبان در برابر نیروهای دولتی بسیاری‌ها به این باورند که امریکا به وعده‌هایش در بخش صلح افغانستان عمل نکرده است.

احمد سعیدی دیپلومات پیشین افغانستان در پاکستان می‌گوید: «من فکر می‌کنم و به این باور هستم که امریکا به پاکستان بیشتر از افغانستان ارزش می‌دهد و برایش ارزش بیشتر دارد. تا زمانی که امریکا بالای پاکستان فشار وارد نکند و این کشور را از پشتیبانی هراس افگنان باز ندارد ما همین مشکلات را خواهیم داشت.»

حظور نماینده‌گان این کشور در نشست‌های چهارجانبه صلح افغانستان در اسلام‌آباد و کابل با ستایش مقام‌های حکومتی افغانستان روبه‌رو شدند. وزارت امور خارجه این کشور در یکی دو ماه گذشته بارها گفته است که کشورش برای از سر گیری گفت‌وگوهای صلح گام جدی بر خواهد داشت.

نظرمحمد مطمین، آگاه مسایل سیاسی می‌گوید: «امریکا خودش مانع گفت‌وگوهای صلح است و هرگز نمی‌خواهد که در افغانستان صلح باشد. نه امریکا و نه چین و یا هر کشور دیگری نمی‌توانند به زور طالبان را به میز گفت‌وگوها بیاورند و ما نیاز داریم که گفت‌وگوی بین الافغانی داشته باشیم.»

با روبه‌رو شدن گفت‌وگوهای صلح به بن‌بست، نهادهای امنیتی کشور به این باورند که از این پس هر برنامه طالبان را با جدیت بیشتری پاسخ خواهند داد.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌گوید: «تمامی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور آماده هستند تا از جان، مال و ناموس مردم ما دفاع کنند و ما اجازه نمی‌دهیم که کسی بر آنان ظلم کند و جلو آنها را می‌گیریم.»

پس از امریکا، چین و پاکستان نیز وعده‌های بسیاری در بخش تامین صلح افغانستان دادند. پیش از این همه این کشورها گفته اند که آنان نقشه صلح افغانستان را ترسیم کرده اند و به نتیجه دادن آن خوشبین اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار