افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 ژانویه , 2014 لینک کوتاه خبر :

ارزيابي افغانستان و پاكستان در سال 2013 ميلادي

گفته مي شود كه هدف امريكا اينست كه در بازار قيمت مواد مخدر را در سال به صد ميليارد دلار برساند تا از اين طريق هم مصارف جنگ را تامين كند و هم به اهداف منطقه اي خود برسد.

وحيد مژده رئيس خبرگزاري بست بستان، در مصاحبه اخير خود در مورد ارزيابي سال گذشته ميلادي از منطقه، به ويژه افغانستان و پاكستان از نظر ابعاد مختلف بخصوص امنيتي، سياسي و نظامي گفت : سال گذشته ميلادي در حالي و با اميدي اغاز شد كه مسوليت امور امنيتي بيشتر خاك افغانستان به نيروهاي افغان واگذار و خروج نيروهاي خارجي از افغانستان اغاز و تا پايان سال 2014 ميلادي تكميل مي شود.
لذا اين كار اغاز شده است و نيروهاي خارجي مستقر در افغانستان كه بيش از 150 هزار نيرو بود، خروج انها اغاز شده است، اما نيروهاي خارجي در اين كار با مشكلاتي مواجهند، در پاكستان راه انتقال تجهيزات و نيروها مسدود شد. بنابراين نتوانسته اند ساز و سامان و تجهيزات نظامي خود را با هزينه كم و ارزان از اين كشور انتقال دهد، بنابراين تصميم گرفتند كه بيشتر تجهيزات را از بين ببرد.
وي در مورد كشور همسايه پاكستان نيز گفت : از سوي ديگر در سال 2013 بين امريكا و پاكستان مشكلات ادامه داشته و بعد از انتخابات در اين كشور افرادي به قدرت رسيدند كه با امريكا در زمينه حملات هواپيماهاي بدون خلبان اختلاف نظر داشتند. لذا نواز شريف و عمران خان راي بيشتري را بدست اوردند. بعد از تشكيل دولت جديد در پاكستان موضوع گفتگو با طالبان مطرح شد كه امريكا در يكي از حملات هواپيماي بدون خلبان حكيم الله محسود سركرده طالبان پاكستان را مورد هدف قرار داد كه بعد از اين موضوع مذاكره متوقف شد و تاكنون مشخص نيست كه اين روند بار ديگر اغاز خواهد شد يا خير.
از سوي ديگر ملا فضل ا… سركرده جديد طالبان پاكستان كه داراي تفكر سلفي است، امور طالبان را بدست گرفته و اين نگراني را بوجود اورده است كه من بعد در پاكستان خشونت مذهبي افزايش خواهد يافت و اين نگراني تاكنون برطرف نشده است.
در افغانستان نيز يكسري تحولات بوجود امده است، گفتگوي كه سر موضوع پيمان امنيتي با امريكا ادامه داشته، در نهايت به بن بست رسيده و حامد كرزي رئيس جمهوري افغانستان بطور صريح اعلام كرده كه اگر امريكا شرايط افغانستان را قبول نكند، پيمان امنيتي را امضا نخواهد كرد، لذا اين مشكل هنوز حل نشده است و به نظر مي رسد كه كرزي حاضر نيست كه پيمان مذكور را امضا كند.
سخنگوي جبهه وحدت ملي افغانستان در مورد علت مسير انحرافي در مذاكرات ميان طالبان با دولت افغانستان و پاكستان گفت : موضوع اينست كه امريكائي ها در منطقه خواهان صلح نيستند و اين موضوع را فقط كارشناسان مطرح نمي كنند بلكه كساني كه در طي 12 سال با امريكا از نزديك كار كرده است، انها هم همين مساله را مطرح مي كنند.
كرزي مي گويد كه امريكا در افغانستان خواهان صلح نيست، بنابراين اول بايد امريكا در منطقه صلح ايجاد كند، سپس پيمان امنيتي را امضا خواهد كرد؟ يعني اينكه امريكا مي خواهد يك وزيرستان بزرگ را ايجاد كند، در افغانستان و پاكستان وضعيت وزيرستان را بوجود بياورد تا براي توليد و قاچاق مواد مخدر زمينه فراهم باشد، گفته مي شود كه هدف امريكا اينست كه در بازار قيمت مواد مخدر را در سال به صد ميليارد دلار برساند تا از اين طريق هم مصارف جنگ را تامين كند و هم به اهداف منطقه اي خود برسد.
امريكا مي خواهد در افغانستان طوايف الملوكي وجود داشته باشد كه چنين حركت هايي اغاز شده است. بنابراين معلوم مي شود كه هدف امريكا در منطقه برقراري صلح نيست بلكه خواهان ادامه جنگ و بحران است.
اين كارشناس امور سياسي در رابطه با فشارهاي امريكا به كرزي براي امضا پيمان و ممانعت وي از انجام اين كار در روزهاي آخر پايان سال 2013 پيش بيني مي كند در سال 2014 : به نظر مي رسد كرزي بر دو شرايط خود پافشاري مي كند، يكي بازرسي نكردن منازل مردم افغانستان است، اين شرط بسيار مهم است بدان معنا كه اگر امريكا شرط مذكور را قبول كند معناي آن اين خواهد كه تاكنون امريكا كه اين كار را انجام داده است و افراد زيادي را كشته است. اشتباه و غلط بوده يعني اعتراف به اقدامات غلط و اشتباه، اما امريكا هيچگاه اين كار را انجام نمي دهد. موضوع ديگر برقراري صلح است. اگر امريكا در افغانستان دنبال برقراري صلح مي بود، اقداماتي را انجام نمي داد كسانيكه دست از جنگ كشيده بودند، بار ديگر مجبور شوند و دست به سلاح بزنند، چون طالبان بعد از 2001 ديگر در افغانستان حضور نداشتند و از اين كشور يا رفته بودند و يا دست از جنگ كشيده بودند ، لذا مردم و كشورهاي منطقه نيز اميدوار بودند كه در افغانستان نظامي برقرار شود كه مشكلات انها كاسته شود، اما امريكا روز بروز تعداد نيروهاي خود را در افغانستان افزايش و جنگ را گسترش داد . به نظرم تا وقتي شرايط كرزي پذيرفته نشود، پيمان را امضا نخواهد كرد. از سوي ديگر امريكا حداقل بايد با طالبان اغاز مذاكرات را اعلام مي كرد اما تاكنون اين كار را انجام نداده است و به نظر مي رسد كه امريكا اصلا در اين زمينه علاقه اي ندارد. همچنين گفته ميشود كه شايد عبدا… به قدرت برسد و اگر وي رئيس جمهور شود اين احتمال وجود دارد كه پيمان امنيتي امضا شود.
وي در مورد نقش اشرف غني در اين فرايند گفت : بيشتر نامزدهاي انتخاباتي مي گويند كه پيمان را بايد كرزي امضا كند، زيرا بيشتر مذاكرات پيمان در دوره رياست جمهوري كرزي انجام شده است. اگر اشرف غني به قدرت برسد، اين احتمال وجود دارد كه پيمان را امضا كند، زيرا كساني كه داراي تابعيت دوگانه هستند، براي انها زياد مهم نيست كه در تاريخ افغانستان چگونه ياد خواهند شد، به ويژه كساني چون اشرف غني كه همسر وي نيز خارجي است و فرزندان وي در كشور خارجي بزرگ شده اند ، لذا براي اينگونه افراد افغانستان زياد مهم نيست.
امريكا در افغانستان وضعيتي را بوجود اورده كه بيشتر مردم به اين فكر نمي كنند كه اگر امريكا در طي 12 سال با 150 هزار نيرو نتوانست در افغانستان تغييري ايجاد كند، بلكه مشكلات روز بروز افزايش يافته ، 10 هزار نيرو چگونه مشكل كشور را حل خواهد كرد ؟ مردم اصلا به اين موضوع فكر نمي كنند بلكه اين احساس كاذب در آنها ايجاد شده است كه اينده افغانستان به امريكا و غرب بستگي دارد. اما موضوع اصلي اينست تا وقتي كه در كشوري صلح واقعي ايجاد نشود، موجوديت نيروهاي خارجي نمي تواند هيچ نوع دستاورد بياورد و مشكل افغانستنان حل شود.  افغان ها بايد مشكل خود را بدست خود حل كند . متاسفانه كرزي در اين زمينه دير دست بكار شده و گفته كه اول بايد صلح برقرار شود، بايد از همان اول بر موضع خود پافشاري مي كرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار