افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 آگوست , 2014 لینک کوتاه خبر :

اداره یک حکومت با دو پادشاه متضاد و مخالف!

در صورت عملی شدن طرح تشکیل دولت وحدت ملی جدید، دیگر اپوزیسیونی مستقل و قدرتمند در حکومت آینده وجود نخواهد داشت و هر کس به اندازه تلاشی (تقلبی) که در دور دوم انتخابات کرده در دولت جدید به نان و نوایی می رسد. مابقی جریان های سیاسی کشور هم برای سهم گیری در قدرت تا انتخابات بعدی منتظر بمانند!

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه با هدف متقاعد کردن عبدالله و اشرف غنی نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کشور ما برای کنار گذاشتن اختلافات به کابل سفر کرد.

جان کری در ماه گذشته نیز با سفری به کابل میان عبدالله و احمدزی میانجیگری کرد و در نهایت دو طرف با بازشماری تمام آراء تحت نظارت سازمان ملل و تشکیل دولت وحدت ملی توافق کردند اما این توافق با پیشرفت کمی به دلیل اختلافات موجود میان دو تیم انتخاباتی همراه بود.

اما این بار وزیر خارجه آمریکا با لحنی متفاوت در دیدار با این دو نامزد گفت: ما می خواهیم که مراسم تحلیف ریاست جمهوری تا پایان ماه جاری میلادی برگزار شود. نشست ناتو قرار است در تاریخ چهارم و پنجم سپتامبر برگزار شود و ما می خواهیم که رییس جمهوری جدید افغانستان به نشست ناتو در ولز برود و حمایت از نیروهای امنیت ملی افغانستان را خواستار شود. به نفع همه است که این اتفاق بیفتد. این هدف ما است و هر آنچه لازم باشد برای رسیدن به این هدف انجام می دهیم. می‌دانیم که این کار سخت است اما غیرممکن نیست.

عالی جنابان اشرف غنی احمدزی و داکتر عبدالله پس از دیدار با جان کری، موافقت نامه‌ای برای همکاری جهت تشکیل دولت وحدت ملی امضا کردند که براساس آن صد درصد آرا بازرسی و بازشماری شود، نامزدی که بیشترین آرا را به دست آورد، رییس جمهور و نفر دوم رییس اجرایی دولت گردد تا پس از دو سال با تغییر قانون اساسی، سمت نخست وزیری کشور را بر عهده گیرد.

برای توضیح بیشتر عبدالله و اشرف غنی در نشست خبری مشترک که با حضور نماینده ویژه سازمان ملل و وزیر امور خارجه آمریکا در کابل داشتند به جزییات بیشتر از این توافق اشاره کردند.

داکتر عبدالله در این رابطه اظهار داشت: توافقنامه مشترکی را امضا کردیم که برنامه‌های آینده را مشخص می‌کند و بازتاب دهنده دیدگاه‌های مشترک دو تیم انتخاباتی خواهد بود. من و داکتر اشرف غنی احمدزی در ایجاد حکومت وحدت ملی توافق کرده‌ایم که با همکاری سازمان ملل و نمایندگان دو تیم انتخاباتی، امیدواریم روند بازرسی و بازشماری آرا به زودی به نتیجه برسد.

جناب احمدزی نیز در این نشست، با تاکید به اینکه نتیجه آرا تا هفته دوم ماه سنبله باید مشخص شود، گفت: من و داکتر عبدالله در مقابل ملت مسوولیم و همه تلاش خود را برای ثبات، صلح و رفاه در افغانستان انجام می دهیم. اعلامیه مشترک نتیجه درک دو تیم انتخاباتی و شرایط خود ما برای ایجاد فضای مناسب به منظور تشکیل حکومت وحدت ملی است.

وزیر خارجه آمریکا نیز در این نشست خبری بازرسی و بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را بزرگ‌ترین بازرسی آرای انتخاباتی در جهان دانست و گفت: بن بست انتخاباتی، تاثیر منفی بر زندگی مردم گذاشته است لذا ما نیازمند ناظران بیشتر خارجی هستیم تا روند بازرسی آرا به سرعت پیش برود.

وی بیان اینکه موافقت دو نامزد نقش رییس جمهور افغانستان را تغییر نمی‌دهد، گفت: سند مورد توافق شامل تاسیس یک نظام پارلمانی نیست، بلکه یک سمت جدید با عنوان رییس اجرایی ایجاد می‌کند که زیر نظر رییس جمهور فعالیت خواهد داشت. سپس رییس‌جمهوری، جرگه‌ای تشکیل می‌دهد که تصمیم خواهد گرفت، آیا تغییر دایمی نظام سیاسی به نفع کشور خواهد بود یا نه؟

جان کری خطاب به دو نامزد دور دوم سومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت: زمان سیاست پایان یافته و زمان همکاری فرا رسیده است زیرا بخش مهمی از روند دمکراتیک افغانستان عملکرد دو نامزد و تیم‌های آنها است.

اما دولت وحدت ملی یا ایتلافی؟

باید گفت بر پایه این توافق، هر‌گاه یکی از نامزدان در نتیجه بازشماری آرای تمامی محلات و مراکز انتخاباتی، نسبت به رقیب خود، آرای بیشتری را به دست بیاورد، در حکم رییس‏ جمهور منتخب، راهی ارگ ریاست‏ جمهوری می‌‏شود. اما نامزده بازنده انتخابات، بر بنیاد توافق مذکور، در مقابل تمکین در برابر نتیجه انتخابات (پس از تفتیش کامل آرا از سوی یک نهاد مستقل بین‏ المللی) و رییس‏ جمهور جدید، از امتیاز توافق مذکور برخوردار می‌‏شود.

در دولت جدید وحدت ملی که برخی‏‌ها آن را معادل دولت ایتلافی قلمداد کرده ‏اند، دو نامزد ریاست‏ جمهوری، به عنوان سهامداران اصلی قدرت، در آن نقش کلیدی و اساسی دارند. همچنین افراد و چهره‏های سیاسی که این دو نامزد را در جریان مبارزات انتخاباتی همراهی کرده‏ اند و برای پیروزی ‏‌ها آن‏‌ها برنامه‏‌هایی ریخته‏‌اند نیز در حکم شرکای قدرت، نقش‏هایی را در دولت جدید خواهند داشت.

به این ترتیب، طرح دولت «وحدت ملی» که حاصل تشدید تنش‏های انتخاباتی در فرجام این روزهای پروسه انتخابات بود، طبق توافقات نامزدان ریاست‏ جمهوری، ظرف ماه‏‌های آینده به اجرا درمی‌‏ آید؛ هرچند در طرح دولت وحدت ملی، انتخابات و نقش بسیاری از بازیگران و جریان‏های سیاسی نادیده گرفته شده و تنها تاکید بر نقش چهره‏‌های اصلی تیم‏های انتخاباتی رقیب صورت گرفته است، تا حدی این طرح توانسته از وقوع بحران‏های سیاسی احتمالی در آینده جلوگیری کند.

به این ترتیب در صورت عملی شدن طرح تشکیل دولت وحدت ملی جدید، دیگر اپوزیسیونی مستقل و قدرتمند در حکومت آینده وجود نخواهد داشت و هر کس به اندازه تلاشی (تقلبی) که در دور دوم انتخابات کرده در دولت جدید به نان و نوایی می رسد. مابقی جریان های سیاسی کشور هم برای سهم گیری در قدرت تا انتخابات بعدی منتظر بمانند!

دیگر چه از این بهتر!!!
کاش جناب جان کری همان سال پیش به کابل می آمد و این توافقها صورت می گرفت. دیگر نیازی به برگزاری دو دور انتخابات با این همه هزینه و تلفات جانی نبود. از همان ابتدا خودشان می بریدند و می دوختند. کوچک و بزرگ شدنش را هم که یاد دارند چگونه توافقی حل کنند. در این میان مردم متحیر مانده اند که پس ارزش آرای ما چه شد؟!

حال باید دید اداره یک حکومت با دو پادشاه متضاد و مخالف امکان پذیر است؟ و اصلا آب این دو نفر با هم به یک جوی می رود یا اینکه دوباره ……

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار