افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

آغاز دومین کنفرانس بین المللی همکاری اسلامی برای صلح افغانستان در کابل

دومین کنفرانس بین المللی تحت عنوان همکاری های اسلامی برای صلح افغانستان روز سه شنبه با حضور علما، دانشمندان و روحانیون برای سه روز در هوتل کابل استار آغاز به کار کرد.

در این کنفرانس سه روزه اشتراک کنندگان روی اهمیت تعالیم اسلامی در آوردن صلح و ثبات در افغانستان، تجربه سازمان ملل در حمایت از پروسه صلح افغانستان، نقش نهاد های علمی، میراث فرهنگی و نقش علما در پروسه صلح افغانستان بحث و گفتگو خواهد کرد.

داکتر یوسف نیازی وزیر حج و اوقاف در مراسم افتتاحیه این کنفرانس گفت: میراث فرهنگی اسلامی افغانستان در حمایت از پروسه صلح و سایر ارزش های اسلامی که در این سر زمین وجود دارد، دفاع می کند.

وی گفت، معنی صلح و امنیت برای ملت مومن افغانستان، اسلامیت، انسانیت، ایمان و تقوا است صلح برای هر فرد این ملت ضروری است .

وی افزود: برای رسیدن به صلح دایمی باید هر فرد این کشور تلاش کند، چرا که همه به صلح احتیاج داریم.
آقای نیازی خاطرشان ساخت، در ده سال گذشته در جستجوی حقوق بشر بوده ایم اما چیزی وجود نداشته چرا که امنیت نبوده است، جنگ های دوامدار در طول تاریخ کشور همه و همه با اشغالگری ها و تجاوزات همراه بوده است.

وی گفت: انواع جنگ افزارها و خشونت در این کشور پدید آمده است و انواع فرهنگهای استبدادی و استعماری در افغانستان وجود دارد که هیچ کدام آنها با فرهنک اسلامی این کشور مطابقت ندارد.

وی افزود، از آنجایی که موضوع صلح در افغانستان از ویژگی ها و پیچیدگی های دشواری برخوردار هست باید با تعلق و نظرخواهی به میان گذاشته شود و ما بتوانیم که چگونگی صلح را در یابیم.

وزیر حج و اوقاف تاکید کرد، دولت جمهوری اسلامی افغانستان به هیچ گروهی فکر نمی کند و ملت افغانستان علیه هیچ قوم اعلام جنگ ندارد و این مردم غریب افغاستان است که همه روزه عملیات های انتحاری را متقبل می شوند.

نیازی می گوید، متأسفانه هیچ کس نمی داند انتحار کنندگان چه کسانی هستند و از این کشور چه می خواهند و رهبری آن را چه کسانی بر عهده دارند و در نهایت معلوم نیست که کمک های اکمالاتی خود را از کجا دریافت می کنند.
از سوی دیگر رئیس شورای عالی صلح در این نشست ضمن بیان اینکه جایگاه علما در میان مردم برای آوردن صلح در کشور مهم هست افزود: علما باید مردم را برای صلح تشویق نمایند و در برابر کسانی که اسلام را با خشونت معرفی می کنند، ایستادگی کنند.
صلاح الدین ربانی گفت: تلاش های شورای عالی صلح، زمانی می تواند مثمرثمر واقع شود که حمایت دولت، مردم، علما و جوانان افغانستان را با خود به همراه داشته باشد.

این کنفرانس از 30 جوزا به مدت سه روز در کابل با حضور نمایندگان 5 کشور هند، پاکستان، مصر، تاجیکستان و مسلمانان مقیم امریکا برگزار شده است.
این کنفرانس توسط انستتیوت مطالعات افغانستان و موسسه انکشاف جامعه مدنی به همکاری مرکز ادیان، صلح و حل منازعات دانشگاه جورج میسن، دانشگاه کابل، اکادمی علوم افغانستان و دانشگاه باستون امریکا بر گزار گردیده است.

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار