خشونت‎ علیه زنان و کودکان، احتمالا کاهش خواهد یافت!

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 جدی , 1395 , بخش : اجتماعی, اخبار , کد مطلب : 38573 , نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ,
+
-

زنان پاکستانی

 

با تصویب قانون منع آزار و اذیت جنسی، خشونت‎ علیه زنان و کودکان، احتمالا کاهش خواهد یافت…

 

نهاد خبرگزاری زنان افغانستان ابراز امیدواری می‎کند که طرح قانون منع آزار و اذيت جنسی زنان و کودکان بزودی از سوی رئیس جمهور توشیح شود.

 

حمیرا ثاقب رئیس این نهاد در نشست تحت نام “برنامه عدالت خواهی برای تعهدات حکومت وحدت ملی” گفت، در صورتی که این قانون بگونه لازم تطبیق شود، می‎تواند محیط مناسب و مصون را برای زنان و کودکان فراهم نماید.

 

خانم ثاقب روز گذشته از حکومت خواست تا در خصوص تطبیق این قانون، پلان عملی را ترتیب دهد.

 

او افزود:

 

“به تمامی مردم افغانستان تبریک می‎گویم در رابطه به پاس شدن قانون از شواری ملی و امیدوار هستیم که به توشیح جناب رئیس جمهور هم برسد اما پیشنهادات را که از مردم داریم این است که ما قوانین را در روی کاغذ نداشته باشیم مهم است که پلان عمل برای تطبیق قانون منع آزار و اذیت جنسی به صورت جدی روی دست گرفته شود.”

 

ایجاد گروه‎های نظارتی از میان جامعه مدنی و مدافعین حقوق زنان در کنار حکومت و بلند بردن سطح آگاهی عامه از پیشنهادات دیگری است که از سوی خانم ثاقب در راستای تطبیق قانون منع آزار و اذيت جنسی زنان و كودكان مطرح شد.

 

طرح قانون منع آزار و اذيت جنسی زنان و كودكان در سه فصل و ۲۹ ماده نخست از سوی ولسی جرگه تصویب و هفته گذشته از سوی مشرانو جرگه نیز تائید شد.

 

این طرح به هدف جلوگیری از آزار و اذیت زنان و اطفال، فراهم نمودن محیط مناسب و مصئون کار، تعلیم، تحصیل و دسترسی به خدمات صحی و فراهم کردن جامعه سالم از طریق آموزش در رسانه‎های جمعی در مورد منع آزار و اذیت زنان و اطفال تهیه و تنظیم شده‎است.

پیشنهاد:  برگزاری تدویرکورس های آموزشی در ولایت های کابل و پروان

 

فوزيه کوفی رئیس کمیسیون امور زنان ولسی جرگه در این نشست گفت که در طرح این قانون از مجازات حبس کاسته شده و به مجازات جریمه نقدی تاکید گردیده‎است.

 

در طرح قانون منع آزار و اذيت زنان و كودكان آمده، کسانیکه در محلات عامه سبب آزار زنان و کودکان گردد، با جریمه نقدی ۵ تا ۱۰ هزار افغانی از سوی محکمه مواجه خواهد شد.

 

همچنان افرادی که در محل کار کودکان و زنان را اذیت کنند از ۱۰ تا ۲۰ هزار افغانی جریمه نقدی خواهند شد.

 

در این حال دواخان مینه پال معاون سخنگوی رئیس جمهور گفت که حکومت متعهد به جلوگیری از آزار و اذیت جنسی زنان بوده و در این راستا با جدیت کار می‎کند.

 

او افزود:

 

“حکومت افغانستان در خصوص منع آزار و اذیت زنان جدی است در این زمینه روی قوانین کار می‎کند این قوانین بزودی پس از توشیح عملی خواهد شد به تمامی ارگان‎های دولتی پیشنهاد شده‎است تا در زمینه دست بکار شوند و از آزار و اذیت زنان جلوگیری کنند.”

 

این در حالیست که قانون منع خشونت علیه زنان تاکنون از سوی شورای ملی تصویب نشده و در این بخش یک فرمان تقنینی نافذ است.

 

اعضای جامعه مدنی و مدافعین حقوق زنان در افغانستان می‎گویند که این کشور به دلیل عدم حاکمیت قانون، شاهد خشونت‎های بی شماری در برابر زنان بوده‎است.

 

آنان تاکید دارند که اگر قانون منع آزار و اذیت جنسی بگونه همه جانبه تطبیق گردد می‎تواند خشونت‎ها علیه زنان و کودکان را کاهش دهد.

پیشنهاد:  دوستی خاله خرسه با زنان افغانستانی
اشتراک گذاری »