افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 22 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

آیا ذلت در برابر بیگانگان با آموزه های قرآنی و دینی و غرور افغانی ما همخوانی دارد؟


آیه ای در قران کریم مومنان را به حفظ عزت در برابر غیر مسلمانان فرا می خواند و به صراحت می فرماید که خداوند هیچ راهی برای تسلط غیر مسلمانان بر مسلمانان قرار نداده است. این آیه شریفه که علمای اسلام با تمسک بدان قاعده ای به نام قاعده نفی سبیل را کشف کرده اند، هر گونه رابطه ای که به بی عزتی مسلمانان و سلطه غیر مسلمانان بر آنان بینجامد را تحریم نموده است. در این زمینه ذکر داستانی از مشی رسول خدا (ص) راهگشا است.

روزی از روزها رسول مکرم اسلام(ص) به همراه جمعی از یاران در راهی روان بودند. گرمای سوزان و دشت تفتیده یاران رسول خدا را به غایت خسته و درمانده نموده بود در این میان پیامبر(ص) که اصحاب را بسیار خسته دیدند به همگان اعلام نموند که در منزل بعدی اتراق خواهیم نمود. کاروان با رسیدن به منزل بعدی و به دستور پیامبر(ص) از حرکت باز ایستاد. تمامی یاران همراه، که از ساعتها قبل در گرمای سوزان راه رفته و به غایت خسته بودند از مرکبها پایین شده و هر کسی به نوبه خویش مشغول رسیدگی به امورات شخصی خود گشتند. رسول مکرم اسلام(ص) نیز همانند یارانش از مرکب به زیر آمده و در مقابل چشم اصحاب به سویی روان گشتند. ایشان بدون هیچگونه سخنی به راه افتادند تا جاییکه اصحاب فکر کردند رسول خدا(ص) شاید برای قضای حاجت رفته اند و دیگران نیز چیزی نگفتند و به کار خود مشغول شدند. در این میان و پس از آنکه رسول خدا(ص) از محل اتراق کاروان فاصله زیادی یافته بودند به ناگاه تغییر مسیر داده و به سوی اصحاب بازگشتند و  آرام و بی صدا به سوی شتر خویش حرکت کرده و زانوان آن حیوان را بستند. یاران عرض کردند ای رسول خدا چه می شد که به ما می گفتی تا این کار را انجام دهیم و خود را اینگونه رنجه نمی ساختید، از همان دور به ما اشاره می کردید ما با افتخار این کار را می کردیم. رسول خدا(ص) فرمودند هرگز هیچگاه از دیگری کاری را مطلبید حتی اگر به اندازه خواستن چوب مسواکی باشد.

آری پیامبر مکرم(ص) ما به قدری به عزت مسلمانان تاکید می ورزیدند که حتی کارهای ناچیزی چون مورد یاد شده را نیز نمی خواستند دیگران که از اصحاب ایشان و مسلمان بودند برای شان انجام دهند تا از این طریق منتی بر ایشان نداشته باشند، چه رسد به اینکه امت اسلامی رهین منت بیگانگان غیر مسلمان قرار گرفته و سلطه آنان را بر خویشتن همچون موهبتی خداداد بپندارد!

قاعده نفی سبیل که خداوند می فرماید پروردگار شما هیچ راهی برای تسلط بیگانگان بر مومنین قرار نداده است چگونه می تواند باعقد قرارداد با دشمنان قسم خورده اسلام تناسبی داشته باشد؟ کسانی که ملت مسلمان و مظلوم فلسطین از زخم خنجر آنان به خاک و خون افتاده است. عقد قرارداد با دولتهایی که رژیم غاصب و اشغالگر اسرائیل را با تمام قوا در چتر حمایت خود قرار داده اند چگونه می تواند مورد رضای خدا و رسولش قرار گیرد؟

نیروهای اشغالگر از نخستین روزهایی که به این سرزمین پا نهادند، شومی و بی برکتی را نیز با خود به همراه آوردند. امروز امنیت افغانستان متزلزلتر از دیروز است و کشور از لحاظ فساد موجود در دستگاههای دولتی مقام دوم را در میان تمامی کشورهای دنیا از آن خود گردانیده است و به جز انباشته شدن جیب عده ای اندک سودی به مردم نرسیده است؛ در حالی که نیروهای غربی به بهانه مبارزه با تروریزم، تأمین امنیت افغانستان، بازسازی و حاکمیت قانون و دموکراسی به افغانستان لشکر کشیده و ده سال است که در کشور ما جولان می دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار